Bransje · kommune
Nattklubb i Oslo
En analyse av selskapene, statistikken og utsiktene for gründere og lokale beslutningstakere i Oslo
Executive Summary
Nattklubbsbransjen i Oslo er en liten, men dynamisk sektor med 3 registrerte selskaper. Bransjen har vært preget av store variasjoner i omsetning og driftsresultat over årene, med en topp i 2023 og en nedgang i 2025. EBITDA-marginalen ligger på 1 %, noe som viser at driftskostnader og inntekter er tett på hverandre. Selskapene opererer hovedsakelig i Oslo-området, med fokus på AS som organisasjonsform. Bransjen har ikke opplevd konkurs, men viser tegn på økonomiske utfordringer, spesielt for Sbf As, som har negativt EBITDA.
Økonomisk oversikt
Omsetning og ansatte:
- Omsetning: Bransjen hadde en omsetning på NOK 89,9 millioner i 2025, en nedgang på 33,2 % fra 2024. Det høyeste nivået ble oppnådd i 2023 med NOK 178,8 millioner.
- Ansatte: Antall ansatte hadde en kraftig nedgang fra 278 i 2024 til 120 i 2026, en reduksjon på 50,8 %. Det høyeste antallet ble registrert i 2018 med 271 ansatte.
Driftsresultat og marginals:
- EBITDA-marginalen ligger på 1 %, noe som viser at driftsresultatet er svakt i forhold til omsetning. Sbf As har en negativ EBITDA på NOK -1,4 millioner, mens Wallmans Salonger Oslo As og Youngs As har positiv EBITDA på henholdsvis NOK 1,2 millioner og NOK 411.000.
Driftsresultat per ansatt: Den gjennomsnittlige driftsresultatet per ansatt ligger på NOK 9.800, med variasjoner mellom selskapene.



Selskaper i bransjen
I Oslo er følgende selskaper registrert i nattklubbsbransjen:
| Selskap | Adresse | Antall ansatte | EBITDA | Organisasjonsform |
|---|---|---|---|---|
| Wallmans Salonger Oslo As | Mølleparken 6, Oslo | 76 | NOK 1,2M | AS |
| Youngs As | Youngstorget 3, Oslo | 32 | NOK 411.000 | AS |
| Sbf As | Kristian IVs gate 9, Oslo | 0 | NOK -1,4M | AS |
Organisasjonsform: Alle selskapene er registrert som AS, noe som tyder på at de har høyere kapitalisering og ansvar for eiendeler sammenlignet med enkelteierforeninger.
Næringsgeografi
Nattklubbsbransjen i Oslo er konsentrert i sentrale deler av byen. Aktiviteten er registrert i Oslo-området, med 2 selskaper og 108 ansatte. Det er ikke opplyst om spesifikke underområder innen Oslo, men adressene til selskapene (Mølleparken, Youngstorget, Kristian IVs gate) tyder på at de ligger i næringsområder eller sentrale lokasjoner.
Viktige lokasjoner: Oslo er hovedstaden og har en stor befolkning, noe som gir potensielle kunder for nattklubber. Lokaliseringen i sentrum kan være en fordel for tilgang til kunder og samarbeid med andre næringslivsselskaper.

Næringsdynamikk
Konkurser: Det er ingen rapporterte konkurser i nattklubbsbransjen i Oslo, noe som viser at selskapene har klart å holde seg over vann. Imidlertid viser Sbf As tegn på økonomiske utfordringer med negativt EBITDA og en nedgang i omsetning på 30 % fra 2023 til 2024.
Driftsresultat: To av selskapene (Wallmans Salonger Oslo As og Youngs As) har positivt EBITDA, mens Sbf As har negativt. Dette kan skyldes ulike driftsstrategier, kostnadsstruktur eller markedsandel.
Vekst og nedgang: Bransjen hadde en kraftig nedgang i omsetning i 2020 (64,2 %) og 2025 (33,2 %), noe som kan knyttes til pandemien og økonomiske forhold. Det er en vekst i 2022 (144,5 %) og 2023 (7,4 %), men det er usikkerhet om denne trenden vil fortsette.
