Bransje · kommune
Hair Salon Industry in Hustadvika: A Comprehensive Analysis
Economic Overview, Company Landscape, and Future Outlook
Executive Summary
Øvrige observasjoner
- Antall selskaper: Det er registrert 23 selskaper i hårsalonsbransjen i Hustadvika, men kun 16 av disse har rapportert data.
- Organisasjonsformer: De fleste selskapene er AS-er (5 selskaper), mens en del er ENK-er (11 selskaper).
- Bankruptsikkerhet: Ingen av de rapporterte selskapene er i konkurs, men flere har null inntekt og ansatte, noe som kan tyde på nylig oppstart eller inaktivitet.
- Geografisk fordeling: Aktivitet er mest konsentrert i Elnesvågen og Eide, mens Farstad har svært lav aktivitet.
- Økonomisk dynamikk: Bransjen har vist variasjoner i inntekt og ansatte over tid, med en nedgang i 2020 og en gradvis oppgang siden 2022.
Økonomisk oversikt
Økonomiske trender
- Inntekt: Hårsalonsbransjen i Hustadvika hadde en total inntekt på NOK 9,3 millioner i 2025, med en årlig vekst på 4,9% sammenlignet med 2024. Det er en markant nedgang fra 2019 (NOK 9,9 millioner) før årets pandemifase.
- Ansatte: Antall ansatte hadde en nedgang fra 41 i 2019 til 21 i 2026, men har stabilisert seg noe siden 2022.
- Trendanalyse: Bransjen hadde en sterk vekst fra 2016 til 2019, men ble hardt rammet av pandemien i 2020. Det har vært en gradvis oppgang siden 2022, men med en svak vekst i 2025.
Tabell: Årlig inntekt og ansatte
| År | Inntekt (NOK) | Ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 6,6M | 33 |
| 2017 | 9,4M | 39 |
| 2018 | 9,5M | 41 |
| 2019 | 9,9M | 41 |
| 2020 | 7,3M | 39 |
| 2021 | 7,7M | 27 |
| 2022 | 7,8M | 22 |
| 2023 | 8,5M | 23 |
| 2024 | 8,9M | 24 |
| 2025 | 9,3M | 21 |
Økonomisk vurdering
- Stabilitet: Bransjen har vist gradvis stabilisering etter 2022, men med en svak vekst i 2025.
- Marginer: De mest lønnsomme selskapene har høyere EBITDA-marger (opptil 38%) sammenlignet med de med lavere inntekt.
- Utfordringer: De siste årene har det vært en nedgang i antall ansatte, noe som kan tyde på økte kostnader eller reduksjon i drift.



Selskaper i bransjen
- Registrerte selskaper: Det er registrert 23 selskaper i hårsalonsbransjen i Hustadvika, men kun 16 av disse har rapportert data.
- Organisasjonsformer: De fleste selskapene er AS-er (5 selskaper), mens en del er ENK-er (11 selskaper). AS-er har høyere inntekt og ansatte sammenlignet med ENK-er.
- Nøkkelaktører: De mest betydelige selskapene er:
- Salong Wi To As (Elnesvågen): 11 ansatte, men ingen inntekt.
- Sveisn As (Eide): 8 ansatte, inntekt på NOK 5,2 millioner og EBITDA på NOK 918.000.
- Frisørene As (Elnesvågen): 3 ansatte, inntekt på NOK 2,8 millioner og EBITDA på NOK 1,1 millioner.
- Nye selskaper: Flere selskaper er opprettet etter 2020, som Beauty By Tonje Hagen Bugge (2023) og Byuti Mathisen (2024), men disse har ingen rapportert inntekt enda.
- Utdypning: Mange selskaper har null inntekt og ansatte, noe som kan tyde på nylig oppstart eller inaktivitet.
Forretningsgeografi
Geografisk fordeling
- Elnesvågen: 2 selskaper, 14 ansatte, inntekt på NOK 2,8 millioner. Høy EBITDA-margin (38%) og høy inntekt per ansatt (NOK 807.000).
- Eide: 2 selskaper, 9 ansatte, inntekt på NOK 6,6 millioner. Lavere EBITDA-margin (14%) sammenlignet med Elnesvågen.
- Farstad: 1 selskaper, 1 ansatt, men ingen inntekt. Dette kan tyde på nylig oppstart eller inaktivitet.
