Bransje · kommune
Restaurantbransjen i Bømlo: Analyse av selskaper, statistikk og utsikt
En detaljert oversikt over restaurantbransjen i Bømlo, med fokus på selskaper, økonomiske data og utviklingstrender for gründere og lokale beslutningstakere i Vestlandet.
Executive Summary
Oversikt over restaurantbransjen i Bømlo
Restaurantbransjen i Bømlo har vist både styrker og utfordringer de siste årene. Det er registrert 8 selskaper i bransjen, med en totalt antall ansatte på 100 i 2026. Salget har vokst fra NOK 16,3 millioner i 2016 til NOK 22,4 millioner i 2025, selv om det har vært perioder med nedgang, spesielt i 2018 og 2021. EBITDA-marginalene varierer mye, med både positive og negative verdier, noe som viser ulikhet i driftsresultatene.
Bransjen er dominert av AS-selskaper (4 selskaper, 97 ansatte) og én DA (1 selskaper, 10 ansatte). Det er også registrert noen selskaper med null salg og null ansatte, noe som kan tyde på registreringer uten aktivitet. Dette bør vurderes i forhold til virkelige driftsaktiviteter.
En viktig observasjon er at Finnås har det høyeste salget (NOK 11,8 millioner) og mest ansatte (51), mens Mosterhamn og Espevær har lavere driftsresultater og negative EBITDA-verdier.
Økonomisk oversikt
Salg og ansatte utvikling (2016–2025):
| År | Salg (NOK) | Ansatte | Årlig endring i salg | Årlig endring i ansatte |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 16,3M | 92 | - | - |
| 2017 | 14,4M | 82 | -11,3% | -10,9% |
| 2018 | 6,1M | 66 | -57,7% | -19,5% |
| 2019 | 11,8M | 63 | +93,3% | -4,5% |
| 2020 | 14,8M | 81 | +25,3% | +28,6% |
| 2021 | 14,1M | 67 | -4,9% | -17,3% |
| 2022 | 19,5M | 96 | +38,8% | +43,3% |
| 2023 | 21,0M | 124 | +7,6% | +29,2% |
| 2024 | 23,1M | 124 | +9,7% | +0,0% |
| 2025 | 22,4M | 98 | -2,9% | -21,0% |
Nøkkeltall i 2025:
- Total salg: NOK 22,4 millioner
- Totalt antall ansatte: 98
- Gjennomsnittlig salg per ansatt: NOK 228.571
- Gjennomsnittlig EBITDA-marginal: 0,3% (varierer fra -43% til 4%)
Kritiske punkter:
- Mosterhamn hadde en negativ driftsresultat (NOK -302.000) og lav salg (NOK 3,0 millioner) i 2025.
- Espevær hadde null salg og null ansatte i 2025, noe som kan tyde på registrering uten aktivitet.
- Vertshuset Bømlo AS hadde en negativ EBITDA (-NOK 314.000) og en salgsnedgang på 41% i 2025.



Selskaper i bransjen
Registrerte selskaper i Bømlo (2025):
| Selskap | Adresse | Organisasjonsform | Ansatte | Salg (NOK) | Driftsresultat (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kulleseidkanalen Gjestehamn AS | Kanalvegen 24, Finnås | AS | 51 | 11,8M | +23.000 | +106.000 |
| Pizzahuset Bømlo AS | Svortlandsvegen 79, Bremnes | AS | 20 | 7,7M | +144.000 | +203.000 |
| Vertshuset Bømlo AS | C/O Kroasenter, Bremnes | AS | 14 | 486.000 | -314.000 | -314.000 |
| Moster Amfi Og Kyrkjehistoriske Senter AS | Mosterhamn, Mosterhamn | AS | 12 | 3,0M | -302.000 | +222.000 |
| Gamleposten 5444 DA | Espeværvegen 14, Espevær | DA | 10 | 0 | 0 | 0 |
| Jåttå Holding AS | Svortlandsvegen 79, Bremnes | AS | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mostraståvå AS | Hammarvegen 22, Mosterhamn | AS | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sams Servering AS Konkursbo | Bankbrekko 16, Bremnes | KBO | 0 | 0 | 0 | 0 |
Observasjoner:
- Kulleseidkanalen Gjestehamn AS (Finnås) er det mest driftsaktive selskapet med NOK 11,8 millioner i salg og 51 ansatte.
