Bransje · kommune
Barbransjen i Larvik: En analyse av selskaper, statistikk og utsikter
En detaljert oversikt over barbransjen i Larvik, med fokus på økonomiske trender, selskaper og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere i kommunen.
Øverordnet oversikt
Barbransjen i Larvik har vært preget av svingninger de siste årene, med en kombinasjon av stabile virksomheter og enkelte bankrutter. I 2025 er det registrert 9 selskaper i branchen, med 45 ansatte og NOK 15,5 millioner i salgsinntekter. En av de mest bemerkelsesverdige utviklingstrekkene er den stigende salgsveksten etter 2021, som har nådd 22,2 % i 2025. Samtidig har antall ansatte økt med 2,2 % fra 2025 til 2026, noe som tyder på en gradvis oppsving i sektoren.
En viktig utfordring er imidlertid bankruptsikkerheten. Et av de registrerte selskapene, Cornerlarvik As, ble deklarert konkurs i 2026, noe som viser at risikofaktorer fortsatt eksisterer i branchen. Dette bør vurderes nøye av gründere som vurderer å etablere seg i Larvik.
Økonomisk oversikt
Barbransjen i Larvik har opplevd betydelige svingninger i salgsinntekter og antall ansatte de siste årene. Nedenfor vises utviklingen for bar-selskaper i kommunen:
| År | Salgsinntekter (NOK) | Antall ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 16,7 M | 70 |
| 2017 | 15,3 M | 87 |
| 2018 | 14,9 M | 79 |
| 2019 | 14,5 M | 61 |
| 2020 | 9,4 M | 46 |
| 2021 | 6,7 M | 36 |
| 2022 | 11,2 M | 33 |
| 2023 | 11,9 M | 33 |
| 2024 | 12,7 M | 43 |
| 2025 | 15,5 M | 45 |
Nøkkeltall:
- Største salgsvekst: 22,2 % fra 2024 til 2025
- Største nedgang: -35,4 % fra 2019 til 2020 (kanskje påvirket av pandemien)
- Antall ansatte: Størst i 2017 (87), minst i 2021 (36)
Den mest markante utviklingen har vært den stigende salgsveksten etter 2021, som har ført til en økning i både salgsinntekter og antall ansatte. Dette tyder på en gradvis gjenoppretting i sektoren etter en periode med kraftig nedgang.



Selskaper i branchen
I Larvik er det registrert 9 selskaper i barbransjen. De mest representerte organisasjonsformene er AS (5 selskaper), med en gjennomsnittlig inntekt per ansatt på NOK 472.900. Nedenfor er en oversikt over noen av de viktigste selskapene:
| Selskap | Sted | Antall ansatte | Salgsinntekter (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Aglen & Slyngstadli As | Torget 2, Larvik | 16 | 9,3 M | -363.000 |
| Storgata Pub As | Storgata 31, Larvik | 11 | 3,9 M | 357.000 |
| Skomakeren | Prinsegata 8H, Larvik | 5 | 2,5 M | 428.000 |
| Cornerlarvik As | Storgata 43, Larvik | 0 | 0 | 0 |
Bemerkninger:
- Aglen & Slyngstadli As har en negativ EBITDA, noe som tyder på økonomiske utfordringer.
- Storgata Pub As og Skomakeren har både positive EBITDA og høyere salgsinntekter.
- Cornerlarvik As er deklarert konkurs, noe som viser at risikofaktorer fortsatt eksisterer i branchen.
Næringsgeografi
Barbransjen i Larvik er mest konsentrert i Larvik selv, hvor det er registrert 4 selskaper med 38 ansatte og NOK 15,7 millioner i salgsinntekter. I Stavern er det registrert 1 selskap med 9 ansatte, men dette selskapet har ingen salgsinntekter eller operativer inntekter.
Nøkkeltall for Larvik:
- Salgsinntekter: NOK 15,7 M
- Antall ansatte: 38
- Operativer inntekter: NOK 16,0 M
- EBITDA-marginal: 2 %
Nøkkeltall for Stavern:
- Salgsinntekter: NOK 0
- Antall ansatte: 9
- Operativer inntekter: NOK 0
- EBITDA-marginal: 0 %
Dette viser at Larvik er det viktigste området for barbransjen i kommunen, med en klart høyere aktivitet enn Stavern.

