Bransje · kommune
Optical Store Industry in Nesodden: Current Status and Outlook
An overview of the optical store industry in Nesodden, including economic trends, companies, and future prospects.
Executive Summary
Optical store-bransjen i Nesodden er en liten, men stabil næring med en enkelt virksomhet. Interoptik Nesodden er den eneste registrerte virksomheten i næringen, og har vært tilstede siden 1997. Med 9 ansatte og en organisatorisk form som AS, viser dette til en velorganisert og pålitelig virksomhet. Bransjen har vist en gradvis økning i salg frem til 2023, etterfulgt av en liten nedgang i 2024. Dette viser en vis grad av dynamikk, selv om det er begrenset data tilgjengelig for å analysere dypere trender. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet. Samtidig viser sammenligningen med den bredere landbruk-næringen at optical store-bransjen har en annen utvikling, med mindre variasjoner i salg og ansatte. Dette kan være en fordel for gründere som søker en mer stabil og forutsigbar miljø. Det er også muligheter for å utvikle seg videre, spesielt med tanke på den økende befolkningen i Nesodden og behovet for optiske tjenester i området. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Nesodden for denne næringen, basert på naturlige forutsetninger og lokale trender.
Økonomiske trender
Salg
Optical store-bransjen i Nesodden har vist en gradvis økning i salg fra 2016 til 2023, med en topp på NOK 10,6 millioner i 2023. Det har vært en liten nedgang i 2024, til NOK 10,3 millioner. Dette viser en vis grad av dynamikk, selv om det er begrenset data tilgjengelig for å analysere dypere trender.
Antall ansatte
Antall ansatte har variert over årene, med en økning fra 5 i 2016 til 9 i 2026. Dette viser en stabil utvikling, selv om det har vært små variasjoner over årene. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.
Tabell: Salg og antall ansatte over tid
| År | Salg (NOK) | Antall ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 6,2M | 5 |
| 2017 | 7,0M | 8 |
| 2018 | 7,9M | 8 |
| 2019 | 8,3M | 8 |
| 2020 | 8,5M | 6 |
| 2021 | 10,0M | 6 |
| 2022 | 10,0M | 6 |
| 2023 | 10,6M | 7 |
| 2024 | 10,3M | 6 |
Årlig endring i salg og antall ansatte
- 2016→2017: +12,2% i salg, +60,0% i antall ansatte
- 2017→2018: +12,7% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2018→2019: +5,2% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2019→2020: +2,7% i salg, -25,0% i antall ansatte
- 2020→2021: +17,5% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2021→2022: +0,2% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2022→2023: +6,1% i salg, +16,7% i antall ansatte
- 2023→2024: -3,3% i salg, -14,3% i antall ansatte
Dette viser at bransjen har vært relativt stabil over tid, med noen små variasjoner i salg og antall ansatte. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.



Virksomheter i næringen
Det er én virksomhet registrert i optical store-næringen i Nesodden: Interoptik Nesodden, som er registrert på Vestveien 51 i Nesoddtangen. Virksomheten er et AS, og har vært i drift siden 1997. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.
Tabell: Virksomheter i næringen
| Navn | Adresse | Organisasjonsform | Grunnlagt | Antall ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Interoptik Nesodden | Vestveien 51, Nesoddtangen | AS | 1997-03-01 | 9 |
Organisasjonsform
- AS: 1 virksomhet, 9 ansatte
Dette viser at næringen er domineret av en enkelt virksomhet, som er et AS. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.
Næringsgeografi
Optical store-næringen i Nesodden er konsentrert i Nesoddtangen, hvor det er én virksomhet registrert. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.
Tabell: Næringsgeografi
| Sted | Antall virksomheter | Antall ansatte | Salg (NOK) |
|---|---|---|---|
| Nesoddtangen | 1 | 9 | 0 |
Dette viser at næringen er konsentrert i Nesoddtangen, hvor det er én virksomhet registrert. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.