- Vertshuset Bømlo AS har en negativ driftsresultat og en salgsnedgang på 41% i 2025.
- Gamleposten 5444 DA og Jåttå Holding AS har null salg og null ansatte, noe som kan tyde på registrering uten aktivitet.
- Moster Amfi Og Kyrkjehistoriske Senter AS har en positiv EBITDA (NOK 222.000) selv med lav salg (NOK 3,0 millioner).

Forretningsgeografi
Forretningsaktivitet fordelt på steder i Bømlo (2025):
| Sted | Antall selskaper | Ansatte | Salg (NOK) | Driftsresultat (NOK) | EBITDA (NOK) | EBITDA-marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finnås | 1 | 51 | 11,8M | +23.000 | +106.000 | 0% |
| Bremnes | 2 | 34 | 8,2M | -170.000 | -111.000 | -1% |
| Mosterhamn | 1 | 12 | 3,0M | -302.000 | +222.000 | 4% |
| Espevær | 1 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0% |
Analyse:
- Finnås har det mest driftsaktive selskapet (Kulleseidkanalen Gjestehamn AS) med høy salg og antall ansatte.
- Bremnes har to selskaper, men begge har negative driftsresultater og lav EBITDA-marginal.
- Mosterhamn har et selskap med positiv EBITDA (NOK 222.000) men lav salg (NOK 3,0 millioner) og negativ driftsresultat.
- Espevær har et selskap med null salg og null ansatte, noe som kan tyde på registrering uten aktivitet.

Forretningsdynamikk
Bankrupt og driftsresultat:
- Ingen selskaper i bransjen er registrert som konkurs i 2025, men det er registrert to selskaper med null salg (Gamleposten 5444 DA og Jåttå Holding AS) og to selskaper med negativ driftsresultat (Vertshuset Bømlo AS og Moster Amfi Og Kyrkjehistoriske Senter AS).
- Vertshuset Bømlo AS hadde en negativ driftsresultat på NOK -314.000 og en salgsnedgang på 41% i 2025.
- Moster Amfi Og Kyrkjehistoriske Senter AS hadde en negativ driftsresultat på NOK -302.000 men en positiv EBITDA på NOK 222.000.
Driftsresultat og EBITDA-marginal:
- Kulleseidkanalen Gjestehamn AS hadde en positiv EBITDA-marginal på 0% og en driftsresultat på NOK +23.000.
- Pizzahuset Bømlo AS hadde en positiv EBITDA-marginal på 2% og en driftsresultat på NOK +144.000.
- Moster Amfi Og Kyrkjehistoriske Senter AS hadde en positiv EBITDA-marginal på 4% men en negativ driftsresultat på NOK -302.000.
Konklusjon: Bransjen har både selskaper med positiv og negativ driftsresultat, noe som viser ulikhet i driftsresultatene. Det er også registrert selskaper med null salg og null ansatte, noe som bør vurderes i forhold til virkelige driftsaktiviteter.
Utsikt
Utsikt for gründere
Salg og ansatte utvikling (2026):
- Salg: NOK 22,4 millioner (nedgang fra 2024)
- Ansatte: 98 (nedgang fra 2024)
- Gjennomsnittlig salg per ansatt: NOK 228.571
- Gjennomsnittlig EBITDA-marginal: 0,3% (varierer fra -43% til 4%)
Kritiske punkter for gründere:
- Mosterhamn og Espevær har lavere driftsresultater og negative EBITDA-verdier, noe som kan være utfordrende for nye selskaper.
- Vertshuset Bømlo AS hadde en negativ driftsresultat på NOK -314.000 og en salgsnedgang på 41% i 2025, noe som kan være et signal om utfordringer i bransjen.
- Gamleposten 5444 DA og Jåttå Holding AS har null salg og null ansatte, noe som kan tyde på registrering uten aktivitet.
Muligheter:
- Finnås har det mest driftsaktive selskapet (Kulleseidkanalen Gjestehamn AS) med høy salg og antall ansatte, noe som kan være en fordel for nye selskaper.
