Bransje · kommune
Pharmacy i Lillestrøm: Industrioversikt og utsikt
Analyse av selskaper, statistikk og fremtidige muligheter for apotekbransjen i Lillestrøm kommunen
Executive Summary
Pharmacy in Lillestrøm er en stabil og voksende bransje med 25 registrerte selskaper i kommunen. I 2025 hadde bransjen 229 ansatte og årsinntekter på 566 millioner kroner. De siste årene har bransjen vist variasjon i vekst, med en markant stigning i 2022 (15 % økning i salg) og en svakere utvikling i 2023. De mest fremtredende selskapene er Vitusapotek, Apotek 1 og Boots Apotek, som opererer i flere av kommunens sentra. Bransjen har høye bruttofortjenester (opptil 9679 %) og relativt stabile EBITDA-marger (5–7 %). Det er ingen registrerte konkursfall i bransjen, noe som tyder på en solid finansiering og driftssikkerhet.
Økonomisk oversikt
Salg og ansatte utvikling (2016–2025):
| År | Salg (NOK) | Ansatte | Årvis vekst i salg | Årvis vekst i ansatte |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 415,9M | 240 | - | - |
| 2017 | 334,4M | 230 | -19,6 % | -4,2 % |
| 2018 | 542,6M | 226 | +62,2 % | -1,7 % |
| 2019 | 531,3M | 219 | -2,1 % | -3,1 % |
| 2020 | 499,3M | 192 | -6,0 % | -12,3 % |
| 2021 | 504,5M | 185 | +1,1 % | -3,6 % |
| 2022 | 580,0M | 225 | +15,0 % | +21,6 % |
| 2023 | 544,1M | 226 | -6,2 % | +0,4 % |
| 2024 | 567,4M | 237 | +4,3 % | +4,9 % |
| 2025 | 566,0M | 229 | -0,3 % | -3,4 % |
Nøkkeltall i 2025:
- Gjennomsnittlig bruttofortjeneste: 9679 % (Lillestrøm), 5666 % (Strømmen), 2586 % (Skedsmokorset)
- EBITDA-marger: 5–7 %
- Gjennomsnittlig inntekt per ansatt: 2,9–3,8 millioner kroner
- Total gjeld: 53,9–56,8 millioner kroner per område
Bransjen har vist sterk vekst i 2022, men har siden opplevd en svakere utvikling. Den mest stabile delen av bransjen er i Lillestrøm og Strømmen, mens Skedsmokorset og Kjeller har høyere inntektsvekst i visse år.



Selskaper i bransjen
I Lillestrøm er det registrert 25 selskaper i apotekbransjen, med følgende utvikling:
- Vitusapotek Strømmen Storsenter (Støperiveien 5, Strømmen): 28 ansatte, 94,6M i salg, 5,9M EBITDA, 6 % EBITDA-margin
- Apotek 1 Romerike Helsebygg (Dampsagveien 2, Lillestrøm): 21 ansatte, 58,0M i salg, 4,3M EBITDA, 7 % EBITDA-margin
- Boots Apotek Skedsmokorset (Furuholtet 11, Skedsmokorset): 15 ansatte, 35,0M i salg, 632,1K EBITDA, 1 % EBITDA-margin
- Apotek 1 Kanalveien (Kanalveien 1, Lillestrøm): 20 ansatte, 38,7M i salg, 2,8M EBITDA, 7 % EBITDA-margin
- Vitusapotek Lillestrøm Torv (Teatergata 14, Lillestrøm): 17 ansatte, 47,3M i salg, 2,9M EBITDA, 6 % EBITDA-margin
Organisasjonsformer:
- AS (19 selskaper): 258 ansatte, 521,8M i driftsinntekt, 26,5M EBITDA, 5 % EBITDA-margin
Konkursstatistikk:
- Ingen registrerte konkursfall i bransjen i kommunen.
- To selskaper (Apotek For Deg og Vitusapotek Kjeller As) har 0 i salg og EBITDA, noe som kan tyde på nylig oppstart eller overgangsperioder.
Næringsgeografi
Fordeling av aktivitet i kommunens områder (2025):
| Område | Antall selskaper | Antall ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Lillestrøm | 5 | 85 | 178,9M | 10,7M |
| Strømmen | 3 | 59 | 197,5M | 10,9M |
| Skedsmokorset | 4 | 52 | 51,8M | 1,3M |
| Kjeller | 2 | 22 | 19,3M | 1,4M |
| Sørumsand | 2 | 16 | 20,0M | 361,2K |
| Frogner | 1 | 12 | 19,8M | 1,3M |
| Fetsund | 1 | 6 | 15,0M | 270,9K |
| Skjetten | 1 | 6 | 15,0M | 270,9K |
Viktigste sentra:
- Lillestrøm har flest selskaper (5) og høyest antall ansatte (85), med en gjennomsnittlig salg på 35,8M per selskap.
- Strømmen har høyest salg (197,5M) og EBITDA (10,9M), men lavere antall ansatte (59) sammenlignet med Lillestrøm.
- Kjeller og Sørumsand har høyest salgsvekst (10 % og 0 %), men lavere antall ansatte.
Konklusjon: Lillestrøm og Strømmen er de mest aktivt områdene, med høy koncentrasjon av selskaper og ansatte. Skedsmokorset og Kjeller har potensiale for vekst, spesielt med høyere salgsvekst i visse år.