Tabell: Geografisk fordeling
| Sted | Antall selskaper | Ansatte | Inntekt (NOK) | EBITDA (NOK) | EBITDA-margin |
|---|---|---|---|---|---|
| Elnesvågen | 2 | 14 | 2,8M | 1,1M | 38% |
| Eide | 2 | 9 | 6,6M | 952.000 | 14% |
| Farstad | 1 | 1 | 0 | 0 | 0% |
Geografiske observasjoner
- Konsentrasjon: Aktivitet er mest konsentrert i Elnesvågen og Eide, mens Farstad har svært lav aktivitet.
- Potensiale: Elnesvågen og Eide har høyere inntekt og ansatte, noe som kan tyde på bedre markedsandel og driftseffektivitet.
- Utfordringer: Farstad har svært lav aktivitet, noe som kan være en utfordring for fremtidig utvikling.

Forretningsdynamikk
Driftsdynamikk og konkursstatistikk
- Konkurs: Ingen av de rapporterte selskapene er i konkurs, noe som tyder på en relativt stabil bransje.
- Inaktivitet: Flere selskaper har ingen inntekt og ansatte, noe som kan tyde på nylig oppstart eller inaktivitet. Dette kan være en utfordring for fremtidig utvikling.
- Driftsresultater: De mest lønnsomme selskapene har høyere EBITDA-marger (opptil 38%) sammenlignet med de med lavere inntekt.
- Utfordringer: De siste årene har det vært en nedgang i antall ansatte, noe som kan tyde på økte kostnader eller reduksjon i drift.
Tabell: Driftsresultater
| Selskap | Inntekt (NOK) | EBITDA (NOK) | EBITDA-margin |
|---|---|---|---|
| Sveisn As | 5,2M | 918.000 | 17% |
| Frisørene As | 2,8M | 1,1M | 38% |
| Unik Frisørsalong As | 1,4M | 34.000 | 2% |
Driftsdynamikk
- Stabilitet: Bransjen har vist gradvis stabilisering etter 2022, men med en svak vekst i 2025.
- Utfordringer: De siste årene har det vært en nedgang i antall ansatte, noe som kan tyde på økte kostnader eller reduksjon i drift.
Utsikt for gründere
Utviklingstrender for gründere
- Stabilitet: Bransjen har vist gradvis stabilisering etter 2022, men med en svak vekst i 2025. Dette kan tyde på en gradvis oppgang i markedsandel og driftseffektivitet.
- Potensiale: Elnesvågen og Eide har høyere inntekt og ansatte, noe som kan tyde på bedre markedsandel og driftseffektivitet. Dette kan være en fordel for nye gründere.
- Utfordringer: De siste årene har det vært en nedgang i antall ansatte, noe som kan tyde på økte kostnader eller reduksjon i drift. Dette kan være en utfordring for nye gründere.
- Konkursrisiko: Ingen av de rapporterte selskapene er i konkurs, noe som tyder på en relativt stabil bransje. Dette kan være en fordel for nye gründere.
- Anbefaling: Gründere bør vurdere å etablere seg i Elnesvågen eller Eide, hvor det er høyere inntekt og ansatte. Dette kan gi bedre muligheter for vekst og driftseffektivitet.
Utsikt for frisørsalong-bransjen
Utviklingstrender for frisørsalong-bransjen
- Større bransje: Frisørsalong-bransjen i Hustadvika har 42 selskaper, mens hårsalonsbransjen har 23 selskaper. Dette tyder på at frisørsalong-bransjen er mer utviklet og har høyere markedsandel.
- Inntekt: Frisørsalong-bransjen hadde en total inntekt på NOK 12,4 millioner i 2025, med en årlig vekst på 7,8% sammenlignet med 2024. Dette er høyere enn hårsalonsbransjen (NOK 9,3 millioner i 2025).
- Ansatte: Antall ansatte hadde en nedgang fra 44 i 2019 til 30 i 2026, men har stabilisert seg noe siden 2022. Dette er lavere enn hårsalonsbransjen (21 ansatte i 2026).
- Trendanalyse: Frisørsalong-bransjen har vist en sterk vekst fra 2016 til 2019, men ble hardt rammet av pandemien i 2020. Det har vært en gradvis oppgang siden 2022, men med en svak vekst i 2025.
