Bransje · kommune
Optikkbutikkbransjen i Skien: En omfattende analyse
Selskaper, statistikk og utsikt for gründere og lokale beslutningstakere
Executive Summary
Oversikt over optikkbutikker i Skien
Optikkbutikkbransjen i Skien er en stabil og voksende sektor med 11 registrerte selskaper i kommunen. I løpet av de siste årene har bransjen vist en blanding av vekst og utfordringer, med en markant nedgang i salg i 2025. Likevel har mange selskaper opprettholdt høye EBITDA-marger, noe som tyder på god driftseffektivitet. Bransjen er dominerende av AS-er, og det er ingen registrerte konkursfall blant selskapene. For gründere kan dette være et tegn på en robust markedspluss i kommunen, selv om det er nødvendig å være oppmerksom på de siste årets nedgang i salg.
Økonomisk oversikt
Salg og ansatte i optikkbutikker i Skien (2016–2025):
| År | Salg (NOK) | Ansatte | Årlig vekst i salg | Årlig vekst i ansatte |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 49.9M | 48 | - | - |
| 2017 | 49.8M | 43 | -0.2% | -10.4% |
| 2018 | 51.3M | 43 | +3.1% | +0.0% |
| 2019 | 57.6M | 44 | +12.4% | +2.3% |
| 2020 | 58.7M | 45 | +1.8% | +2.3% |
| 2021 | 65.8M | 40 | +12.2% | -11.1% |
| 2022 | 65.1M | 40 | -1.1% | +0.0% |
| 2023 | 65.2M | 42 | +0.2% | +5.0% |
| 2024 | 65.4M | 42 | +0.3% | +0.0% |
| 2025 | 57.1M | 42 | -12.8% | +0.0% |
Nøkkeltall:
- Totalt antall ansatte i 2025: 42
- Totalt salg i 2025: NOK 57.1M
- Årlig vekst i salg i 2025: -12.8% (nedgang fra 2024)
- Årlig vekst i ansatte i 2025: 0.0% (stabil)
Bransjen hadde en markant nedgang i salg i 2025, men har i andre år vist vekst. Det er en tydelig tendens til å opprettholde et høyt antall ansatte, selv om antallet har variert litt over tid.



Selskaper i bransjen
I Skien er det registrert 11 selskaper i optikkbutikkbransjen. De fleste selskapene er organisert som AS, og det er ingen registrerte konkursfall blant dem. Nedenfor er en oversikt over noen av de viktigste selskapene:
| Selskap | Adresse | Antall ansatte | EBITDA (NOK) | Salg (NOK) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Brilleland Avd 483 Herkules | Ulefossvegen 32 | 15 | 1.0M | 14.5M | |
| Skien Optikk As | Ulefossvegen 33 | 13 | 1.9M | 25.2M | |
| Synsam Herkules Skien | Ulefossvegen 32 | 10 | 276.8K | 1.5M | |
| Janus Sykepleieartikler As | Telemarksgata 7 | 5 | 301.0K | 12.3M | |
| Synsam Skien Lietorvet | Lietorvet | Liegata 10 | 5 | 830.4K | 4.5M |
| Lorgnetten As | Kverndalsgaten 2 | 4 | 1.4M | 8.2M | |
| Grenland Synssenter As | Telemarksgata 14 | 2 | 558.0K | 3.6M | |
| Gulset Optikk As | Nyhusvegen 14 | 1 | 0 | 0 | |
| Elisabeth Sageie As | Olav Kyrres gate 20 | 0 | -269.0K | 0 | |
| Interoptik Herkules | Herkules kjøpesenter | Ulefossvegen 32 | 0 | 101.0K | 2.4M |
| Medicus Sykepleiesenter | Holbergs gate 11 | 0 | 0 | 0 |
Viktige observasjoner:
- Gulset Optikk As og Elisabeth Sageie As har ingen salg og ingen ansatte, noe som kan tyde på at de er nylig oppstartet eller i en overgangsfase.
- Skien Optikk As og Lorgnetten As har høye EBITDA-marger, noe som tyder på effektiv drift.
- Synsam Herkules Skien og Synsam Skien Lietorvet har høye EBITDA-marger på henholdsvis 18% og 18%, noe som er over gjennomsnittet for bransjen.
Forretningsgeografi
I Skien er optikkbutikker primært plassert i Skien-området. Det er registrert 1 område med optikkbutikker, og det er 8 selskaper i dette området. Det totale antallet ansatte i dette området er 55, og det totale salget er NOK 69.7M. Nedenfor er en oversikt over fordelingen av selskaper og ansatte i ulike områder i Skien:
| Område | Antall selskaper | Antall ansatte | Salg (NOK) |
|---|---|---|---|
| Skien | 8 | 55 | 69.7M |
Viktige observasjoner:
- Skien er det eneste området med optikkbutikker i kommunen.
- Det er 8 selskaper i dette området, og det er 55 ansatte totalt.
