Bransje · kommune
Elektronikklagring i Elverum: Nåværende situasjon og fremtidsperspektiv
Analyse av elektronikklagring i Elverum, med fokus på selskaper, statistikk og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere i kommunen Elverum i Innlandet-fylket i Norge.
Kort oversikt over elektronikklagring i Elverum
Elektronikklagring i Elverum er en liten, men dynamisk sektor med to registrerte selskaper. I løpet av de siste årene har bransjen vist en blanding av vekst og variasjoner i ansatte og salg. Med en EBITDA-margin på 1 % og en høy bruttofortjeneste på 1021 %, viser tallene til en sektor med potensielle forbedringsmuligheter. Samtidig er det viktig å merke seg at landbruk, som bredere sektor, har en annen dynamikk og utvikling, noe som kan gi sammenligninger og perspektiver for fremtidige investeringer.
Økonomisk oversikt over elektronikklagring i Elverum
Økonomisk oversikt
Salg og ansatte utvikling
| År | Salg (NOK) | Ansatte | Årlig vekst i salg | Årlig vekst i ansatte |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 97,4M | 35 | - | - |
| 2017 | 105,9M | 33 | +8,8% | -5,7% |
| 2018 | 106,0M | 31 | +0,0% | -6,1% |
| 2019 | 118,2M | 35 | +11,5% | +12,9% |
| 2020 | 157,5M | 40 | +33,3% | +14,3% |
| 2021 | 163,2M | 44 | +3,6% | +10,0% |
| 2022 | 152,8M | 44 | -6,4% | +0,0% |
| 2023 | 145,9M | 40 | -4,5% | -9,1% |
| 2024 | 151,8M | 45 | +4,1% | +12,5% |
| 2025 | 164,6M | 41 | +8,5% | -8,9% |
Nøkkeltall
- EBITDA-margin: 1 %
- Bruttofortjeneste: 1021 %
- Operasjonsfortjeneste: 1 %
- Salgsvækst i 2025: +8,5 %
Konklusjon Bransjen har vist sterke vekstperioder, særlig i 2020 og 2021, men har også opplevd nedganger i 2022 og 2023. Det er en viktig utvikling å følge for gründere og lokale beslutningstakere.



Selskaper i elektronikklagring i Elverum
Selskaper i bransjen
I Elverum er det registrert 2 selskaper innenfor elektronikklagring:
- Power Norge As Avd Elverum
- Adresse: Prestmyrvegen 1, Elverum
- Organisasjonsform: AS
- Antall ansatte: 25
- Salg: 99,9M NOK
- EBITDA: 2,4M NOK
- Bankrupt: Nei
- Elkjøp Stormarked Elverum As
- Adresse: Olav Sæters veg 4, Elverum
- Organisasjonsform: AS
- Antall ansatte: 16
- Salg: 67,1M NOK
- EBITDA: 749.0K NOK
- Bankrupt: Nei
Organisasjonsform
- AS: 2 selskaper, 41 ansatte, 168,7M operasjonsinntekt, 166,9M salg, 17,4M lønn, 2,3M operasjonsfortjeneste, 3,1M EBITDA, 1705,8M bruttofortjeneste, 10,5M egenkapital, 24,6M gjeld, 9 % salgsvækst, 4,0M operasjonsinntekt per ansatt, 1 % EBITDA-margin, 74,0K EBITDA per ansatt, 1021 % bruttofortjeneste, 1 % operasjonsfortjeneste.
Forretningsgeografi for elektronikklagring i Elverum
Forretningsgeografi
Elektronikklagringen i Elverum er konsentrert i Elverum-området. Her er det registrert:
- 2 selskaper
- 41 ansatte
- 168,7M operasjonsinntekt
- 166,9M salg
- 17,4M lønn
- 2,3M operasjonsfortjeneste
- 3,1M EBITDA
- 1705,8M bruttofortjeneste
- 10,5M egenkapital
- 24,6M gjeld
- 9 % salgsvækst
- 4,0M operasjonsinntekt per ansatt
- 1 % EBITDA-margin
- 74,0K EBITDA per ansatt
- 1021 % bruttofortjeneste
- 1 % operasjonsfortjeneste.

