← restaurant

Bransje · kommune

Restaurantbransjen i Røros

Publisert 22.09.2026

En analytisk oversikt over selskaper, statistikk og utsikter for gründere og lokale beslutningstakere i Røros kommunen

Executive Summary

Oversikt over restaurantbransjen i Røros

Røros har en aktiv restaurantbransje med 12 registrerte selskaper i kommunen. I 2026 er det 79 ansatte i bransjen, noe som viser en stigning fra 57 ansatte i 2024. Salget har vist variasjoner over årene, med en stigning på 13,1% fra 2024 til 2025. Bransjen har både etablerte selskaper som Kaffestuggu (fondert 1965) og nye aktører som Røros Burger & Beers (fondert 2024).

Nøkkeltall for 2026:

  • Antall selskaper: 12
  • Antall ansatte: 79
  • Salg: NOK 22,9 millioner
  • Etableringsår for selskaper: 1965–2026
  • Organisasjonsformer: Primært AS (8 selskaper)

Kritiske observasjoner:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS (lokalisert i Glåmos) hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.

Økonomisk oversikt

Salgsutvikling (2016–2026):

  • Høyeste salg: NOK 37,3 millioner i 2017 (+46,2% fra 2016)
  • Laveste salg: NOK 20,0 millioner i 2023 (-23,4% fra 2022)
  • Stigning i 2025: +13,1% fra 2024 til 2025

Ansatteutvikling (2016–2026):

  • Høyeste antall ansatte: 87 i 2019
  • Laveste antall ansatte: 57 i 2024
  • Stigning i 2025–2026: +12,9% fra 2025 til 2026

Driftsresultater (2026):

  • Total driftsresultat: NOK -312.200
  • EBITDA: NOK -4.700
  • Gjennomsnittlig EBITDA-margin: 0%

Kritiske punkter:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.
Omsetning over tid — restaurant — Røros
Omsetning over tid — restaurant
Antall selskaper — restaurant — Røros
Antall selskaper — restaurant
Ansatte over tid — restaurant — Røros
Ansatte over tid — restaurant

Selskaper i bransjen

Registrerte selskaper (2026):

SelskapStiftelsesårAntall ansatteOrganisasjonsformSalg (2026)Driftsresultat (2026)
Kaffestuggu196525ASNOK 17,1MNOK 41,8K
Arena Røros As201721ASNOK 5,8MNOK -414,0K
Røros Burger & Beers As202410ASNOK 0NOK 0
Bari Restaurant & Pizzeria As20217ASNOK 0NOK 0
Kobberklang As20257ASNOK 0NOK 0
Jani Restaurantdrift As20245ASNOK 0NOK 0
Røros Stasjon Pizza Og Grill As20265ASNOK 0NOK 0
M Häggblom As20171ASNOK 1,3MNOK 60,0K
Gallas As20140ASNOK 454,0KNOK 176,0K
Haltdalencatring As20250ASNOK 0NOK 0
Mi Tangkh Two Kaewmanee20260ENKNOK 0NOK 0
Nam Guvv As20170ASNOK 0NOK -466,0K

Organisasjonsform:

  • AS: 8 selskaper (65% av alle selskaper)
  • ENK: 1 selskaper (8% av alle selskaper)

Kritiske observasjoner:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.

Forretningsgeografi

Aktivitet fordelt på steder i kommunen (2026):

StedAntall selskaperAntall ansatteSalg (2026)Driftsresultat (2026)
Røros881NOK 24,2MNOK -312,2K
Glåmos10NOK 454,0KNOK 176,0K

Kritiske observasjoner:

  • Glåmos har ett selskap (Gallas AS) med høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.
  • Røros har 8 selskaper med totalt 81 ansatte, men et negativt driftsresultat på NOK -312.200 i 2026.
Selskaper per sted — restaurant — Røros
Selskaper per sted — restaurant

Forretningsdynamikk

Bankruptsikkerhet (2026):

  • Antall selskaper i konkurs: 0
  • Antall selskaper i konkursrisiko: 0

Forretningsutvikling (2016–2026):

  • Største stigning i antall ansatte: +10,8% fra 2016 til 2017
  • Største fall i antall ansatte: -10,9% fra 2022 til 2023
  • Største stigning i salg: +46,2% fra 2016 til 2017
  • Største fall i salg: -28,1% fra 2017 til 2018

Kritiske observasjoner:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.