- Det totale salget i dette området er NOK 69.7M.

Forretningsdynamikk
Konkursstatistikk for optikkbutikker i Skien:
Det er ingen registrerte konkursfall blant optikkbutikkene i Skien. Dette er et positivt tegn på at bransjen er stabil og har god driftseffektivitet. Likevel er det noen selskaper som har negative EBITDA-verdier eller ingen salg, noe som kan tyde på utfordringer for disse selskapene. Nedenfor er en oversikt over selskaper med negative EBITDA eller ingen salg:
| Selskap | EBITDA (NOK) | Salg (NOK) |
|---|---|---|
| Elisabeth Sageie As | -269.0K | 0 |
| Gulset Optikk As | 0 | 0 |
| Medicus Sykepleiesenter | 0 | 0 |
Viktige observasjoner:
- Elisabeth Sageie As har en negativ EBITDA på -269.0K og ingen salg, noe som tyder på at selskapet ikke er i drift.
- Gulset Optikk As og Medicus Sykepleiesenter har ingen salg, noe som kan tyde på at de er nylig oppstartet eller i en overgangsfase.
- Det er ingen registrerte konkursfall blant optikkbutikkene i Skien, noe som tyder på at bransjen er stabil.
Utsikt for gründere
For gründere som overveier å starte en optikkbutikk i Skien, er det flere viktige observasjoner å ta hensyn til:
- Stabil bransje: Optikkbutikkbransjen i Skien har vist seg å være stabil over tid, med ingen registrerte konkursfall og høye EBITDA-marger for mange selskaper.
- Vekst i tidligere år: I perioden 2016–2021 hadde bransjen en vekst i salg, noe som tyder på at det er et godt marked for optikkbutikker i kommunen.
- Nedgang i 2025: Det er en markant nedgang i salg i 2025, noe som kan være en utfordring for nye selskaper. Gründere bør derfor være oppmerksomme på denne trenden og analysere årsaken til nedgangen.
- Høye EBITDA-marger: Mange selskaper i bransjen har høye EBITDA-marger, noe som tyder på effektiv drift og god markedspluss.
- Mange selskaper: Det er 11 selskaper i bransjen, noe som tyder på at det er et konkurransedyktig marked. Gründere bør derfor være forberedt på konkurransen og finne en unik differensiering.
Konklusjon: Optikkbutikkbransjen i Skien er en stabil og voksende sektor med god driftseffektivitet. Likevel er det viktig å være oppmerksom på de siste årets nedgang i salg og konkurransen fra eksisterende selskaper. Gründere bør derfor gjennomføre en grundig markedsanalyse og finne en unik differensiering for å sikre suksess i kommunen.
Utsikt for landbruk
Landbruk i Skien:
Landbruk er en bredere sektor som inkluderer optikkbutikker, men har flere selskaper og høyere salg. Nedenfor er en sammenligning mellom optikkbutikker og landbruk i Skien:
| Kategori | Optikkbutikker | Landbruk |
|---|---|---|
| Antall selskaper | 11 | 42 |
| Salg (2025) | NOK 57.1M | NOK 630.8M |
| Ansatte (2025) | 42 | 189 |
| Årlig vekst i salg (2025) | -12.8% | -1.1% |
Viktige observasjoner:
- Landbruk har 42 selskaper i Skien, noe som tyder på at det er en større sektor enn optikkbutikker.
- Landbruk har høyere salg enn optikkbutikker, med NOK 630.8M i 2025.
- Landbruk har flere ansatte enn optikkbutikker, med 189 ansatte i 2025.
- Landbruk har en lavere årlig vekst i salg enn optikkbutikker, med -1.1% i 2025.
Peer-selskaper i landbruk:
Nedenfor er en oversikt over noen av de viktigste selskaper i landbruk i Skien:
| Selskap | Adresse | Bransje | Salg (NOK) | Ansatte | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Telia Norge As Telia Avd Herkules | Ulefossvegen 32, 3730 Skien | telefonbutikk | 42.1M | 7 | 16.9M |
| Grøntklima As | Bedriftsvegen 36, 3735 Skien | elektriske varer butikk | 91.1M | 12 | 14.9M |
| Elkjøp Skien | Melumvegen 8, 3730 Skien | elektronikkbutikk | 268.3M | 42 | 3.2M |
| Power Norge As Avd Skien | Kjørbekkdalen 12D, 3735 Skien | elektronikkbutikk | 91.6M | 22 | 2.2M |
| Jensen Elektriske As | Kongens gate 12, 3717 Skien | elektronikkbutikk | 14.1M | 8 | 1.7M |
Viktige observasjoner:
- Grøntklima As har høyest salg i landbruk, med NOK 91.1M.
- Elskjøp Skien har høyest antall ansatte i landbruk, med 42 ansatte.
- Telia Norge As Telia Avd Herkules har høyest EBITDA i landbruk, med NOK 16.9M.