Næringsdynamikk
Barbransjen i Larvik har opplevd både stigende og nedgående trender de siste årene. En av de mest bemerkelsesverdige utviklingstrekkene er bankruptsikkerheten, som har vært en utfordring for flere selskaper. Et av de mest bemerkelsesverdige eksempler er Cornerlarvik As, som ble deklarert konkurs i 2026. Dette selskapet hadde 0 ansatte, 0 salgsinntekter og 0 operativer inntekter.
Nøkkeltall for bankrutter:
- Antall selskaper i konkurs: 1
- Totalt antall ansatte i konkurs: 0
- Totalt salgsinntekter i konkurs: NOK 0
Dette viser at bankruptsikkerheten er en viktig utfordring i branchen, og at det er nødvendig å vurdere risikofaktorer nøye før man etablerer seg i Larvik.

Utsikt for gründere
For gründere som vurderer å etablere seg i barbransjen i Larvik, er det viktig å vurdere både mulighetene og utfordringene. De siste årene har det vært en stigende salgsvekst etter 2021, noe som tyder på en gradvis gjenoppretting i sektoren. Dette kan være en god indikasjon på at det er muligheter for nye selskaper i Larvik.
Nøkkeltall for gründere:
- Største salgsvekst: 22,2 % fra 2024 til 2025
- Største nedgang: -35,4 % fra 2019 til 2020
- Antall ansatte: Størst i 2017 (87), minst i 2021 (36)
Anbefaling:
- Vurder å etablere seg i Larvik selv, hvor det er mest aktivitet i branchen.
- Vurder å etablere seg i Stavern med forbehold, da det er registrert 1 selskap med 0 salgsinntekter.
- Vurder å etablere seg i Larvik med forbehold, da det er registrert 1 selskap i konkurs.
Utsikt for bar/klubb-sektoren
Bar/klubb-sektoren i Larvik har en større antall selskaper (10) enn bar-sektoren (9), noe som tyder på at det er flere muligheter for gründere i denne bredere sektoren. Nedenfor vises utviklingen for bar/klubb-selskaper i kommunen:
| År | Salgsinntekter (NOK) | Antall ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 16,7 M | 70 |
| 2017 | 15,3 M | 87 |
| 2018 | 14,9 M | 79 |
| 2019 | 17,4 M | 70 |
| 2020 | 13,6 M | 53 |
| 2021 | 6,7 M | 52 |
| 2022 | 11,2 M | 43 |
| 2023 | 11,9 M | 50 |
| 2024 | 12,7 M | 54 |
| 2025 | 15,5 M | 45 |
Nøkkeltall:
- Største salgsvekst: 22,2 % fra 2024 til 2025
- Største nedgang: -50,8 % fra 2020 til 2021
- Antall ansatte: Størst i 2017 (87), minst i 2022 (43)
Peer-selskaper:
- Craven Cottage Pub Da (Lia 8, 3280 Tjodalyng) har 0 salgsinntekter og 0 ansatte.
Dette viser at bar/klubb-sektoren har en større antall selskaper enn bar-sektoren, men at det også er større variasjon i salgsinntekter og antall ansatte.



Andre selskaper i bar / klubb (ikke i bar)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Craven Cottage Pub Da | pub | Lia 8, 3280 Tjodalyng | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
Barbransjen i Larvik har vært preget av svingninger de siste årene, men det er en stigende salgsvekst etter 2021, noe som tyder på en gradvis gjenoppretting i sektoren. Dette kan være en god indikasjon på at det er muligheter for nye selskaper i Larvik. Samtidig er det viktig å vurdere bankruptsikkerheten, da det er registrert 1 selskap i konkurs i kommunen.
For gründere som vurderer å etablere seg i Larvik, er det viktig å vurdere både mulighetene og utfordringene. Det er også viktig å vurdere næringsgeografi, da det er mest aktivitet i Larvik selv, med 4 selskaper og 38 ansatte. Dette kan være en god indikasjon på at det er muligheter for nye selskaper i Larvik.