Bransje · kommune
Klederhandel i Vennesla: Nåværende situasjon og fremtidsperspektiv
Analyse av klederhandel i Vennesla, med fokus på selskaper, statistikk og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere i kommunen Vennesla i Agder-fylket i Norge.
Executive Summary
Oversikt over klederhandel i Vennesla
Klederhandel i Vennesla er en aktiv sektor med 13 registrerte selskaper i kommunen. De siste årene har bransjen vist en blanding av styrke og utfordringer. Selv om salgene har økt med 10,3 % fra 2024 til 2025, viser noen selskaper negative resultater, som Drømmekjolen Brudesalong, som hadde et EBITDA på -55.0K NOK i 2025. Samtidig har selskaper som Thomassen1960 og Cubus vist stabil vekst og høye EBITDA-marger. Bransjen har også en høy gjennomsnittlig bruttofortjeneste på 4052 %, noe som tyder på en sterk kjernevirksomhet.
Klederhandel i Vennesla er hovedsakelig konsentrert i sentrum, med 5 selskaper og 33 ansatte i Vennesla. Det er ingen registrerte konkursfall i bransjen, men det er variasjoner i selskapsstruktur og finansiell helse. De mest stabile selskapene er AS-er, mens ENK-er ofte har lavere aktivitet eller er nylig oppstartet.
Økonomisk oversikt
Klederhandel i Vennesla har vist en stabil økning i salg og antall ansatte de siste årene. Salg har økt fra 21,9 M NOK i 2016 til 31,8 M NOK i 2025, med en årlig vekst på 6,2 % i gjennomsnitt. Antall ansatte har økt fra 21 i 2021 til 32 i 2026, med en stigning på 10,3 % fra 2025 til 2026. EBITDA-margen ligger på 6 %, og gjennomsnittlig bruttofortjeneste er 4052 %, noe som tyder på en sterk kjernevirksomhet.
Tabell: Økonomiske nøkkeltall for klederhandel i Vennesla
| År | Salg (NOK) | Ansatte | EBITDA (NOK) | EBITDA-marge |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 31,8 M | 29 | 2,3 M | 6 % |
| 2026 | 32,9 M | 32 | 2,3 M | 6 % |
Det er ingen offentliggjorte konkursfall i bransjen, men det er variasjoner i selskapsstruktur og finansiell helse. De mest stabile selskapene er AS-er, mens ENK-er ofte har lavere aktivitet eller er nylig oppstartet.



Selskaper i bransjen
Det er 13 selskaper i klederhandel i Vennesla, med en blanding av AS-er og ENK-er. De mest stabile selskapene er Thomassen1960 As, Cubus Vennesla Avd 919 og Vennesla Mote As, som har høye salg og EBITDA. Drømmekjolen Brudesalong As har imidlertid negative resultater, med et EBITDA på -55.0K NOK i 2025. Nye selskaper som Many Colors As og Hongslo Anyayahan har ennå ingen aktivitet.
Tabell: Selskaper i klederhandel i Vennesla
| Selskap | Organisasjonsform | Ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Thomassen1960 As | AS | 10 | 13,1 M | 1,2 M |
| Drømmekjolen Brudesalong As | AS | 7 | 3,3 M | -55.0K |
| Cubus Vennesla Avd 919 | AS | 6 | 12,7 M | 1,2 M |
| Many Colors As | AS | 6 | 0 | 0 |
| Vennesla Mote As | AS | 4 | 3,8 M | 9.0K |
| Hongslo Anyayahan | ENK | 0 | 0 | 0 |
De fleste selskapene er AS-er, med 5 selskaper og 33 ansatte. ENK-er er mindre vanlige, men de som finnes har ofte lavere aktivitet eller er nylig oppstartet.
Næringsgeografi
Klederhandel i Vennesla er hovedsakelig konsentrert i sentrum, med 5 selskaper og 33 ansatte i Vennesla. Det er ingen registrerte selskaper i andre bydeler i kommunen. De mest aktive selskapene er lokalisert i Vennesla, med hovedkontor i Torsbyvegen 1C, Venneslamoen 13C og Sentrumsveien.
Tabell: Fordeling av selskaper i Vennesla
| Bydel | Antall selskaper | Antall ansatte | Salg (NOK) |
|---|---|---|---|
| Vennesla | 5 | 33 | 32,9 M |
Det er ingen registrerte selskaper i andre bydeler i kommunen. De mest aktive selskapene er lokalisert i Vennesla, med hovedkontor i Torsbyvegen 1C, Venneslamoen 13C og Sentrumsveien.