Tabell: Årlig inntekt og ansatte for frisørsalong-bransjen
| År | Inntekt (NOK) | Ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 10,5M | 43 |
| 2017 | 11,2M | 42 |
| 2018 | 11,4M | 44 |
| 2019 | 12,3M | 44 |
| 2020 | 9,3M | 43 |
| 2021 | 9,5M | 33 |
| 2022 | 10,1M | 30 |
| 2023 | 10,9M | 31 |
| 2024 | 11,5M | 33 |
| 2025 | 12,4M | 30 |
Utviklingstrender
- Stabilitet: Frisørsalong-bransjen har vist gradvis stabilisering etter 2022, men med en svak vekst i 2025.
- Marginer: De mest lønnsomme selskapene har høyere EBITDA-marger sammenlignet med hårsalonsbransjen.
- Utfordringer: De siste årene har det vært en nedgang i antall ansatte, noe som kan tyde på økte kostnader eller reduksjon i drift.
- Konkursrisiko: Ingen av de rapporterte selskapene er i konkurs, noe som tyder på en relativt stabil bransje.



Andre selskaper i frisørsalong (ikke i frisørsalong)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Hairy Mary As | skjønnhetssalong | Prestegardsvegen 165, 6430 Bud | NOK 3.2M | 4 | NOK 442.0K |
| Beauty By Malin Tømmernes | skjønnhetssalong | Hundesteinvegen 2, 6433 Hustad | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beauty By Malin Tømmernes | skjønnhetssalong | Hundesteinvegen 2, 6433 Hustad | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beauty With Vaitunaitiene | skjønnhetssalong | Haugli terrasse 11, 6440 Elnesvågen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beauty With Vaitunaitiene | skjønnhetssalong | Haugli terrasse 11, 6440 Elnesvågen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beautybym.a Maria Andreassen Bang | skjønnhetssalong | Naustnesvegen 15, 6408 Aureosen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Chagú As | skjønnhetssalong | Torget 4B, 6440 Elnesvågen | NOK 0 | 3 | NOK 0 |
| Egentid Hos Krakeli Sognli | skjønnhetssalong | Lyngstadvegen 142, 6493 | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Eva Kristin Lyngstad | skjønnhetssalong | Eidevegen 231, 6490 | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hustad Fot & Hudpleie M Schreiber | skjønnhetssalong | Hustadvegen 372, 6433 | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Ingas Velvære Inga Sandariene | skjønnhetssalong | Torget 1, 6440 Elnesvågen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Janne Helen Storvik Forevertausa | hudpleiesalong | Remmavegen 7, 6444 Farstad | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Lillmed As | skjønnhetssalong | Farstadvegen 1176, 6444 | NOK 0 | 2 | NOK 0 |
| My Trinh Bae | skjønnhetssalong | Torget 45, 6440 Elnesvågen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Nadiya Timush Negledesign | skjønnhetssalong | Sørsidevegen 900, 6408 Aureosen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Selina Studio | skjønnhetssalong | Steinhuggervegen 6, 6490 Eide | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Talirovskaia Velvære | skjønnhetssalong | P B Kristviks veg 2, 6430 Bud | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Zumi Beauty Eide | skjønnhetssalong | Strandvegen 648, 6490 Eide | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Zumi Beauty Eide | skjønnhetssalong | Strandvegen 648, 6490 Eide | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
- Stabilitet: Hårsalonsbransjen i Hustadvika har vist gradvis stabilisering etter 2022, men med en svak vekst i 2025. Dette tyder på en gradvis oppgang i markedsandel og driftseffektivitet.
- Potensiale: Elnesvågen og Eide har høyere inntekt og ansatte, noe som kan tyde på bedre markedsandel og driftseffektivitet. Dette kan være en fordel for nye gründere.
- Utfordringer: De siste årene har det vært en nedgang i antall ansatte, noe som kan tyde på økte kostnader eller reduksjon i drift. Dette kan være en utfordring for nye gründere.
- Konkursrisiko: Ingen av de rapporterte selskapene er i konkurs, noe som tyder på en relativt stabil bransje. Dette kan være en fordel for nye gründere.
- Anbefaling: Gründere bør vurdere å etablere seg i Elnesvågen eller Eide, hvor det er høyere inntekt og ansatte. Dette kan gi bedre muligheter for vekst og driftseffektivitet.
- SmartGrunder: SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Hustadvika for hårsalonsbransjen, basert på data og analyse.