Utsikt
Utsikt for gründere
Nattklubbsbransjen i Oslo viser både muligheter og utfordringer for gründere. Bransjen har hatt en vekst i 2022 og 2023, men det er en tydelig nedgang i 2025, noe som kan skyldes økonomiske press og konkurrerende markeder. Gründere bør vurdere å fokusere på kostnadsstyring, unike tilbud og kundetilpasning for å sikre driftsresultat.
Kritiske faktorer: Lav EBITDA-marginal (1 %) og usikkerhet i omsetning kan være utfordringer. Gründere bør også være oppmerksomme på konkurser i nærliggende sektorer og hvordan dette kan påvirke kundene og samarbeidspartnere.
Utsikt for overordnet bransje
Utsikt for overordnet bransje (bar/klubb)
Overordnet bransje: Bar/klubb-bransjen i Oslo har 245 selskaper, noe som viser at nattklubbsbransjen er en liten del av denne større sektoren. Omsetningen for bar/klubb-bransjen lå på NOK 962,3 millioner i 2025, med en nedgang på 22,2 % fra 2024. EBITDA for denne sektoren er høyere enn for nattklubber, noe som tyder på bedre driftsresultat.
Peer-selskaper: Eksempler på selskaper i bar/klubb-sektoren inkluderer Saxon Bar & Restaurantdrift As (NOK 11,8M EBITDA) og Beer Palace (NOK 11,7M EBITDA). Disse selskapene har høyere EBITDA enn nattklubber, noe som kan være en indikasjon på bedre driftsstrategier eller lavere driftskostnader.
Konklusjon: Nattklubber i Oslo har en mindre markedsandel og lavere EBITDA enn bar/klubb-sektoren. Gründere bør vurdere å lære fra disse peer-selskapene for å forbedre sin egen driftsresultat og konkurransedyktighet.



Andre selskaper i bar / klubb (ikke i nattklubb)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Saxon Bar & Restaurantdrift As | bar | Skippergaten 21, 0154 Oslo | NOK 40.5M | 6 | NOK 11.8M |
| Beer Palace | bar | Holmens gate 3, 0250 Oslo | NOK 35.0M | 12 | NOK 11.7M |
| Babar Invest As | bar | Stortingsgata 8, 0161 Oslo | NOK 29.5M | 16 | NOK 8.4M |
| Per På Hjørnet As | bar | C. J. Hambros plass 5, 0164 Oslo | NOK 19.3M | 10 | NOK 6.5M |
| Heidi's Bier Bar Oslo As | bar | Fridtjof Nansens plass 8, 0160 Oslo | NOK 31.4M | 33 | NOK 5.3M |
| Underbar | bar | Holmens gate 3, 0250 Oslo | NOK 15.4M | 5 | NOK 5.1M |
| Cockney As | pub | Bogstadveien 50, 0366 Oslo | NOK 16.7M | 10 | NOK 4.5M |
| Klingenberg Bardrift As | bar | Klingenberggata 4, 0161 Oslo | NOK 23.3M | 11 | NOK 4.3M |
| Ac Blaze As | bar | Grensen 1, 0159 Oslo | NOK 8.2M | 10 | NOK 4.3M |
| Bb Storgata As | bar | Storgata 25, 0184 Oslo | NOK 13.5M | 8 | NOK 4.0M |
| Frognerveien 6 As | bar | Frognerveien 6, 0257 Oslo | NOK 17.7M | 11 | NOK 3.7M |
| House Of Freter As | pub | Waldemar Thranes gate 24, 0171 Oslo | NOK 20.2M | 15 | NOK 3.7M |
| Young Food As | pub | Youngstorget 1, 0181 Oslo | NOK 24.0M | 18 | NOK 3.6M |
| Eventyrbrua As | pub | Tøyenbekken 6, 0188 Oslo | NOK 65.6M | 43 | NOK 3.5M |
| Parkteatret Bar As | bar | Olaf Ryes plass 11, 0552 Oslo | NOK 32.8M | 70 | NOK 3.2M |
