Bransje · kommune
Restaurantbransjen i Gol: En analyse av selskaper, statistikk og utsikter
En detaljert oversikt over restaurantbransjen i Gol kommunen, med fokus på økonomiske trender, selskapsstruktur og forretningsdynamikk for gründere og lokale beslutningstakere.
Executive Summary
Oversikt over restaurantbransjen i Gol
Restaurantbransjen i Gol er en viktig del av lokaløkonomien, med 11 registrerte selskaper i kommunen. De siste årene har bransjen vist både styrke og utfordringer, med en kombinasjon av stabil tilvekst og perioder med nedgang. I 2025 hadde bransjen en total salgsvolum på NOK 27,4 millioner, med en årlig vekst på +3,1% sammenlignet med 2024. Arbeidsstallsutviklingen har vært mer variabel, med en topp på 74 ansatte i 2025, men en nedgang til 59 ansatte i 2026. Det er ingen konkursregistreringer blant selskapene i bransjen, noe som tyder på en relativ stabilitet.
Nøkkeltall i 2025:
- Salg: NOK 27,4 millioner
- Arbeidsstall: 74
- EBITDA-margin: 5% (bransje-nivå)
- Gjennomsnittlig inntekt per ansatt: NOK 370.000
Bransjen har en blanding av selskapsformer, med 3 AS-er og 1 ENK. De mest vellykkede selskapene har høy inntekt og marginer, mens noen har vist tap i visse år. Dette viser at bransjen har både sterke og svake aktører, noe som kan være en utfordring for nye aktører.
Økonomisk oversikt
Salgsutvikling (2016–2025):
| År | Salg (NOK) | Årlig vekst |
|---|---|---|
| 2016 | 8,0M | - |
| 2017 | 8,1M | +1,6% |
| 2018 | 8,4M | +2,9% |
| 2019 | 13,9M | +65,8% |
| 2020 | 12,9M | -6,8% |
| 2021 | 15,6M | +20,3% |
| 2022 | 27,2M | +74,8% |
| 2023 | 27,7M | +1,8% |
| 2024 | 26,6M | -4,2% |
| 2025 | 27,4M | +3,1% |
Arbeidsstallsutvikling (2016–2026):
| År | Arbeidsstall | Årlig vekst |
|---|---|---|
| 2016 | 54 | - |
| 2017 | 67 | +24,1% |
| 2018 | 41 | -38,8% |
| 2019 | 41 | 0,0% |
| 2020 | 73 | +78,0% |
| 2021 | 60 | -17,8% |
| 2022 | 70 | +16,7% |
| 2023 | 58 | -17,1% |
| 2024 | 67 | +15,5% |
| 2025 | 74 | +10,4% |
| 2026 | 59 | -20,3% |
Salgsveksten har vært mest markert i 2019 (+65,8%) og 2022 (+74,8%), mens arbeidsstallsutviklingen har vært mer ujevn. Den mest betydelige nedgangen i arbeidsstall skjedde i 2018 og 2026. Dette kan skyldes både selskapsfusioner, nedskaleringer og økonomiske utfordringer i visse år.



Selskaper i bransjen
I Gol er det registrert 11 selskaper i restaurantbransjen. De mest representerte selskapsformene er AS (3 selskaper) og ENK (1 selskaper). Nedenfor er en oversikt over de viktigste selskapene:
| Selskap | Stiftelsesår | Arbeidsstall | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) | EBITDA-margin |
|---|---|---|---|---|---|
| Skysskroa AS | 2002 | 29 | 14,7M | 1,8M | 12% |
| Khalles Corner Gol AS | 2016 | 16 | 13,2M | -1,7M | -12% |
| Fornebu Pizza Gol AS | 2018 | 7 | 4,1M | 841.0K | 20% |
| Ming Beijing House | 2000 | 4 | 3,0M | 941.0K | 31% |
| Dessertland Mariola Schneider | 2002 | 0 | 0 | 0 | 0% |
Viktige observasjoner:
- Skysskroa AS er det mest vellykkede selskapet med høy inntekt og margin.
- Khalles Corner Gol AS hadde et tap i 2021, noe som viser sårbarhet i bransjen.
- Ming Beijing House har en høy EBITDA-margin (31%), noe som tyder på effektiv drift.
- Dessertland Mariola Schneider og andre selskaper har ingen inntekt eller ansatte, noe som kan tyde på inaktivitet eller spesialisering i andre sektorer.


Forretningsgeografi
Aktivitet fordelt på steder i Gol:
| Sted | Antall selskaper | Arbeidsstall | Salg (NOK) | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Gol (sentrum) | 4 | 56 | 34,9M | 1,9M |
De fleste selskapene er lokalisert i Gol (sentrum), med 4 selskaper og 56 ansatte. Dette stedet har en høy inntekt (NOK 34,9 millioner) og en EBITDA på NOK 1,9 millioner. Det er ingen aktivitet registrert i andre deler av kommunen, noe som tyder på at restaurantbransjen er konsentrert i sentrum.
Viktige observasjoner:
- Gol (sentrum) er det eneste stedet med aktivitet i bransjen.
- Det er ingen selskaper registrert i andre områder av kommunen, noe som kan være en mulig utviklingsmulighet for nye aktører.

