Bransje · kommune
Kafé i Stavanger
En analyse av kafébransjen i Stavanger med fokus på selskaper, statistikk og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere
Executive Summary
Oversikt over kafébransjen i Stavanger
Kafébransjen i Stavanger er en viktig del av lokal næringslivsstruktur, med 29 registrerte selskaper i kommunen. Bransjen har vist variabel, men generelt positiv utvikling over de siste årene, med en betydelig økning i salg og antall ansatte etter 2020. Stavanger er en viktig by for kaféer, med en blanding av både etablerte og nye selskaper som har vært aktivt i kommunen i flere år. Det er også en tydelig geografisk fordeling av aktiviteten, med fokus på sentrale områder som Stavanger, Hafrsfjord og Mosterøy.
Kafébransjen har vist en sterk økning i salg etter 2020, noe som kan skyldes en kombinasjon av økt efterspørsel etter kaféer og restauranter, samt en forbedret økonomisk situasjon i kommunen. Samtidig har antall ansatte vist en mer stabil utvikling, med en økning i de siste årene. Dette tyder på at bransjen har en god grad av resiliens og kan tilpasse seg markedsforholdene.
Det er også en klar variasjon i organisasjonsformer blant selskapene, med AS som den mest vanlige formen. Dette kan tyde på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.
Økonomisk oversikt
Kafébransjen i Stavanger har vist en betydelig økning i salg over de siste årene, med en stigning fra NOK 31,4 millioner i 2016 til NOK 114,5 millioner i 2025. Dette er en økning på over 265 %, noe som viser en sterk vekst i bransjen. Salget hadde en betydelig økning i 2021, fra NOK 38,3 millioner til NOK 84,3 millioner, noe som kan skyldes en kombinasjon av økt efterspørsel etter kaféer og restauranter, samt en forbedret økonomisk situasjon i kommunen.
Antall ansatte i bransjen har vist en mer stabil utvikling, med en økning fra 307 ansatte i 2016 til 302 ansatte i 2026. Dette viser at bransjen har en god grad av resiliens og kan tilpasse seg markedsforholdene. Det er også en tydelig økning i antall ansatte fra 2022 til 2026, noe som kan tyde på at bransjen har vært i fokus for investeringer og utvikling i de siste årene.
Det er også en tydelig variasjon i organisasjonsformer blant selskapene, med AS som den mest vanlige formen. Dette kan tyde på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.



Selskaper i bransjen
Det er totalt 29 selskaper registrert i kafébransjen i Stavanger, med en blanding av både etablerte og nye selskaper. De mest kjente selskapene i bransjen inkluderer Matmagasinet As, Kusinen As, Ostehuset Øst As Avd Kafe, Spisoh As, No 18 Kulturkafe As, Jordbærpikene Madla As, Kafe Bacchus Helene P. Monsrud, P26voge As, Madla Handelslag Sa Avd Kafe, Will.i.juice Stavanger As, Monella Pizzeria & Pizzoleria As, Gådjå Etiopisk Restaurant As, Tørst Stavanger As, Adriatico As, Sala Thai Mattana Klaophom, og Kunstpausen As.
De mest kjente selskapene i bransjen har en stor variasjon i størrelse og organisasjonsform. De fleste selskapene er organisert som AS, noe som tyder på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.
De mest kjente selskapene i bransjen har også en stor variasjon i finansiell helse. Noen selskaper har en positiv EBITDA og operativer fortjeneste, mens andre har en negativ EBITDA og operativer fortjeneste. Dette kan tyde på at bransjen har en stor variasjon i finansiell helse, og at det er både sterke og svake selskaper i bransjen.


Geografisk fordeling av virksomheten
Kafébransjen i Stavanger er fordelt på flere områder i kommunen, med fokus på sentrale områder som Stavanger, Hafrsfjord og Mosterøy. Det er totalt 3 områder som er registrert i bransjen, med en blanding av både etablerte og nye selskaper.
Stavanger har den største andelen av virksomheten, med 14 selskaper og 300 ansatte. Hafrsfjord har 2 selskaper og 38 ansatte, mens Mosterøy har 1 selskap og 6 ansatte. Dette viser at Stavanger er det mest sentrale området for kafébransjen, med en stor andel av virksomheten.
Det er også en tydelig variasjon i finansiell helse blant selskapene i de ulike områdene. Stavanger har en høyere gjennomsnittlig EBITDA-marginal sammenlignet med Hafrsfjord og Mosterøy. Dette kan tyde på at selskapene i Stavanger har en bedre finansiell helse sammenlignet med selskapene i Hafrsfjord og Mosterøy.
Det er også en tydelig variasjon i salg og operativer fortjeneste blant selskapene i de ulike områdene. Stavanger har en høyere gjennomsnittlig salg sammenlignet med Hafrsfjord og Mosterøy. Dette kan tyde på at selskapene i Stavanger har en bedre markedsposisjon sammenlignet med selskapene i Hafrsfjord og Mosterøy.