| Fyrhuset Kuba Drift As | bar | c/o Fyrhuset Kuba|Maridalsveien 19, 0178 Oslo | NOK 9.2M | 14 | NOK 3.1M |
| Old Irish Pub Norway As Avd Majorstua | pub | Kirkeveien 64A, 0364 Oslo | NOK 46.7M | 64 | NOK 2.8M |
| Jaeger As | bar | Grensen 9, 0159 Oslo | NOK 26.2M | 37 | NOK 2.5M |
| Scene Og Pubdrift As | pub | Vulkan 26, 0178 Oslo | NOK 21.0M | 39 | NOK 2.5M |
| Syng Mer As | karaokekafé | Arbeidersamfunnets plass 1, 0181 Oslo | NOK 17.7M | 31 | NOK 2.4M |
| Creamy As | bar | Fjeldhøikroken 12, 1061 Oslo | NOK 9.1M | 25 | NOK 2.0M |
| Eilefs Landhandleri As | pub | Kristian IVs gate 1, 0164 Oslo | NOK 7.4M | 23 | NOK 1.3M |
| Mamounia As | bar | Vogts gate 64, 0477 Oslo | NOK 10.0M | 24 | NOK 1.3M |
| Alf Nabolagsbar As | bar | Darres gate 1, 0175 Oslo | NOK 6.3M | 21 | NOK 1.2M |
| Kj10 Rekom As | bar | Karl Johans gate 10, 0154 Oslo | NOK 11.3M | 21 | NOK 1.2M |
| Art & Mat As | bar | Thorvald Meyers gate 30, 0555 Oslo | NOK 18.4M | 28 | NOK 1.2M |
| Christian August As | pub | Storgata 36B, 0182 Oslo | NOK 11.9M | 24 | NOK 1.1M |
| Ophelia Bar Diner Club Gino Alickaj | bar | Holbergs gate 19, 0166 Oslo | NOK 4.1M | 7 | NOK 959.0K |
| Tilt As | bar | Torggata 16, 0181 Oslo | NOK 24.5M | 22 | NOK 944.0K |
| Old Irish Pub Norway As Avd Klingenberggata | pub | Klingenberggata 5, 0161 Oslo | NOK 15.0M | 18 | NOK 889.1K |
| Stallgutten As | bar | Torshovgata 5, 0476 Oslo | NOK 10.9M | 16 | NOK 855.0K |
| K2 Bar & Restaurant Drift As | bar | Rådhusgata 30, 0151 Oslo | NOK 13.2M | 6 | NOK 771.0K |
| Forest & Brown As | bar | Niels Juels gate 31, 0257 Oslo | NOK 11.6M | 16 | NOK 743.0K |
| Old Irish Pub Norway As Avd Rosenkrantzgata | pub | Rosenkrantz' gate 7, 0159 Oslo | NOK 10.7M | 12 | NOK 632.3K |
| Sagene P&p As | bar | c/o Kjell Finnerud|Kjelsåsveien 71A, 0491 Oslo | NOK 7.5M | 18 | NOK 632.0K |
| Vaterland Bar & Scene As | bar | Brugata 9, 0186 Oslo | NOK 19.0M | 36 | NOK 577.0K |
| Pir | bar | Wessels gate 2, 0165 Oslo | NOK 4.2M | 11 | NOK 573.0K |
| Vtvbar As | bar | Torggata 17B, 0183 Oslo | NOK 7.8M | 4 | NOK 565.0K |
| Gaasa As | bar | Storgata 36J, 0182 Oslo | NOK 9.9M | 30 | NOK 537.0K |
| Rett Inn Bar Og Cafe As | bar | Storgata 39, 0182 Oslo | NOK 5.0M | 7 | NOK 533.0K |
Konklusjon
Nattklubbsbransjen i Oslo er en liten, men dynamisk sektor med potensiale for vekst, selv om den har vært preget av variasjoner i omsetning og driftsresultat. Selskapene har hovedsakelig operert i Oslo-området, med fokus på AS som organisasjonsform. Bransjen har ikke opplevd konkurs, men viser tegn på økonomiske utfordringer, spesielt for Sbf As. Gründere bør vurdere å fokusere på kostnadsstyring, unike tilbud og kundetilpasning for å sikre driftsresultat. Samtidig kan de lære fra peer-selskaper i bar/klubb-sektoren for å forbedre sin egen driftsresultat og konkurransedyktighet.