Bransje · kommune
Optikkbransjen i Elverum: En detaljert analyse
Selskaper, statistikk og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere
Executive Summary
Oversikt over optikkbransjen i Elverum
Optikkbransjen i Elverum er en stabil og voksende sektor med fem registrerte selskaper. De siste årene har salgene vokst med 11,9 % fra 2023 til 2024, og det er en positiv utvikling i både antall ansatte og driftsresultater. Bransjen har imidlertid vist variasjoner i antall ansatte, med en nedgang på 13,3 % fra 2023 til 2024. Dette viser at bransjen har både vekst og utfordringer, noe som kan være interessant for gründere som vurderer å etablere seg i området.
Økonomisk oversikt
Salgsutvikling:
| År | Salg (NOK) | Årlig vekst |
|---|---|---|
| 2016 | 26,9M | - |
| 2017 | 26,9M | 0,0% |
| 2018 | 29,0M | +7,8% |
| 2019 | 31,6M | +9,0% |
| 2020 | 33,8M | +7,2% |
| 2021 | 38,6M | +14,1% |
| 2022 | 43,5M | +12,7% |
| 2023 | 45,1M | +3,6% |
| 2024 | 50,5M | +11,9% |
| 2025 | 51,0M | +1,1% |
Ansatteutvikling:
| År | Antall ansatte | Årlig vekst |
|---|---|---|
| 2016 | 32 | - |
| 2017 | 32 | 0,0% |
| 2018 | 26 | -18,8% |
| 2019 | 31 | +19,2% |
| 2020 | 30 | -3,2% |
| 2021 | 32 | +6,7% |
| 2022 | 29 | -9,4% |
| 2023 | 30 | +3,4% |
| 2024 | 26 | -13,3% |
| 2025 | 27 | +3,8% |
| 2026 | 28 | +3,7% |
Salgene har vokst kontinuerlig siden 2016, med en sterk vekst på 11,9 % fra 2023 til 2024. Antall ansatte har imidlertid vist mer variasjon, med en nedgang på 13,3 % fra 2023 til 2024. Dette kan skyldes variasjoner i driftsresultater og driftsstrategier blant de enkelte selskapene.



Selskaper i bransjen
Elverum har fem registrerte selskaper innen optikkbransjen. De viktigste selskapene er:
- Optikk Elverum As – Storgata 9, Elverum – 13 ansatte, driftsinntekt 19,3M NOK, EBITDA 3,0M NOK.
- Helseartikler As – Gamle Trysilveg 1, Elverum – 8 ansatte, driftsinntekt 21,7M NOK, EBITDA 889.0K NOK.
| 3. Carisma Optikk Elverum As – Amfi Elverum | Torggata 3, Elverum – 4 ansatte, driftsinntekt 9,2M NOK, EBITDA 579.0K NOK. |
|---|
- Optiker Evensen As – Storgata 11, Elverum – 3 ansatte, driftsinntekt 0 NOK, EBITDA 0 NOK.
- Mic Dental As – Jernbanegata 9, Elverum – 0 ansatte, driftsinntekt 1,1M NOK, EBITDA 776.0K NOK.
Alle selskapene er organisert som AS, noe som tyder på at de har en relativt høy grad av formell struktur og ansvar. Dette kan være en fordel for gründere som søker stabilitet og formell organisering.
Forretningsgeografi
| Sted | Antall selskaper | Antall ansatte | Driftsinntekt (NOK) | Salg (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Elverum | 4 | 28 | 50,2M | 50,2M |
Alle selskapene i optikkbransjen i Elverum er registrert i Elverum selv. Det er ingen selskaper registrert i andre bydeler eller kommuner. Dette tyder på at optikkbransjen er sentralt plassert i Elverum, noe som kan være en fordel for gründere som søker å etablere seg i området.