Forretningsdynamikk
Konkursstatistikk:
- Ingen selskaper i restaurantbransjen i Gol har vært registrert i konkurs, noe som tyder på en relativ stabilitet i bransjen.
Dynamikk i bransjen:
- Skysskroa AS har vist stabil vekst med en årlig salgsvekst på +10% og en høy EBITDA-margin på 12%.
- Khalles Corner Gol AS hadde en negativ EBITDA i 2021, noe som viser sårbarhet i visse selskaper.
- Fornebu Pizza Gol AS hadde en ekstremt høy salgsvekst på +32% i 2024, noe som kan tyde på effektiv markedsføring eller spesialisering.
Konklusjon: Bransjen har både sterke og svake aktører, men det er ingen konkursregistreringer. Dette viser at bransjen har en visse grad av stabilitet, men det er også utfordringer knyttet til variabel inntekt og marginer.
Utsikt
Utsikt for gründere
For gründere i restaurantbransjen i Gol er det både muligheter og utfordringer. Bransjen har vist en stabil vekst i salg, med en årlig vekst på +3,1% i 2025. Dette tyder på at det er et potensielt marked for nye aktører. Derimot har arbeidsstallsutviklingen vært mer ujevn, med en nedgang på -20,3% i 2026. Dette kan være en utfordring for nye selskaper som må konkurrere om arbeidskraft.
Muligheter:
- Stabilt marked: Bransjen har vist en stabil vekst i salg, noe som tyder på et godt marked.
- Sentral lokalisering: De fleste selskaper er lokalisert i Gol (sentrum), noe som kan gi en fordel for nye aktører.
- Høye marginer: Nogle selskaper har høye EBITDA-marger (f.eks. Ming Beijing House med 31%), noe som tyder på effektiv drift.
Utfordringer:
- Variabel inntekt: Noen selskaper har vist tap i visse år, noe som kan være en utfordring for nye aktører.
- Konkurransedyktighet: Det er både sterke og svake aktører i bransjen, noe som kan gjøre det vanskelig å etablere seg.
Anbefaling: Gründere bør vurdere å etablere seg i Gol (sentrum), der det er mest aktivitet. Det er også viktig å fokusere på effektiv drift og høye marginer for å konkurrere med eksisterende selskaper.
Utsikt for bredere bransje
Utsikt for bredere bransje (restaurant/kafé)
Broader industry2 grouping (restaurant/kafé):
- Antall selskaper: 14
- Salg (2025): NOK 28,4 millioner
- Arbeidsstall (2025): 127
- Årlig vekst i salg (2024→2025): -11,2%
Kontrast med restaurantbransjen (leaf industry):
- Salg: Restaurantbransjen hadde en høyere salgsvekst (3,1%) sammenlignet med restaurant/kafé-gruppen (-11,2%).
- Arbeidsstall: Restaurantbransjen hadde en høyere arbeidsstallsvekst (10,4%) sammenlignet med restaurant/kafé-gruppen (-6,6%).
- EBITDA-margin: Restaurantbransjen hadde en høyere EBITDA-margin (5%) sammenlignet med restaurant/kafé-gruppen (ikke oppgitt).
Peer-companies i restaurant/kafé-gruppen:
| Selskap | Industri | Salg (NOK) | Arbeidsstall | EBITDA (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Krishnasamy Nelson | Kafé | 0 | 34 | 0 |
| Seetha's Autentisk Thai Restaurant AS | Asiatisk restaurant | 0 | 15 | 0 |
| Brustad Kafedrift AS | Kafé | 996.0K | 5 | -577.0K |
Konklusjon: Restaurantbransjen har en bedre salgsvekst og arbeidsstallsvekst sammenlignet med restaurant/kafé-gruppen. Dette tyder på at restaurantbransjen har en bedre konkurransedyktighet og effektiv drift. Derimot har restaurant/kafé-gruppen en lavere salgsvekst og arbeidsstallsvekst, noe som kan være en utfordring for nye aktører.



Andre selskaper i restaurant / kafé (ikke i restaurant)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| Krishnasamy Nelson | kafé | Hahaugvegen 28, 3550 Gol | NOK 0 | 34 | NOK 0 |
| Seetha's Autentisk Thai Restaurant As | asiatisk restaurant | Sentrumsvegen 82, 3550 Gol | NOK 0 | 15 | NOK 0 |
| Brustad Kafedrift As | kafé | Sentrumsvegen 114, 3550 Gol | NOK 996.0K | 5 | NOK -577.0K |
Konklusjon
Restaurantbransjen i Gol er en viktig del av lokaløkonomien, med 11 selskaper og en stabil vekst i salg. De mest vellykkede selskapene har høy inntekt og marginer, mens noen har vist tap i visse år. Det er ingen konkursregistreringer, noe som tyder på en relativ stabilitet i bransjen. For gründere er det både muligheter og utfordringer, med en stabil vekst i salg og en konsentrering av aktivitet i Gol (sentrum). Derimot er arbeidsstallsutviklingen mer ujevn, og det er både sterke og svake aktører i bransjen. Gründere bør vurdere å etablere seg i Gol (sentrum) og fokusere på effektiv drift for å konkurrere med eksisterende selskaper.