Driftsdynamikk og konkursstatistikk
Kafébransjen i Stavanger har vist en relativt stabil utvikling over de siste årene, med en betydelig økning i salg og antall ansatte etter 2020. Det er imidlertid noen selskaper som har vist en negativ utvikling, med en negativ EBITDA og operativer fortjeneste. Dette kan tyde på at bransjen har en stor variasjon i finansiell helse, og at det er både sterke og svake selskaper i bransjen.
Det er også noen selskaper som har vist en betydelig økning i salg og antall ansatte, noe som kan tyde på at bransjen har en god grad av resiliens og kan tilpasse seg markedsforholdene. Dette kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen.
Det er også en tydelig variasjon i organisasjonsformer blant selskapene, med AS som den mest vanlige formen. Dette kan tyde på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.
Utsikt for gründere
Kafébransjen i Stavanger viser en sterk vekst over de siste årene, med en betydelig økning i salg og antall ansatte etter 2020. Dette tyder på at bransjen har en god grad av resiliens og kan tilpasse seg markedsforholdene. Det er også en tydelig variasjon i finansiell helse blant selskapene, noe som kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen.
Det er også en tydelig variasjon i organisasjonsformer blant selskapene, med AS som den mest vanlige formen. Dette kan tyde på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.
Det er også en tydelig variasjon i salg og operativer fortjeneste blant selskapene, noe som kan tyde på at bransjen har en stor variasjon i finansiell helse. Dette kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen, da det er mulig å finne både sterke og svake selskaper i bransjen.
Utsikt for restaurant- og kafébransjen
Restaurant- og kafébransjen i Stavanger viser en sterk vekst over de siste årene, med en betydelig økning i salg og antall ansatte etter 2020. Dette tyder på at bransjen har en god grad av resiliens og kan tilpasse seg markedsforholdene. Det er også en tydelig variasjon i finansiell helse blant selskapene, noe som kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen.
Det er også en tydelig variasjon i organisasjonsformer blant selskapene, med AS som den mest vanlige formen. Dette kan tyde på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.
Det er også en tydelig variasjon i salg og operativer fortjeneste blant selskapene, noe som kan tyde på at bransjen har en stor variasjon i finansiell helse. Dette kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen, da det er mulig å finne både sterke og svake selskaper i bransjen.



Andre selskaper i restaurant / kafé (ikke i kafé)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Flor & Fjære As | restaurant | Jåttåveien 53, 4020 Stavanger | NOK 98.5M | 112 | NOK 22.2M |
| Sumo Hall Toll As | sushirestaurant | Skansegata 2, 4006 Stavanger | NOK 41.8M | 53 | NOK 9.4M |
| Posthusgården Restaurant As | restaurant | Strandkaien 2, 4005 Stavanger | NOK 62.7M | 45 | NOK 8.0M |
| Matboden Rogaland As Avd Matboden Mariero | restaurant | Timoteiveien 22, 4017 Stavanger | NOK 47.8M | 59 | NOK 7.7M |
| Olivia As Avd Stavanger | restaurant | Kongsgårdbakken 3, 4005 Stavanger | NOK 72.3M | 58 | NOK 7.2M |
| Zouq Stavanger As | restaurant | Langgata 20, 4013 Stavanger | NOK 21.1M | 42 | NOK 4.6M |
| Villa 22 As | restaurant | Skagenkaien 9, 4006 Stavanger | NOK 34.0M | 51 | NOK 4.3M |
| Martinique As | restaurant | Nytorget 14, 4013 Stavanger | NOK 16.0M | 28 | NOK 3.7M |
| Yucatan As | restaurant | Skagenkaien 9, 4006 Stavanger | NOK 19.6M | 23 | NOK 2.9M |
| Phileas Fogg Stavanger As | restaurant | Skagen 27, 4006 Stavanger | NOK 22.0M | 47 | NOK 2.8M |
| Bonite As | restaurant | Revheimsveien 234, 4046 Hafrsfjord | NOK 89.0K | 0 | NOK 2.7M |
| Bonite As | restaurant | Revheimsveien 234, 4046 Hafrsfjord | NOK 89.0K | 3 | NOK 2.7M |