- Moster Amfi Og Kyrkjehistoriske Senter AS hadde en positiv EBITDA på NOK 222.000 selv med lav salg (NOK 3,0 millioner), noe som kan være en mulighet for nye selskaper.
Anbefaling: Gründere bør vurdere å etablere seg i Finnås eller Mosterhamn der det er registrert driftsaktive selskaper. Det er også viktig å være oppmerksom på de selskaper med negativ driftsresultat og lav EBITDA-marginal.
Utsikt for bredere bransje
Utsikt for bredere bransje (restaurant / kafé)
Sammenligning mellom restaurant og restaurant / kafé i Bømlo (2025):
| Bransje | Antall selskaper | Ansatte | Salg (NOK) | Årlig endring i salg | Årlig endring i ansatte |
|---|---|---|---|---|---|
| Restaurant | 8 | 98 | 22,4M | -2,9% | -21,0% |
| Restaurant / kafé | 10 | 128 | 22,4M | -33,5% | -8,6% |
Analyse:
- Restaurant / kafé-bransjen har flere selskaper (10) enn restaurant-bransjen (8), noe som tyder på at kaféer er en viktig del av bransjen.
- Restaurant / kafé-bransjen har høyere salg (NOK 22,4 millioner) enn restaurant-bransjen (NOK 22,4 millioner), men lavere ansatte (128 vs. 98).
- Restaurant / kafé-bransjen hadde en større nedgang i salg (-33,5%) enn restaurant-bransjen (-2,9%).
Peer-selskaper i restaurant / kafé-bransjen (ikke i restaurant-bransjen):
| Selskap | Adresse | Bransje | Salg (NOK) | Ansatte | EBITDA (NOK) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Smak Og Behag Svortland AS | Svortlandsvegen 8, 5430 Bremnes | Kafé | 7,3M | 10 | 1,6M | |
| Kafe'dn I By'dn AS | c/o Tove Stavland | Øklandsvegen 4, 5430 Bremnes | Kafé | 3,4M | 18 | 59.000 |
Konklusjon: Restaurant / kafé-bransjen har flere selskaper og høyere salg enn restaurant-bransjen, men har også større nedgang i salg. Dette kan tyde på at kaféer er en viktig del av bransjen, men også at det er utfordringer i salg og driftsresultat.



Andre selskaper i restaurant / kafé (ikke i restaurant)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Smak Og Behag Svortland As | kafé | Svortlandsvegen 8, 5430 Bremnes | NOK 7.3M | 10 | NOK 1.6M |
| Kafe'dn I By'dn As | kafé | c/o Tove Stavland|Øklandsvegen 4, 5430 Bremnes | NOK 3.4M | 18 | NOK 59.0K |
Konklusjon
Restaurantbransjen i Bømlo har vist både styrker og utfordringer de siste årene. Det er registrert 8 selskaper i bransjen, med en totalt antall ansatte på 100 i 2026. Salget har vokst fra NOK 16,3 millioner i 2016 til NOK 22,4 millioner i 2025, selv om det har vært perioder med nedgang, spesielt i 2018 og 2021. EBITDA-marginalene varierer mye, med både positive og negative verdier, noe som viser ulikhet i driftsresultatene.
Bransjen er dominert av AS-selskaper (4 selskaper, 97 ansatte) og én DA (1 selskaper, 10 ansatte). Det er også registrert noen selskaper med null salg og null ansatte, noe som kan tyde på registreringer uten aktivitet. Dette bør vurderes i forhold til virkelige driftsaktiviteter.
En viktig observasjon er at Finnås har det høyeste salget (NOK 11,8 millioner) og mest ansatte (51), mens Mosterhamn og Espevær har lavere driftsresultater og negative EBITDA-verdier.
For gründere kan det være en fordel å etablere seg i Finnås eller Mosterhamn der det er registrert driftsaktive selskaper. Det er også viktig å være oppmerksom på de selskaper med negativ driftsresultat og lav EBITDA-marginal.
SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Bømlo for restaurantbransjen, basert på data og utviklingstrender i kommunen.