Bransje · kommune
Hårsalongbransjen i Skien: Næringsanalyse og utsikt
En detaljert analyse av hårsalongbransjen i Skien, med fokus på selskaper, statistikk og utsikt for gründere og lokale beslutningstakere.
Kort oversikt over hårsalongbransjen i Skien
Oversikt over hårsalongbransjen i Skien
Hårsalongbransjen i Skien er en viktig del av lokal næringslivet, med 16 registrerte selskaper i 2025. Bransjen har totalt 128 ansatte og oppnådd en salgsinntekt på NOK 95,7 millioner samme år. Det er en tydelig konsentrasjon av aktivitet i Skien, med 28 selskaper og 128 ansatte i kommunen. Bransjen har vist variasjoner i salg og ansatte over tid, med en sterk vekst frem til 2022, etterfulgt av en nedgang etter 2023. EBITDA-marginalen ligger på 7 %, noe som viser en relativt stabil inntektsstruktur for de mest aktive selskapene.
Nøkkeltall for 2025:
- Antall selskaper: 16
- Antall ansatte: 128
- Salgsinntekt: NOK 95,7 millioner
- EBITDA-marginal: 7 %
Trendanalyse:
- Salg hadde sitt høyeste nivå i 2022 (NOK 98,4 millioner), men falt med 28,6 % i 2025.
- Antall ansatte hadde sitt maksimum i 2020 (157), men falt til 126 i 2026.
Økonomisk utvikling for hårsalongbransjen i Skien
Økonomisk oversikt
Hårsalongbransjen i Skien har vist en dynamisk utvikling over de siste årene, med både stigende og fallende trender. Salg hadde en sterk vekst frem til 2022, deretter en kraftig nedgang etter 2023. Det samme gjelder antall ansatte, som hadde sitt maksimum i 2020 før en nedgang i 2026.
Årlig salgsutvikling (NOK):
| År | Salg (NOK) | Årlig vekst |
|---|---|---|
| 2016 | 53,3M | - |
| 2017 | 56,9M | +6,8 % |
| 2018 | 60,0M | +5,5 % |
| 2019 | 68,3M | +13,7 % |
| 2020 | 68,2M | -0,1 % |
| 2021 | 80,5M | +18,1 % |
| 2022 | 98,4M | +22,2 % |
| 2023 | 88,2M | -10,4 % |
| 2024 | 87,9M | -0,4 % |
| 2025 | 62,8M | -28,6 % |
Årlig utvikling for ansatte:
| År | Antall ansatte | Årlig vekst |
|---|---|---|
| 2016 | 141 | - |
| 2017 | 142 | +0,7 % |
| 2018 | 139 | -2,1 % |
| 2019 | 150 | +7,9 % |
| 2020 | 157 | +4,7 % |
| 2021 | 146 | -7,0 % |
| 2022 | 145 | -0,7 % |
| 2023 | 140 | -3,4 % |
| 2024 | 133 | -5,0 % |
| 2026 | 126 | -8,0 % |
Konklusjon: Bransjen hadde en sterk vekst frem til 2022, men har siden vært preget av en kraftig nedgang i både salg og antall ansatte. Dette kan skyldes økonomiske utfordringer eller endringer i kundeneferdigheter.



Selskaper i hårsalongbransjen i Skien
Selskaper i bransjen
Det er 16 selskaper registrert i hårsalongbransjen i Skien, med en blanding av AS- og Enk-former. De mest representerte selskapene er AS, med 25 selskaper og 122 ansatte. Enk-formen er mindre vanlig, med bare 3 selskaper og 6 ansatte.
Nøkkelselskaper i Skien:
| Selskap | Adresse | Antall ansatte | Salgsinntekt (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Tango Arkaden | Bruene 1, Skien | 12 | 19,7M | 2,1M |
| Hårgrossisten As | Cappelens gate 15, Skien | 9 | 15,6M | -463K |
| Walmann Salong As | Liegata 10, Skien | 8 | 5,6M | 130K |
| Salong Arena As | Fridtjof Nansens gate 21, Skien | 5 | 6,3M | 1,2M |
| Frisørene På Lie As | Liegata, Skien | 4 | 3,9M | 891K |
Organisasjonsformstatistikk:
- AS: 25 selskaper, 122 ansatte, NOK 96,0M driftsinntekt, NOK 6,9M EBITDA.
- Enk: 3 selskaper, 6 ansatte, NOK 0 driftsinntekt, NOK 0 EBITDA.
Konklusjon: De mest aktive selskapene er AS-er, med en relativt stabil inntekt og EBITDA. Enk-formen er mindre vanlig og viser lavere aktivitet.