Næringsdynamikk
Konkursstatistikk og driftssikkerhet:
- Ingen registrerte konkursfall i apotekbransjen i Lillestrøm i perioden 2016–2025.
- To selskaper (Apotek For Deg og Vitusapotek Kjeller As) har 0 i salg og EBITDA, noe som kan tyde på nylig oppstart eller overgangsperioder.
- Stabile finanser: De fleste selskapene har høye bruttofortjenester (opptil 9679 %) og relativt stabile EBITDA-marger (5–7 %), noe som tyder på god driftssikkerhet.
Driftsresultater:
- Vitusapotek Strømmen Storsenter har høyest EBITDA (5,9M) og høyest EBITDA-margin (6 %) i 2025.
- Boots Apotek Skedsmokorset har lavest EBITDA-margin (1 %), men høyere salg (35,0M) sammenlignet med andre selskaper.
Konklusjon: Bransjen er stabil med ingen konkursfall, og de fleste selskapene har høye bruttofortjenester. Det er imidlertid variasjoner i EBITDA-marginaler, noe som kan skyldes ulik driftsstrategi eller omkostningsstruktur.
Utsikt
Utsikt for gründere
Vekstpotensiale og muligheter:
- Stabilt vekstnivå: Bransjen har vist vekst i 2022 (15 %) og 2024 (4,3 %), med en gjennomsnittlig årlig vekst på 3,5 % over perioden 2016–2025.
- Høye bruttofortjenester: Gjennomsnittlig bruttofortjeneste på 9679 % (Lillestrøm) og 5666 % (Strømmen) tyder på god marginstrategi og lav omkostningsstruktur.
- Stabile finanser: EBITDA-marginaler ligger på 5–7 %, noe som tyder på god driftssikkerhet og lønnsomhet.
Utsikter for nye selskaper:
- Lillestrøm og Strømmen er de mest attraktive områdene for nye selskaper, med høy koncentrasjon av selskaper og ansatte.
- Skedsmokorset og Kjeller har høyere salgsvekst (10 % og 0 %) og kan være gode områder for utvikling.
- Høye inntekter per ansatt: Gjennomsnittlig inntekt per ansatt ligger på 2,9–3,8 millioner kroner, noe som tyder på effektiv drift og høy produktivitet.
Konklusjon: Pharmacy i Lillestrøm er en attraktiv bransje for gründere med stabile veksttall, høye bruttofortjenester og god driftssikkerhet. De mest fremtredende områdene er Lillestrøm og Strømmen, med potensiale for utvikling i Skedsmokorset og Kjeller.
Utsikt for håndverk-sektoren
Sammenligning med håndverk-sektoren:
- Antall selskaper: Håndverk-sektoren har 26 selskaper, mens apotekbransjen har 25 selskaper i Lillestrøm.
- Salg: Håndverk-sektoren hadde 581,6M i salg i 2025, mens apotekbransjen hadde 566,0M i salg. Dette tyder på at håndverk-sektoren har en litt høyere salgsvolum.
- Ansatte: Håndverk-sektoren hadde 264 ansatte i 2026, mens apotekbransjen hadde 254 ansatte i 2026. Dette tyder på at håndverk-sektoren har en litt høyere antall ansatte.
Peer-selskaper i håndverk-sektoren:
- Synsam Recycling Outlet Strømmen Storsenter (Støperiveien 5, 2010 Strømmen): 9 ansatte, 16,4M i salg, 3,0M EBITDA, 18,6M i driftsinntekt.
Konklusjon: Håndverk-sektoren har en litt høyere salgsvolum og antall ansatte sammenlignet med apotekbransjen, men begge sektorer har stabil vekst og høye bruttofortjenester. Apotekbransjen har imidlertid høyere EBITDA-marginaler (5–7 %) sammenlignet med håndverk-sektoren (3–5 %).



Andre selskaper i håndverk (ikke i apotek)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Synsam Recycling Outlet Strømmen Storsenter | medisinske/ortopediske varer butikk | Støperiveien 5, 2010 Strømmen | NOK 16.4M | 9 | NOK 3.0M |
Konklusjon
Pharmacy i Lillestrøm er en stabil og voksende bransje med 25 selskaper, 229 ansatte og 566 millioner kroner i salg i 2025. Bransjen har høye bruttofortjenester (opptil 9679 %) og relativt stabile EBITDA-marger (5–7 %). De mest fremtredende selskapene er Vitusapotek, Apotek 1 og Boots Apotek, som opererer i Lillestrøm, Strømmen og Skedsmokorset. Bransjen har ingen registrerte konkursfall, noe som tyder på god driftssikkerhet og finansiering. Utsikter for nye selskaper er gode, spesielt i Lillestrøm og Strømmen, med potensiale for utvikling i Skedsmokorset og Kjeller. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i kommunen for denne bransjen.