| Vendetta As | restaurant | Skagenkaien 14A, 4006 Stavanger | NOK 2.5M | 0 | NOK 2.5M |
| To Mat Og Kjøkken As | restaurant | Øvre Holmegate 20, 4006 Stavanger | NOK 24.7M | 25 | NOK 2.3M |
| Emma J As | restaurant | Hundvågveien 52, 4085 | NOK 9.6M | 12 | NOK 2.2M |
| Kvernevik Super Pizza As | restaurant | Kvernevikveien 4, 4048 Hafrsfjord | NOK 10.1M | 6 | NOK 2.1M |
| Aros Restaurant | restaurant | Kongsgårdbakken 3, 4005 Stavanger | NOK 17.1M | 9 | NOK 1.8M |
| Smagen På Skagen As | burgerrestaurant | Skagenkaien 5, 4006 Stavanger | NOK 24.4M | 29 | NOK 1.7M |
| Capua Pizzeria As | pizzarestaurant | Stokkaveien 53, 4024 Stavanger | NOK 8.7M | 8 | NOK 1.7M |
| Maestro F & B As | restaurant | Sandvigå 1, 4007 Stavanger | NOK 37.2M | 81 | NOK 1.6M |
| Olive Tree Stavanger As | restaurant | Sølvberggata 11, 4006 Stavanger | NOK 5.6M | 0 | NOK 1.5M |
| House Of Fingerfood As | restaurant | Normanns gate 4, 4013 Stavanger | NOK 12.9M | 18 | NOK 1.5M |
| Madlakrossen Sushi As | sushirestaurant | Madlakrossen 10, 4042 Hafrsfjord | NOK 11.0M | 31 | NOK 1.4M |
| Yips Pedersgata As | asiatisk restaurant | Pedersgata 33, 4013 Stavanger | NOK 24.1M | 32 | NOK 1.4M |
| Madla Pizza As | pizza levering / takeaway | Madlaveien 80A, 4009 Stavanger | NOK 9.7M | 17 | NOK 1.3M |
| Hillevåg Bistro As | restaurant | Hillevågsveien 102, 4016 Stavanger | NOK 13.3M | 26 | NOK 1.2M |
| Breidablikk Pizza As | pizza levering / takeaway | Langflåtveien 31, 4017 Stavanger | NOK 9.2M | 13 | NOK 1.2M |
| Proud Mary Stavanger As | restaurant | Skagenkaien 3, 4006 Stavanger | NOK 16.0M | 22 | NOK 1.2M |
| Matsalen As | restaurant | Lagerveien 2, 4033 Stavanger | NOK 13.4M | 30 | NOK 1.1M |
| Hanekam As | restaurant | Øvre Holmegate 26, 4006 Stavanger | NOK 12.6M | 24 | NOK 1.1M |
| Sushi Tasta As | sushirestaurant | Randabergveien 28, 4025 Stavanger | NOK 7.8M | 28 | NOK 1.0M |
| Noodle Noodle As | restaurant | Kirkegata 41, 4006 Stavanger | NOK 15.2M | 19 | NOK 994.0K |
| Holmen 28 As | restaurant | Øvre Holmegate 12, 4006 Stavanger | NOK 14.3M | 30 | NOK 962.0K |
| Panzanella | pizza levering / takeaway | Pedersgata 55, 4013 Stavanger | NOK 16.5M | 17 | NOK 886.0K |
| Nics Sushi As | sushirestaurant | Lagerveien 2, 4033 Stavanger | NOK 12.9M | 18 | NOK 882.0K |
| Oriental Union As | restaurant | Skagen 14, 4006 Stavanger | NOK 6.7M | 14 | NOK 857.0K |
| Treverket Mat & Skafferi As | restaurant | Primstaven 13A, 4046 Hafrsfjord | NOK 12.9M | 9 | NOK 842.0K |
| China Wok Take Away As | restaurant | Lagårdsveien 127, 4011 Stavanger | NOK 5.2M | 8 | NOK 829.0K |
| Fortou As | restaurant | Kvitsøygata 25, 4014 Stavanger | NOK 7.2M | 0 | NOK 799.0K |
| Far East Kitchen As | restaurant | Pedersgata 12, 4013 Stavanger | NOK 2.2M | 6 | NOK 774.0K |
Konklusjon
Kafébransjen i Stavanger viser en sterk vekst over de siste årene, med en betydelig økning i salg og antall ansatte etter 2020. Dette tyder på at bransjen har en god grad av resiliens og kan tilpasse seg markedsforholdene. Det er også en tydelig variasjon i finansiell helse blant selskapene, noe som kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen.
Det er også en tydelig variasjon i organisasjonsformer blant selskapene, med AS som den mest vanlige formen. Dette kan tyde på at mange selskaper velger å organisere seg som aksjeselskaper for å sikre en bedre finansiering og struktur. Det er også noen selskaper som har valgt å organisere seg som ENK eller SA, noe som kan være en strategisk valg for mindre selskaper eller spesialiserte virksomheter.
Det er også en tydelig variasjon i salg og operativer fortjeneste blant selskapene, noe som kan tyde på at bransjen har en stor variasjon i finansiell helse. Dette kan være en fordel for nye selskaper som ønsker å etablere seg i bransjen, da det er mulig å finne både sterke og svake selskaper i bransjen.