Geografisk fordeling av hårsalongbransjen i Skien
Næringsgeografi
Hårsalongbransjen i Skien er konsentrert i kommunens sentrum, med 28 selskaper og 128 ansatte. Det er ingen tydelig geografisk spredning, og aktiviteten er hovedsakelig fokusert på Skien. Dette tyder på at det er en sterk kjerne i kommunens sentrum, med mange selskaper i nærheten av hverandre.
Geografisk fordeling:
- Skien: 28 selskaper, 128 ansatte, NOK 96,0M driftsinntekt, NOK 6,9M EBITDA.
Konklusjon: Bransjen er sterkt konsentrert i Skien, med fokus på sentrum. Dette kan være en fordel for selskaper som ønsker å etablere seg i en allerede etablert næringskjerne, men kan også føre til konkurransetrykk mellom selskapene.

Næringsdynamikk og konkursstatistikk
Næringsdynamikk
Hårsalongbransjen i Skien har vist variasjoner i aktivitet over tid, med noen selskaper som har opplevd nedgang i salg og driftsinntekt. Det er ingen offisielle data om konkurs, men det er flere selskaper som viser tegn på inaktivitet, som Tango Halvstrøm, HC Skien As og Gulset Fades As. Disse selskapene har null salg og driftsinntekt, noe som kan tyde på at de ikke lenger opererer.
Inaktive selskaper:
- Tango Halvstrøm: 0 salg, 0 driftsinntekt, 10 ansatte.
- HC Skien As: 0 salg, 0 driftsinntekt, 7 ansatte.
- Gulset Fades As: 0 salg, 0 driftsinntekt, 6 ansatte.
Konklusjon: Bransjen har vist variasjoner i aktivitet, med noen selskaper som har opplevd nedgang eller inaktivitet. Dette kan være en utfordring for nye selskaper som ønsker å etablere seg i en konkurransedyktig markedspluss.
Utsikt for gründere i hårsalongbransjen i Skien
Utsikt for gründere
For gründere som vurderer å etablere seg i hårsalongbransjen i Skien, er det viktig å ta hensyn til de siste årene med nedgang i salg og antall ansatte. Bransjen hadde en sterk vekst frem til 2022, men har siden vært preget av en kraftig nedgang. Dette kan skyldes økonomiske utfordringer eller endringer i kundeneferdigheter.
Mulige utfordringer:
- Konkurransetrykk: Det er mange selskaper i Skien, noe som kan føre til konkurransetrykk.
- Nedgang i salg: Salg hadde en kraftig nedgang etter 2022, noe som kan påvirke inntekten for nye selskaper.
- Inaktive selskaper: Det er flere selskaper som viser tegn på inaktivitet, noe som kan være en utfordring for nye selskaper.
Mulige muligheter:
- Stabilt marked: Bransjen har en relativt stabil inntekt og EBITDA-marginal for de mest aktive selskapene.
- Konsentrert marked: Det er en sterk kjerne i Skien, noe som kan være en fordel for selskaper som ønsker å etablere seg i en allerede etablert næringskjerne.
Konklusjon: Bransjen har både utfordringer og muligheter for nye selskaper. Gründere bør vurdere å analysere markedet nøye og finne en unik posisjon i en konkurransedyktig markedspluss.
Utsikt for frisørsalongbransjen i Skien
Utsikt for bredere frisørsalongbransje
Frisørsalongbransjen i Skien er en bredere kategori enn hårsalongbransjen, med 176 selskaper i kommunen. Dette viser at frisørsalongbransjen er mer utviklet og har flere selskaper enn hårsalongbransjen. Salg hadde en sterk vekst frem til 2022, deretter en kraftig nedgang etter 2023. Det samme gjelder antall ansatte, som hadde sitt maksimum i 2020 før en nedgang i 2026.
Nøkkeltall for frisørsalongbransjen i Skien:
- Antall selskaper: 176
- Antall ansatte: 142
- Salgsinntekt: NOK 54,7 millioner i 2016, NOK 62,8 millioner i 2025.
- Årlig vekst: +6,1 % i 2017, -28,6 % i 2025.
Peer-selskaper i frisørsalongbransjen:
| Selskap | Adresse | Antall ansatte | Salgsinntekt (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| 2 Søstre / Beate Bakke | Bedriftsvegen 65, 3735 Skien | 0 | 0 | 0 |
| Ad Lashes Beauty, Ditkute | Signalvegen 23, 3734 Skien | 0 | 0 | 0 |
| Agne Beauty, Rimdeikaite | BATALJONVEGEN 14, 3734 Skien | 0 | 0 | 0 |
Konklusjon: Frisørsalongbransjen er mer utviklet enn hårsalongbransjen, med flere selskaper og en bredere kategori. Gründere bør vurdere å analysere markedet nøye og finne en unik posisjon i en konkurransedyktig markedspluss.



