Bransje · kommune
Restaurantbransjen i Fjord: Nåværende situasjon og fremtidsperspektiv
Analyse av selskaper, statistikk og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere i Fjord kommune (2016–2025). Dette inkluderer både restaurantbransjen og bredere næring (restaurant/kafé).
Executive Summary
Oversikt over restaurantbransjen i Fjord
Restaurantbransjen i Fjord har vist både utfordringer og vekst over de siste årene. Det er registrert 7 selskaper i bransjen, fordelt på to sentrale områder: Stordal og Valldal. Arbeidsstallsutviklingen har vært ujevn, med en kraftig stigning fra 2022 til 2023 (+138,5 %), mens salgssifrene har vist både store nedganger (som i 2017 og 2020) og en oppgang på over 30 % fra 2022 til 2025. Valldal har vært en mer aktiv region med lønnsomme selskaper, mens Stordal har flere selskaper med null salg eller ansatte.
Økonomisk oversikt
Salg og ansatte i restaurantbransjen i Fjord (2016–2025):
| År | Salg (NOK) | Ansatte | År-til-år endring i salg | År-til-år endring i ansatte |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 1,1M | 18 | - | - |
| 2017 | 0 | 19 | -100,0 % | +5,6 % |
| 2018 | 1,1M | 18 | +42,6 % | -5,3 % |
| 2019 | 1,6M | 13 | -100,0 % | -27,8 % |
| 2020 | 0 | 9 | -30,8 % | -33,3 % |
| 2021 | 1,2M | 6 | +123,4 % | -33,3 % |
| 2022 | 2,6M | 13 | +123,4 % | +116,7 % |
| 2023 | 3,6M | 31 | +34,9 % | +138,5 % |
| 2024 | 2,8M | 33 | -20,3 % | +6,5 % |
| 2025 | 3,9M | 37 | +36,0 % | +12,1 % |
Nøkkeltall:
- Høyeste salg: 3,9M NOK i 2025 (Gudbrandsjuvet Cafe AS)
- Størst vekst: +138,5 % i ansatte fra 2022 til 2023
- Lavest salg: 0 NOK i 2017 og 2020 (flere selskaper)
- Lavest ansatte: 6 i 2021 (nedgang på 33,3 % fra 2020)



Selskaper i bransjen
Registrerte selskaper i restaurantbransjen i Fjord (2025):
| Selskap | Adresse | Organisasjonsform | Ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Nilsgardstunet AS | Stordalsvegen 573, Stordal | AS | 24 | 0 | 0 |
| Gudbrandsjuvet Cafe AS | Valldalsvegen 1425, Valldal | AS | 10 | 3,9M | 346.0K |
| Stova AS | Valldalsvegen 476, Valldal | AS | 7 | 0 | 0 |
| Blåtind/kokarsteinen Gatekjøkken Peder Vikenes | Nørdalen 131, Stordal | ENK | 0 | 0 | 0 |
| Eidsdal Hotel & Restaurant AS | Eidsdalsvegen 96, Eidsdal | AS | 0 | 0 | 0 |
| Siri Katrin Øcalan | Stordalsvegen 567, Stordal | ENK | 0 | 0 | 0 |
| Vikenes Lff | Ekrelia 28, Stordal | ENK | 0 | 0 | 0 |
Organisasjonsformstatistikk:
- AS: 3 selskaper, 41 ansatte, 3,9M NOK salg, 8 % EBITDA-margin
- ENK: 4 selskaper, 0 ansatte, 0 NOK salg, 0 % EBITDA-margin
Bankruptsikkerhet: Ingen selskaper i bransjen er registrert som konkurs i 2025.
Næringsgeografi
Fordeling av aktivitet i Fjord (2025):
| Område | Antall selskaper | Ansatte | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Stordal | 4 | 24 | 0 | 0 |
| Valldal | 3 | 17 | 3,9M | 346.0K |
Nøkkeltall:
- Valldal har 3 selskaper med samlet salg på 3,9M NOK og EBITDA på 346.0K NOK
- Stordal har 4 selskaper, men ingen salg eller EBITDA rapportert
- Stordal har flere selskaper (4) enn Valldal (3), men Valldal har høyere lønnsomhet

Næringsdynamikk
Konkursstatistikk:
- Ingen selskaper i restaurantbransjen i Fjord er registrert som konkurs i 2025.
Vekst og nedgang:
- Størst vekst: +138,5 % i ansatte fra 2022 til 2023 (hovedsakelig på grunn av Gudbrandsjuvet Cafe AS)
- Størst nedgang: -100,0 % i salg i 2017 og 2020 (på grunn av flere selskaper med null salg)
- Stabilt antall selskaper: 7 selskaper i 2025, samme som i 2024
Ulike organisasjonsformer:
- AS-selskaper har høyere lønnsomhet (8 % EBITDA-margin) sammenlignet med ENK-selskaper (0 % EBITDA-margin)
Fremtidsperspektiv
Trendanalyse:
- Stigning i ansatte: Fra 34 i 2026 til 37 i 2025 (+8,1 %)
- Stigning i salg: Fra 2,8M NOK i 2024 til 3,9M NOK i 2025 (+36,0 %)
- Valldal har vist seg å være mer stabil med lønnsomme selskaper, mens Stordal har flere selskaper med null salg
Mulige utfordringer:
- Ulike organisasjonsformer kan påvirke bransjens stabilitet (ENK-selskaper har lavere lønnsomhet)
- Ulike områder har ulik utvikling (Valldal har høyere lønnsomhet)
Mulige muligheter:
- Vekst i ansatte fra 2022 til 2023 kan tyde på økt interesse for bransjen
- Stigning i salg fra 2022 til 2025 kan tyde på økt forbruk i regionen
Fremtidsperspektiv for bredere næring
Fremtidsperspektiv for bredere næring (restaurant/kafé)
Sammenligning med bredere næring:
- Antall selskaper: 9 selskaper i restaurant/kafé-bransjen sammenlignet med 7 i restaurant-bransjen
- Salg: 6,3M NOK i 2025 for restaurant/kafé sammenlignet med 3,9M NOK for restaurant
- Ansatte: 44 ansatte i 2025 for restaurant/kafé sammenlignet med 37 ansatte for restaurant
Peer-selskaper i bredere næring:
| Selskap | Adresse | Organisasjonsnummer | Salg (NOK) | Ansatte | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Khaya Ipp AS | 0, 6210 Valldal | 815290712 | 2,5M | 9 | 42.0K |
| R.t. Sjåstad | Gjerthagen 19, 6215 Eidsdal | 935293359 | 0 | 0 | 0 |
Konklusjon: Bredere næring (restaurant/kafé) har høyere salg og flere selskaper, men restaurant-bransjen har høyere EBITDA-margin (8 %) sammenlignet med 0 % for kafé-selskaper i peer-listen.



Andre selskaper i restaurant / kafé (ikke i restaurant)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Khaya Ipp As | kafé | 0, 6210 Valldal | NOK 2.5M | 9 | NOK 42.0K |
| R.t. Sjåstad | kafé | Gjerthagen 19, 6215 Eidsdal | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
Restaurantbransjen i Fjord har vist både utfordringer og muligheter over de siste årene. Med en vekst i ansatte og salg fra 2022 til 2025, samt en stabil næring i Valldal, kan bransjen være en attraktiv valg for gründere. Samtidig bør man være oppmerksom på ulike organisasjonsformer og regionale forskjeller i lønnsomhet. SmartGrunder kan hjelpe gründere med å finne passende adresser i Fjord for restaurantbransjen, basert på data og utviklingstrender.