Forretningsdynamikk
Konkurser og driftsresultater:
Ingen av de fem selskapene i optikkbransjen i Elverum er registrert som konkurs. Dette viser at bransjen er relativt stabil og har en god driftsstrategi. Imidlertid er det ett selskap, Optiker Evensen As, som har 0 driftsinntekt og 0 ansatte. Dette kan tyde på at selskapet er nyetablert eller har opplevd utfordringer i driftsresultatet. Det er viktig for gründere å være oppmerksomme på slike utviklinger og vurdere hvordan de kan sikre en stabil driftsstrategi.
Utsikt for gründere
Optikkbransjen i Elverum viser en positiv utvikling i salg og driftsresultater, noe som kan være en god indikator for gründere som vurderer å etablere seg i området. Salgene har vokst kontinuerlig siden 2016, med en sterk vekst på 11,9 % fra 2023 til 2024. Dette viser at det er et stigende marked for optikkvirksomhet i Elverum. Imidlertid er det viktig å være oppmerksom på variasjonene i antall ansatte og driftsresultater, noe som kan påvirke sannsynligheten for suksess. Gründere bør også vurdere hvordan de kan sikre en stabil driftsstrategi og hvordan de kan konkurrere med eksisterende selskaper i bransjen.
Utsikt for landbruk
Konkurser og driftsresultater:
| År | Antall ansatte | Salg (NOK) | Årlig vekst |
|---|---|---|---|
| 2016 | 88 | 146,0M | - |
| 2017 | 79 | 159,4M | +9,2% |
| 2018 | 65 | 161,1M | +1,0% |
| 2019 | 72 | 170,5M | +5,9% |
| 2020 | 75 | 203,6M | +19,4% |
| 2021 | 79 | 213,2M | +4,7% |
| 2022 | 76 | 207,1M | -2,9% |
| 2023 | 73 | 196,4M | -5,2% |
| 2024 | 73 | 205,3M | +4,6% |
| 2025 | 71 | 215,7M | +5,0% |
Peer-selskaper i landbruk:
| Navn | Adresse | Salg (NOK) | Antall ansatte | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Power Norge As Avd Elverum | Prestmyrvegen 1, 2413 Elverum | 99,9M | 25 | 2,4M |
| Elkjøp Stormarked Elverum As | Olav Sæters veg 4, 2413 Elverum | 67,1M | 16 | 749.0K |
| Telekiosken Innlandet As Avd Elverum | Torggata 3, 2408 Elverum | 3,8M | 0 | 381.5K |
| Hobbyboden Øivind Thorsen | Lundgaardvegen 3, 2408 Elverum | 0 | 0 | 0 |
| Jensen Illustrasjon | Strandbygdvegen 571, 2411 Elverum | 0 | 0 | 0 |
| Myhrer Consulting | Jonas Liesveg 3, 2407 Elverum | 0 | 0 | 0 |
| Simracing As | Grindalsvegen 16, 2406 Elverum | 0 | 2 | 0 |
| Hifi Stasjonen As | Nøtåsvegen 11, 2415 Heradsbygd | 0 | 0 | -86.0K |
Landbruk i Elverum har en høyere salgsvolum enn optikkbransjen, men antall ansatte er lavere. Dette viser at landbruk har en høyere produktivitet per ansatt, noe som kan være en fordel for gründere som søker å etablere seg i området. Imidlertid er det viktig å være oppmerksom på variasjonene i driftsresultater og konkurser, noe som kan påvirke sannsynligheten for suksess.



Andre selskaper i landbruk (ikke i optikerbutikk)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Power Norge As Avd Elverum | elektronikkbutikk | Prestmyrvegen 1, 2413 Elverum | NOK 99.9M | 25 | NOK 2.4M |
| Elkjøp Stormarked Elverum As | elektronikkbutikk | Olav Sæters veg 4, 2413 Elverum | NOK 67.1M | 16 | NOK 749.0K |
| Telekiosken Innlandet As Avd Elverum | databutikk | Torggata 3, 2408 Elverum | NOK 3.8M | 0 | NOK 381.5K |
| Hobbyboden Øivind Thorsen | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Lundgaardvegen 3, 2408 Elverum | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Jensen Illustrasjon | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Strandbygdvegen 571, 2411 Elverum | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Myhrer Consulting | databutikk | Jonas Liesveg 3, 2407 Elverum | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Simracing As | databutikk | Grindalsvegen 16, 2406 Elverum | NOK 0 | 2 | NOK 0 |
| Hifi Stasjonen As | databutikk | Nøtåsvegen 11, 2415 Heradsbygd | NOK 0 | 0 | NOK -86.0K |
Konklusjon
Optikkbransjen i Elverum viser en positiv utvikling i salg og driftsresultater, noe som kan være en god indikator for gründere som vurderer å etablere seg i området. Salgene har vokst kontinuerlig siden 2016, med en sterk vekst på 11,9 % fra 2023 til 2024. Dette viser at det er et stigende marked for optikkvirksomhet i Elverum. Imidlertid er det viktig å være oppmerksom på variasjonene i antall ansatte og driftsresultater, noe som kan påvirke sannsynligheten for suksess. Gründere bør også vurdere hvordan de kan sikre en stabil driftsstrategi og hvordan de kan konkurrere med eksisterende selskaper i bransjen. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Elverum for optikkvirksomhet, basert på naturlige forutsetninger og markedsutsikter.