Andre selskaper i frisørsalong (ikke i frisørsalong)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 Søstre / Beate Bakke | skjønnhetssalong | Bedriftsvegen 65, 3735 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Ad Lashes Beauty, Ditkute | skjønnhetssalong | Signalvegen 23, 3734 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Agne Beauty, Rimdeikaite | skjønnhetssalong | BATALJONVEGEN 14, 3734 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Al Kaabi | skjønnhetssalong | Ravnåsen 1B, 3743 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Al Kaabi | skjønnhetssalong | Ravnåsen 1B, 3743 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Anna's Beauty Place As | skjønnhetssalong | Nedre Hjellegate 1, 3724 Skien | NOK 0 | 4 | NOK 0 |
| Autorisert Fotterapeut Martine Oland | skjønnhetssalong | Bratsberggata 33, 3714 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beauty By Malen Nykås Wedvik | skjønnhetssalong | Frogner Ring 54, 3715 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beauty By Malen Nykås Wedvik | skjønnhetssalong | Frogner Ring 54, 3715 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beautylines As | hudpleiesalong | Skotfossvegen 239, 3720 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beautyroom By Klaudia Rembarz | skjønnhetssalong | Chr. H. Bloms gate 13, 3717 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Bondarenko Luxdrill | skjønnhetssalong | Bjørntvedtvegen 117C, 3735 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Brows&lashes By Katarzyna Franaszczyk | skjønnhetssalong | Bjørntvedtvegen 118, 3735 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Brows&lashes By Katarzyna Franaszczyk | skjønnhetssalong | Bjørntvedtvegen 118, 3735 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Bråtens Negler | skjønnhetssalong | Tolleskogen 4B, 3732 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Charlotte Gerhardsen | skjønnhetssalong | Ulefossvegen 32, 3730 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Charmante Beauty As | skjønnhetssalong | Prinsessegata 8, 3724 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Elite Frisør Og Velvære As | skjønnhetssalong | Nedre Hjellegate 1, 3724 Skien | NOK 0 | 2 | NOK 0 |
| Force Of Beauty Linn Kristin Røstberg | skjønnhetssalong | Nedre Kongerød 39, 3737 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Godlevska Beauty | skjønnhetssalong | Bratsberggata 42, 3714 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Godlevska Beauty | skjønnhetssalong | Bratsberggata 42, 3714 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Granheim Estetikk Og Design | hudpleiesalong | Gamle Bjørntvedtveg 61, 3734 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Greta Beauty Lab Greta Skikaite | skjønnhetssalong | Hesselbergs gate 16, 3717 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| H.s. Makeup Hannah Skåne | skjønnhetssalong | Kløverstykket 14A, 3746 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hud Og Kroppsterapeut Engh Bjerk | skjønnhetssalong | Glaservegen 98, 3727 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hud Og Kroppsterapeut Engh Bjerk | skjønnhetssalong | Glaservegen 98, 3727 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hud Og Tannestetikk As | skjønnhetssalong | Borgetun 36, 3711 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hudpleier Sandra Stamland | skjønnhetssalong | Gråtenvegen 7A, 3732 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Inger Kvalevåg | skjønnhetssalong | Gvarvgata 5A, 3717 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Jm Andersen Beauty | skjønnhetssalong | Adjunkt Arentz gate vest 43, 3717 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| K. Dalene Hudterapeut | skjønnhetssalong | Skoglivegen 52B, 3718 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| La Beauty Katia Cristina Westerhaug | skjønnhetssalong | Telemarksgata 14, 3724 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Lashes By Monique, Jakuskiene | skjønnhetssalong | Åfossmyra 3, 3731 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Lashes By Monique, Jakuskiene | skjønnhetssalong | Åfossmyra 3, 3731 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Linda Nicolaysen | skjønnhetssalong | c/o Nelly-Ann Nicolaysen|Flakvarplia 23, 3739 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Læsh Skien Kåsa | skjønnhetssalong | Blekebakken 2A, 3725 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Mai Huong Nguyen | hudpleiesalong | Hulkavegen 31, 3738 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Make Brow Up, Lokutijevskaja | skjønnhetssalong | Liegata 6, 3717 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Margrethe Stordal | hudpleiesalong | Gregorius Dagssons gate 208, 3712 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Mariannes Pmu Og Hudpleie Marianne Pedersen Gunstrøm | skjønnhetssalong | Rønningvegen 5, 3728 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
Hårsalongbransjen i Skien er en viktig del av lokal næringslivet, med 16 selskaper og 128 ansatte. Bransjen har vist variasjoner i salg og antall ansatte over tid, med en sterk vekst frem til 2022, deretter en kraftig nedgang etter 2023. EBITDA-marginalen ligger på 7 %, noe som viser en relativt stabil inntektsstruktur for de mest aktive selskapene.
Konklusjon: Bransjen har både utfordringer og muligheter for nye selskaper. Gründere bør vurdere å analysere markedet nøye og finne en unik posisjon i en konkurransedyktig markedspluss. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Skien for hårsalongbransjen, basert på data og analyse.