Bransje · kommune
Hårsalonsbransjen i Eigersund
En analytisk artikkel om selskapene, statistikken og utsiktene for gründere og lokale beslutningstakere
Executive Summary
Øvrige observasjoner
- Antall selskaper: Det er registrert 27 selskaper i hårsalonsbransjen i Eigersund, men kun 16 av disse har rapportert data i markedskonteksten.
- Organisasjonsformer: De fleste selskapene er AS-er (9 selskaper), mens noen er ENK-er (personforetak).
- Stedvis fordeling: Aktiviteten er konsentrert i Egersund, med enkelte selskaper også i Hellvik.
- Bankruptsikkerhet: Ingen av de rapporterte selskapene er registrert som konkurs, noe som tyder på en stabil bransje i kommunen.
Økonomisk oversikt
Salgsutvikling (NOK):
| År | Salg (NOK) | År-til-År endring |
|---|---|---|
| 2016 | 18,7M | - |
| 2017 | 18,4M | -1,6% |
| 2018 | 20,2M | +9,9% |
| 2019 | 18,3M | -9,4% |
| 2020 | 17,2M | -5,9% |
| 2021 | 17,8M | +3,7% |
| 2022 | 18,6M | +4,2% |
| 2023 | 19,0M | +2,3% |
| 2024 | 20,8M | +9,5% |
| 2025 | 22,3M | +7,2% |
Ansatteutvikling:
| År | Antall ansatte | År-til-År endring |
|---|---|---|
| 2016 | 44 | - |
| 2017 | 47 | +6,8% |
| 2018 | 51 | +8,5% |
| 2019 | 45 | -11,8% |
| 2020 | 41 | -8,9% |
| 2021 | 34 | -17,1% |
| 2022 | 39 | +14,7% |
| 2023 | 37 | -5,1% |
| 2024 | 39 | +5,4% |
| 2025 | 41 | +5,1% |
| 2026 | 41 | +0,0% |
Salget har vist en positiv trend fra 2020 til 2025, med en total økning på 26,2% over fem år. Ansatteantallet har vært mer volatil, med en nedgang i 2021 og en stabilisering fra 2022.



Selskaper i bransjen
Liste over selskaper i hårsalonsbransjen i Eigersund (delvis):
| Selskap | Adresse | Organisasjonsform | Antall ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Hårgalleriet Pedersen As | Kirkegaten 5, Egersund | AS | 10 | 5,9M | 114,0K |
| Bingen Frisør As | Areneset 5, Egersund | AS | 7 | 5,0M | 966,0K |
| Maze Egersund As | Storgaten 23, Egersund | AS | 7 | 5,4M | 41,0K |
| Flow Frisør As | Fabrikkgaten 2, Egersund | AS | 4 | 2,2M | -99,0K |
| Smuget Frisør Egersund As | Jernbanegaten 9, Egersund | AS | 4 | 2,6M | -385,0K |
| Maxim Frisør As | Nytorget 1, Egersund | AS | 3 | 0 | 0 |
| Prakt Salong As | Elvegaten 23, Egersund | AS | 3 | 1,2M | -86,0K |
| Hårstua Egersund As | Metodistbakken 1, Egersund | AS | 2 | 0 | 0 |
| Volum By Solveig As | Symrebakken 8, Egersund | AS | 2 | 0 | 0 |
| Bentes Frisørsalong Bente Rasmussen | Sletteveien 22, Hellvik | ENK | 0 | 0 | 0 |
Organisasjonsformstatistikk:
- AS (Aktieselskap): 9 selskaper, 42 ansatte, salg på 22,4M NOK, EBITDA på 551,0K NOK.
- ENK (Enkeltmannsforetak): 7 selskaper, 0 ansatte, salg på 0 NOK, EBITDA på 0 NOK.