Næringsdynamikk
Klederhandel i Vennesla har vist en blanding av stabilitet og utfordringer. Det er ingen registrerte konkursfall i bransjen, men det er variasjoner i selskapsstruktur og finansiell helse. De mest stabile selskapene er AS-er, mens ENK-er ofte har lavere aktivitet eller er nylig oppstartet.
Tabell: Finansielle nøkkeltall for selskaper i Vennesla
| Selskap | EBITDA (NOK) | EBITDA-marge | Salg (NOK) |
|---|---|---|---|
| Thomassen1960 As | 1,2 M | 8 % | 13,1 M |
| Drømmekjolen Brudesalong As | -55.0K | -1 % | 3,3 M |
| Cubus Vennesla Avd 919 | 1,2 M | 9 % | 12,7 M |
| Vennesla Mote As | 9.0K | 0 % | 3,8 M |
Det er ingen registrerte konkursfall i bransjen, men det er variasjoner i selskapsstruktur og finansiell helse. De mest stabile selskaper er AS-er, mens ENK-er ofte har lavere aktivitet eller er nylig oppstartet.
Fremtidsperspektiv
For gründere som overveier å starte en klederbutikk i Vennesla, viser dataene at bransjen har potensial for vekst, spesielt med den økende salget og antall ansatte. Det er imidlertid konkurransen fra eksisterende selskaper, som Thomassen1960 og Cubus, som har høye EBITDA-marger og stabile salg. Gründere bør vurdere å differensiere seg gjennom unike produktkvaliteter eller kundetjenester.
Det er også muligheter for å utnytte den økende etterspørselen etter lokal klederhandel, spesielt med de nye selskapene som er oppstartet i kommunen. Gründere bør også være oppmerksomme på de finansielle utfordringene, som de negative resultater som vises hos Drømmekjolen Brudesalong As.
Fremtidsperspektiv for kreative, kunst og underholdningsaktiviteter
Kreative, kunst og underholdningsaktiviteter i Vennesla har vist en stabil vekst i salg og antall ansatte de siste årene. Salg har økt fra 26,3 M NOK i 2016 til 38,7 M NOK i 2025, med en årlig vekst på 8,2 %. Antall ansatte har økt fra 56 i 2016 til 38 i 2026, med en stigning på 5,6 % fra 2025 til 2026. EBITDA-margen ligger på 4,1 %, og gjennomsnittlig bruttofortjeneste er 4,1 %.
Tabell: Peer-selskaper i kreative, kunst og underholdningsaktiviteter
| Selskap | Organisasjonsform | Ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Stiftelsen Kontakten Vennesla | AS | 0 | 1,7 M | 380.0K |
| Eidet Sko As | AS | 6 | 5,2 M | 296.0K |
| Brukt & Elsket | ENK | 0 | 0 | 0 |
| Intil Aishan | ENK | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen registrerte konkursfall i bransjen, men det er variasjoner i selskapsstruktur og finansiell helse. De mest stabile selskapene er AS-er, mens ENK-er ofte har lavere aktivitet eller er nylig oppstartet.



Andre selskaper i kreative, kunst og underholdningsaktiviteter (ikke i klesbutikk)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Stiftelsen Kontakten Vennesla | bruktvarer butikk | Sentrumsvegen 63, 4700 Vennesla | NOK 1.7M | 0 | NOK 380.0K |
| Eidet Sko As | skobutikk | Sentrumsvegen 51B, 4700 Vennesla | NOK 5.2M | 6 | NOK 296.0K |
| Brukt & Elsket | bruktvarer butikk | Venneslavegen 173, 4708 | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Intil Aishan | bruktvarer butikk | Venneslavegen 259, 4708 | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Intil Aishan | bruktvarer butikk | Venneslavegen 259, 4708 | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Johnsen Garn Og Design | strikkebutikk | Heptekjerrvegen 5, 4707 Vennesla | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Sletners | strikkebutikk | c/o Vidar Sletner|Lillevegen 1, 4706 Vennesla | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Welo As | strikkebutikk | c/o Jan Inge Kristiansen|Rakkestad 19A, 4708 Vennesla | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
Klederhandel i Vennesla er en aktiv sektor med potensial for vekst, spesielt med den økende salget og antall ansatte. Det er imidlertid konkurransen fra eksisterende selskaper, som Thomassen1960 og Cubus, som har høye EBITDA-marger og stabile salg. Gründere bør vurdere å differensiere seg gjennom unike produktkvaliteter eller kundetjenester.
Det er også muligheter for å utnytte den økende etterspørselen etter lokal klederhandel, spesielt med de nye selskapene som er oppstartet i kommunen. Gründere bør også være oppmerksomme på de finansielle utfordringene, som de negative resultater som vises hos Drømmekjolen Brudesalong As.
SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende lokasjoner i Vennesla for klederhandel, basert på data og markedsanalyser.