Forretningsdynamikk i elektronikklagring i Elverum
Forretningsdynamikk
Bankrupts og selskapsstabilitet
- Ingen selskaper i bransjen er registrert som konkurs i Elverum, noe som viser en stabil sektor.
Årlig utvikling i ansatte
- 2016–2025: Ansattetall har variert mellom 35 og 45, med en nedgang i 2023 og en stigning i 2024.
Salgsutvikling
- 2020–2021: Sterk vekst på +33,3 % og +3,6 %.
- 2022–2023: Nedgang på -6,4 % og -4,5 %.
- 2024–2025: Ny stigning på +4,1 % og +8,5 %.
Konklusjon Bransjen har vist både vekst og nedgang, men ingen konkurs. Dette tyder på en sektor med potensielle forbedringsmuligheter og stabilitet.
Fremtidsperspektiv for elektronikklagring i Elverum
Vekst og utvikling
- 2025: Salg har økt med +8,5 % sammenlignet med 2024, noe som viser en positiv trend.
- EBITDA-margin: 1 %, noe som tyder på at bransjen har potensiale for forbedring av lønnsomhet.
Muligheter for gründere
- Stabilt marked: Ingen konkurs i bransjen, noe som viser en stabil sektor.
- Vekst i salg: Sterk vekst i 2020 og 2021, med en ny stigning i 2025.
- Lav konkurransetrykk: Bare 2 selskaper i bransjen, noe som kan gi muligheter for nye aktører.
Utanfor bransjen
- SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Elverum for elektronikklagring, basert på naturlige forutsetninger og utviklingstrender.
Fremtidsperspektiv for landbruk i Elverum
Kontrast mellom landbruk og elektronikklagring
- Antall selskaper: Landbruk har 13 selskaper, mens elektronikklagring har 2.
- Salg: Landbruk hadde 215,7M NOK i 2025, mens elektronikklagring hadde 164,6M NOK.
- Ansatte: Landbruk hadde 70 ansatte i 2026, mens elektronikklagring hadde 40 ansatte i 2026.
Peer-selskaper i landbruk
| Navn | Adresse | Salg (NOK) | Ansatte | EBITDA (NOK) | Bransje | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Optikk Elverum As | Storgata 9, 2408 Elverum | 19,3M | 13 | 3,0M | Optikerbutikk | |
| Helseartikler As | Gamle Trysilveg 1, 2414 Elverum | 21,7M | 8 | 889,0K | Optikerbutikk | |
| Mic Dental As | Jernbanegata 9, 2406 Elverum | 1,1M | 0 | 776,0K | Optikerbutikk | |
| Carisma Optikk Elverum As | Amfi Elverum | Torggata 3, 2408 | 9,2M | 4 | 579,0K | Optikerbutikk |
| Telekiosken Innlandet As Avd Elverum | Lundgaardvegen 3, 2408 Elverum | 3,8M | 0 | 381,5K | Databutikk |
Konklusjon Landbruk har en høyere salgsvolum og flere selskaper, men elektronikklagring har en høyere bruttofortjeneste. Dette kan gi perspektiver for gründere som ønsker å utvikle seg i en sektor med potensielle forbedringsmuligheter.



Andre selskaper i landbruk (ikke i elektronikkbutikk)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Optikk Elverum As | optikerbutikk | Storgata 9, 2408 Elverum | NOK 19.3M | 13 | NOK 3.0M |
| Helseartikler As | optikerbutikk | Gamle Trysilveg 1, 2414 Elverum | NOK 21.7M | 8 | NOK 889.0K |
| Mic Dental As | optikerbutikk | Jernbanegata 9, 2406 Elverum | NOK 1.1M | 0 | NOK 776.0K |
| Carisma Optikk Elverum As | optikerbutikk | Amfi Elverum|Torggata 3, 2408 | NOK 9.2M | 4 | NOK 579.0K |
| Telekiosken Innlandet As Avd Elverum | databutikk | Torggata 3, 2408 Elverum | NOK 3.8M | 0 | NOK 381.5K |
| Hobbyboden Øivind Thorsen | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Lundgaardvegen 3, 2408 Elverum | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Jensen Illustrasjon | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Strandbygdvegen 571, 2411 Elverum | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Myhrer Consulting | databutikk | Jonas Liesveg 3, 2407 Elverum | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Optiker Evensen As | optikerbutikk | Storgata 11, 2408 Elverum | NOK 0 | 3 | NOK 0 |
| Simracing As | databutikk | Grindalsvegen 16, 2406 Elverum | NOK 0 | 2 | NOK 0 |
| Hifi Stasjonen As | databutikk | Nøtåsvegen 11, 2415 Heradsbygd | NOK 0 | 0 | NOK -86.0K |
Konklusjon
Elektronikklagring i Elverum viser potensiale for vekst, særlig med en stigning i salg på +8,5 % i 2025. Samtidig er det viktig å merke seg den lave EBITDA-marginen på 1 %, noe som kan gi utfordringer for lønnsomhet. Med ingen konkurs og en stabil sektor kan dette være en god mulighet for gründere. SmartGrunder kan hjelpe med å finne passende adresser i Elverum for elektronikklagring, basert på naturlige forutsetninger og utviklingstrender.