Forretningsgeografi
Stedvis fordeling av hårsalonsbransjen i Eigersund:
| Sted | Antall selskaper | Antall ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Egersund | 9 | 42 | 22,4M | 551,0K |
| Hellvik | 1 | 0 | 0 | 0 |
Detaljer om Egersund:
- Antall selskaper: 9
- Antall ansatte: 42
- Salg: 22,4M NOK
- EBITDA: 551,0K NOK
- Gjennomsnittlig inntekt per ansatt: 650,2K NOK
- EBITDA-margin: 2%
- Gjennomsnittlig EBITDA per ansatt: 16,0K NOK
- Bruttofortjeneste: 19,1M NOK
- Bruttofortjeneste-margin: 85%
- Driftsfortjeneste: 489,0K NOK
- Driftsfortjeneste-margin: 2%
- Total egenkapital: 1,4M NOK
- Total gjeld: 5,2M NOK
- Salgsvekst: 5%
Detaljer om Hellvik:
- Antall selskaper: 1
- Antall ansatte: 0
- Salg: 0 NOK
- EBITDA: 0 NOK

Forretningsdynamikk
Konkurser og driftsrisiko:
- Ingen konkurser: Ingen av de rapporterte selskapene i hårsalonsbransjen i Eigersund er registrert som konkurs, noe som tyder på en stabil bransje.
- Driftsresultater: De fleste selskapene rapporterer positive driftsresultater, selvom noen har lavere EBITDA-marger (f.eks. Flow Frisør As med -4% EBITDA-margin).
- Driftsfortjeneste: De mest lønnsomme selskapene er Bingen Frisør As (19% EBITDA-margin) og Hårgalleriet Pedersen As (1% EBITDA-margin).
- Salgsvekst: De mest vekststerne selskapene er Maze Egersund As (16% salgsvekst) og Bingen Frisør As (5% salgsvekst).
- Driftsfortjeneste per ansatt: De mest effektive selskapene er Bingen Frisør As (660,7K NOK/ansatt) og Hårgalleriet Pedersen As (650,2K NOK/ansatt).
Utsikt
Utsikt for gründere
Kortvarig utsikt (2025–2026):
- Salgsvekst: Salget har vist en stabil vekst fra 2020 til 2025, med en total økning på 26,2% over fem år. Dette tyder på en positiv trend i bransjen.
- Ansatteutvikling: Antall ansatte har vært mer volatil, men har stabilisert seg fra 2022 og fremover. Dette kan tyde på en stabil arbeidsmarkedssituasjon i bransjen.
- Konkurransedyktighet: De mest lønnsomme selskapene har høyere EBITDA-marger (f.eks. Bingen Frisør As med 19% EBITDA-margin), noe som kan være en indikasjon på god konkurransedyktighet.
- Driftsfortjeneste per ansatt: De mest effektive selskapene har høyere driftsfortjeneste per ansatt (f.eks. Bingen Frisør As med 660,7K NOK/ansatt), noe som kan være en indikasjon på god driftsøkonomi.
- Driftsrisiko: Ingen av de rapporterte selskapene er registrert som konkurs, noe som tyder på en stabil bransje.
Långvarig utsikt (2026+):
- Salgsvekst: Hvis salgsveksten fortsetter på samme nivå som de siste fem årene, kan det forventes en videre økning i salg på ca. 7,2% fra 2025 til 2026.
- Ansatteutvikling: Antall ansatte har vært mer volatil, men har stabilisert seg fra 2022 og fremover. Dette kan tyde på en stabil arbeidsmarkedssituasjon i bransjen.
- Konkurransedyktighet: De mest lønnsomme selskapene har høyere EBITDA-marger (f.eks. Bingen Frisør As med 19% EBITDA-margin), noe som kan være en indikasjon på god konkurransedyktighet.
- Driftsfortjeneste per ansatt: De mest effektive selskapene har høyere driftsfortjeneste per ansatt (f.eks. Bingen Frisør As med 660,7K NOK/ansatt), noe som kan være en indikasjon på god driftsøkonomi.
- Driftsrisiko: Ingen av de rapporterte selskapene er registrert som konkurs, noe som tyder på en stabil bransje.
SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Eigersund for hårsalonsbransjen, basert på data om forretningsgeografi og driftsøkonomi.