- Landbruk har flere selskaper og høyere salg enn optikkbutikker, men har også lavere EBITDA-marger.



Andre selskaper i landbruk (ikke i optikerbutikk)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Telia Norge As Telia Avd Herkules | telefonbutikk | Ulefossvegen 32, 3730 Skien | NOK 42.1M | 7 | NOK 16.9M |
| Grøntklima As | elektriske varer butikk | Bedriftsvegen 36, 3735 Skien | NOK 91.1M | 12 | NOK 14.9M |
| Elkjøp Skien | elektronikkbutikk | Melumvegen 8, 3730 Skien | NOK 268.3M | 42 | NOK 3.2M |
| Power Norge As Avd Skien | elektronikkbutikk | Kjørbekkdalen 12D, 3735 Skien | NOK 91.6M | 22 | NOK 2.2M |
| Jensen Elektriske As | elektronikkbutikk | Kongens gate 12, 3717 Skien | NOK 14.1M | 8 | NOK 1.7M |
| Elektroimportøren Norge As Avd Skien | elektriske varer butikk | Kjørbekkdalen 12D, 3735 Skien | NOK 43.1M | 13 | NOK 919.6K |
| Tnb Herkules As | databutikk | Ulefossvegen 32, 3730 Skien | NOK 19.8M | 6 | NOK 544.0K |
| Helland Musikksenter As | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Infanterivegen 18, 3734 Skien | NOK 4.8M | 2 | NOK 459.0K |
| Produktmix As | databutikk | Høyanlia 21, 3728 Skien | NOK 1.1M | 3 | NOK 138.0K |
| Teknikmagasinet Norway As Avd Skien | telefonbutikk | Ulefossvegen 32, 3730 Skien | NOK 2.9M | 0 | NOK 76.3K |
| Eplehuset Herkules | databutikk | Ulefossvegen 32, 3730 Skien | NOK 23.2M | 5 | NOK 14.2K |
| Art By Gatete | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Hans Kleppens veg 30, 3711 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Batteributikken As | elektronikkbutikk | Bedriftsvegen 84, 3735 Skien | NOK 0 | 3 | NOK 0 |
| D Borgersen Holding As | telefonbutikk | Trimvegen 6, 3733 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| D Borgersen Holding As | databutikk | Trimvegen 6, 3733 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Darud Enterprise | databutikk | Åfossmyra 12, 3731 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Gameworld T. Simonsen | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Augonsplassen 5, 3718 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Klarpc Da | databutikk | c/o Stig Omdal|Børsesjøvegen 169, 3719 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Klarpc Da | telefonbutikk | c/o Stig Omdal|Børsesjøvegen 169, 3719 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Kvikk Data V/frode Holmberg | databutikk | Torgeir Vraas gate 19, 3718 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Rock N Roll Heaven Mats Sundbø | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Ole Kallems gate 18, 3715 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Rock N'roll Heaven Skien Record Store As | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | Prinsessegata 1A, 3724 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Skien Hifi As | databutikk | Telemarksgata 6, 3724 Skien | NOK 0 | 7 | NOK 0 |
| Skousen Skien | elektronikkbutikk | Infanterivegen 22, 3734 Skien | NOK 0 | 5 | NOK 0 |
| Wenma Telemark | telefonbutikk | Signalvegen 8, 3734 Skien | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Popup Resalg As | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | c/o Sven Knutsen|Wesselvegen 20, 3740 Skien | NOK 1.0K | 0 | NOK -5.0K |
| T. Amundsen Holding As | databutikk | Furuheimvegen 14, 3712 Skien | NOK 0 | 0 | NOK -6.0K |
| Blomquist På Lie As | elektronikkbutikk | Mælagata sør 1, 3716 Skien | NOK 6.3M | 6 | NOK -41.0K |
| Firo As | elektriske varer butikk | Nordre Røråsen 7B, 3720 Skien | NOK 1.6M | 1 | NOK -292.0K |
| Vargann As | lydutstyr / musikkinstrumenter butikk | c/o Sven Knutsen|Wesselvegen 20, 3740 Skien | NOK 0 | 0 | NOK -302.0K |
| Invest Bss Skien As | databutikk | Kongens gate 19, 3717 Skien | NOK 774.0K | 1 | NOK -320.0K |
Konklusjon
Optikkbutikkbransjen i Skien er en stabil og voksende sektor med god driftseffektivitet og høye EBITDA-marger. Likevel er det viktig å være oppmerksom på de siste årets nedgang i salg og konkurransen fra eksisterende selskaper. Gründere bør derfor gjennomføre en grundig markedsanalyse og finne en unik differensiering for å sikre suksess i kommunen. Samtidig er det viktig å være oppmerksom på de bredere sektorene som landbruk, som har flere selskaper og høyere salg, men også lavere EBITDA-marger. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne gode adresser i Skien for optikkbutikker, og kan også gi råd om hvordan man kan differensiere seg i en konkurransedyktig marked.