Næringsdynamikk
Optical store-næringen i Nesodden har vist en gradvis økning i salg frem til 2023, etterfulgt av en liten nedgang i 2024. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.
Tabell: Næringsdynamikk
| År | Salg (NOK) | Antall ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 6,2M | 5 |
| 2017 | 7,0M | 8 |
| 2018 | 7,9M | 8 |
| 2019 | 8,3M | 8 |
| 2020 | 8,5M | 6 |
| 2021 | 10,0M | 6 |
| 2022 | 10,0M | 6 |
| 2023 | 10,6M | 7 |
| 2024 | 10,3M | 6 |
Årlig endring i salg og antall ansatte
- 2016→2017: +12,2% i salg, +60,0% i antall ansatte
- 2017→2018: +12,7% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2018→2019: +5,2% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2019→2020: +2,7% i salg, -25,0% i antall ansatte
- 2020→2021: +17,5% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2021→2022: +0,2% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2022→2023: +6,1% i salg, +16,7% i antall ansatte
- 2023→2024: -3,3% i salg, -14,3% i antall ansatte
Dette viser at bransjen har vært relativt stabil over tid, med noen små variasjoner i salg og antall ansatte. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.
Utsikt for gründere
Optical store-bransjen i Nesodden viser en vis grad av dynamikk, selv om det er begrenset data tilgjengelig for å analysere dypere trender. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet. Dette kan være en fordel for gründere som søker en mer stabil og forutsigbar miljø. Det er også muligheter for å utvikle seg videre, spesielt med tanke på den økende befolkningen i Nesodden og behovet for optiske tjenester i området. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Nesodden for denne næringen, basert på naturlige forutsetninger og lokale trender.
Utsikt for landbruk-næringen
Landbruk-næringen i Nesodden har vist en mer variabel utvikling sammenlignet med optical store-bransjen. Salg har variert mer over årene, med en topp på NOK 22,3 millioner i 2020, etterfulgt av en nedgang til NOK 6,0 millioner i 2025. Antall ansatte har også variert mer, med en økning fra 16 i 2016 til 22 i 2019, etterfulgt av en nedgang til 13 i 2026. Dette viser at landbruk-næringen har en mer dynamisk utvikling sammenlignet med optical store-bransjen.
Tabell: Landbruk-næringen
| År | Salg (NOK) | Antall ansatte |
|---|---|---|
| 2016 | 16,6M | 16 |
| 2017 | 17,9M | 19 |
| 2018 | 17,7M | 21 |
| 2019 | 17,9M | 22 |
| 2020 | 22,3M | 19 |
| 2021 | 20,7M | 19 |
| 2022 | 19,9M | 18 |
| 2023 | 20,2M | 19 |
| 2024 | 15,7M | 16 |
| 2025 | 6,0M | 15 |
Årlig endring i salg og antall ansatte
- 2016→2017: +8,4% i salg, +18,8% i antall ansatte
- 2017→2018: -1,6% i salg, +10,5% i antall ansatte
- 2018→2019: +1,4% i salg, +4,8% i antall ansatte
- 2019→2020: +24,3% i salg, -13,6% i antall ansatte
- 2020→2021: -6,9% i salg, +0,0% i antall ansatte
- 2021→2022: -3,8% i salg, -5,3% i antall ansatte
- 2022→2023: +1,4% i salg, +5,6% i antall ansatte
- 2023→2024: -22,3% i salg, -15,8% i antall ansatte
- 2024→2025: -61,8% i salg, -6,2% i antall ansatte
Dette viser at landbruk-næringen har en mer dynamisk utvikling sammenlignet med optical store-bransjen. Det er ingen registrerte konkursfall i landbruk-næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet.



Andre selskaper i landbruk (ikke i optikerbutikk)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Rausand Data As | databutikk | Kapellveien 84, 1452 Nesoddtangen | NOK 5.7M | 4 | NOK 301.0K |
| Ane Sommerstad As | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Marikloppa 74C, 1458 Fjellstrand | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Gabrielle Meraki Hellstrøm | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Solsideveien 35, 1452 Nesoddtangen | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hanne B. Nystrøm | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Løeshagaveien 23, 1459 Nesodden | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Purkholmen Holding As | elektriske varer butikk | Torneveien 24, 1454 Fagerstrand | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Randi Kalgraff Kuratering Og Utstilling | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Kirkeåsveien 49, 1459 Nesodden | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Servicedykk Jim Pettersen | elektriske varer butikk | Sjølies vei 24, 1459 Nesodden | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Thorp Solutions | databutikk | Fjordvangveien 78, 1459 Nesodden | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Vitakom Records Lillegraven | elektronikkbutikk | Eikåsveien 5, 1459 Nesodden | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Wilsons Kunstmateriell | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Lillåsveien 8, 1458 Fjellstrand | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Hacon As | databutikk | Tømmerbakke vei 70, 1453 Bjørnemyr | NOK 0 | 0 | NOK -16.0K |
| Th Holding As | elektriske varer butikk | Nøkkefaret 14, 1452 Nesoddtangen | NOK 0 | 0 | NOK -543.0K |
Konklusjon
Optical store-bransjen i Nesodden er en liten, men stabil næring med en enkelt virksomhet. Interoptik Nesodden er den eneste registrerte virksomheten i næringen, og har vært tilstede siden 1997. Med 9 ansatte og en organisatorisk form som AS, viser dette til en velorganisert og pålitelig virksomhet. Bransjen har vist en gradvis økning i salg frem til 2023, etterfulgt av en liten nedgang i 2024. Dette viser en vis grad av dynamikk, selv om det er begrenset data tilgjengelig for å analysere dypere trender. Det er ingen registrerte konkursfall i næringen, noe som tyder på en stabil og pålitelig virksomhet. Samtidig viser sammenligningen med den bredere landbruk-næringen at optical store-bransjen har en annen utvikling, med mindre variasjoner i salg og ansatte. Dette kan være en fordel for gründere som søker en mer stabil og forutsigbar miljø. Det er også muligheter for å utvikle seg videre, spesielt med tanke på den økende befolkningen i Nesodden og behovet for optiske tjenester i området. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Nesodden for denne næringen, basert på naturlige forutsetninger og lokale trender.