Utsikt for overordnet bransje (frisørsalong)
Overordnet bransje (frisørsalong):
- Antall selskaper: 42 selskaper
- Antall ansatte: 55 ansatte i 2026
- Salg: 26,1M NOK i 2025
- EBITDA: 0 NOK (ikke rapportert)
- Driftsfortjeneste: 0 NOK (ikke rapportert)
- Total egenkapital: 0 NOK (ikke rapportert)
- Total gjeld: 0 NOK (ikke rapportert)
- Salgsvekst: 5,9% fra 2024 til 2025
- Ansatteutvikling: 55 ansatte i 2026, med en økning på 3,8% fra 2025 til 2026
Konkurransedyktighet:
- De mest lønnsomme selskapene i frisørsalong-bransjen:
| Selskap | Adresse | Organisasjonsform | Antall ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Velværesalongen Egersund As | Nyeveien 70B, 4370 Egersund | AS | 2 | 1,3M | 200,0K |
| Spa Clinic As | Elvegaten 8, 4370 Egersund | AS | 2 | 2,5M | 166,0K |
| Hodet Først Anita H Tengesdal | Storgaten 22, 4370 Egersund | AS | 8 | 0 | 0 |
Driftsfortjeneste per ansatt:
- Velværesalongen Egersund As: 100,0K NOK/ansatt
- Spa Clinic As: 83,0K NOK/ansatt
- Hodet Først Anita H Tengesdal: 0 NOK/ansatt
Driftsrisiko:
- Ingen konkurser: Ingen av de rapporterte selskapene i frisørsalong-bransjen er registrert som konkurs, noe som tyder på en stabil bransje.
- Driftsresultater: De fleste selskapene rapporterer positive driftsresultater, selvom noen har lavere EBITDA-marger (f.eks. Hodet Først Anita H Tengesdal med 0% EBITDA-margin).
- Driftsfortjeneste: De mest lønnsomme selskapene er Velværesalongen Egersund As (200,0K NOK driftsfortjeneste) og Spa Clinic As (166,0K NOK driftsfortjeneste).
- Salgsvekst: De mest vekststerne selskapene er Velværesalongen Egersund As (1,3M NOK salg) og Spa Clinic As (2,5M NOK salg).
- Driftsfortjeneste per ansatt: De mest effektive selskapene er Velværesalongen Egersund As (100,0K NOK/ansatt) og Spa Clinic As (83,0K NOK/ansatt).



Andre selskaper i frisørsalong (ikke i frisørsalong)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Velværesalongen Egersund As | skjønnhetssalong | Nyeveien 70B, 4370 Egersund | NOK 1.3M | 2 | NOK 200.0K |
| Spa Clinic As | skjønnhetssalong | Elvegaten 8, 4370 Egersund | NOK 2.5M | 2 | NOK 166.0K |
| Amoraa As | hudpleiesalong | Gamle Sokndalsveien 7A, 4372 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Andrea M Åmodt Hudpleie | skjønnhetssalong | Blåsenborgveien 27, 4371 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Andrea M Åmodt Hudpleie | hudpleiesalong | Blåsenborgveien 27, 4371 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Anette Jenssen | skjønnhetssalong | Jernhauggaten 4, 4370 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Anettes Hudpleie | hudpleiesalong | Jernhauggaten 4, 4370 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beautyspecialist Laila Andreassen Joa | skjønnhetssalong | Trosavigveien 1, 4375 Hellvik | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hodet Først Anita H Tengesdal | skjønnhetssalong | Storgaten 22, 4370 Egersund | NOK 0 | 8 | NOK 0 |
| Milena Krolak Mili Beauty Salon | skjønnhetssalong | Storgaten 37, 4370 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Molo Skin As | skjønnhetssalong | Spinnerigaten 13, 4370 Egersund | NOK 0 | 2 | NOK 0 |
| Nepochatova Viktoriia Neil Art | skjønnhetssalong | Reinsdyrveien 35A, 4373 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Nikas Salong, Dominika Sudnik | skjønnhetssalong | Jernbanegaten 1, 4370 Egersund | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Skin By Lene Merethe Nilsen | skjønnhetssalong | Tueveien 9, 4375 Hellvik | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Skin By Lene Merethe Nilsen | skjønnhetssalong | Tueveien 9, 4375 Hellvik | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
Hårsalonsbransjen i Eigersund viser en positiv trend i salg og antall ansatte over de siste fem årene, med en total økning på 26,2% i salg og en stabilisering i antall ansatte. De mest lønnsomme selskapene har høyere EBITDA-marger (f.eks. Bingen Frisør As med 19% EBITDA-margin), noe som kan være en indikasjon på god konkurransedyktighet. Ingen av de rapporterte selskapene er registrert som konkurs, noe som tyder på en stabil bransje. Overordnet bransje (frisørsalong) har også vist en positiv trend i salg og antall ansatte, med en total økning på 5,9% i salg og en økning på 3,8% i antall ansatte fra 2025 til 2026. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Eigersund for hårsalonsbransjen, basert på data om forretningsgeografi og driftsøkonomi.