Utsikt

Utsikt for gründere

Driftsresultater (2026):

  • Total driftsresultat: NOK -312.200
  • EBITDA: NOK -4.700
  • Gjennomsnittlig EBITDA-margin: 0%

Kritiske observasjoner:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.

Utsikt for gründere:

  • Positiv utvikling: Salget har økt med 13,1% fra 2024 til 2025, og antall ansatte har økt med 12,9% fra 2025 til 2026.
  • Negativ utvikling: Driftsresultatet har vært negativt i 2026, og to selskaper har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Anbefaling: Gründere bør vurdere å etablere seg i Røros, men bør være oppmerksom på driftsutfordringene og konkurransen i bransjen.

Utsikt for bredere bransje

Utsikt for bredere bransje (restaurant/kafé)

Salgsutvikling (2016–2026):

  • Høyeste salg: NOK 37,3 millioner i 2017 (+46,2% fra 2016)
  • Laveste salg: NOK 20,0 millioner i 2023 (-23,4% fra 2022)
  • Stigning i 2025: +13,1% fra 2024 til 2025

Ansatteutvikling (2016–2026):

  • Høyeste antall ansatte: 89 i 2019
  • Laveste antall ansatte: 67 i 2022
  • Stigning i 2025–2026: +8,2% fra 2025 til 2026

Driftsresultater (2026):

  • Total driftsresultat: NOK -312.200
  • EBITDA: NOK -4.700
  • Gjennomsnittlig EBITDA-margin: 0%

Kritiske observasjoner:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.

Peer-selskaper i bredere bransje (restaurant/kafé):

SelskapStedSalg (2026)Antall ansatteEBITDA (2026)
Friendship KafeteriaGrind-Olaveien 50, 7374 RørosNOK 00NOK 0
Gjetbergsvolden Gunveig HarsjøenTørresvollveien 100, 7375 RørosNOK 00NOK 0
Jordbærpikene Røros AsPeder Hiortgata 7, 7374 RørosNOK 014NOK 0

Konklusjon:

  • Bredere bransje (restaurant/kafé) har en svaktere driftsresultat enn leaf-industrien (restaurant), men har flere selskaper (15 vs. 12) og en høyere antall ansatte (92 vs. 79) i 2026.
Omsetning i overordnet bransje — restaurant / kafé — Røros
Omsetning i overordnet bransje — restaurant / kafé
Selskaper i overordnet bransje — restaurant / kafé — Røros
Selskaper i overordnet bransje — restaurant / kafé
Ansatte i overordnet bransje — restaurant / kafé — Røros
Ansatte i overordnet bransje — restaurant / kafé

Andre selskaper i restaurant / kafé (ikke i restaurant)

SelskapBransjeAdresseOmsetningAnsatteEBITDA
Friendship KafeteriakaféGrind-Olaveien 50, 7374 RørosNOK 00NOK 0
Gjetbergsvolden Gunveig HarsjøenkaféTørresvollveien 100, 7375 RørosNOK 00NOK 0
Jordbærpikene Røros AskaféPeder Hiortgata 7, 7374 RørosNOK 014NOK 0

Konklusjon

Røros har en aktiv restaurantbransje med 12 registrerte selskaper og 79 ansatte i 2026. Bransjen har både etablerte selskaper som Kaffestuggu (fondert 1965) og nye aktører som Røros Burger & Beers (fondert 2024). Salget har vist variasjoner over årene, med en stigning på 13,1% fra 2024 til 2025. Bransjen har både etablerte selskaper som Kaffestuggu (fondert 1965) og nye aktører som Røros Burger & Beers (fondert 2024).

Kritiske observasjoner:

  • To selskaper (Kobberklang og Mi Tangkh Two Kaewmanee) har ingen rapporterte inntekter eller driftsresultater.
  • Nam Guvv hadde en negativ inntektsoptjening på NOK -466.000 i 2026, noe som kan indikere driftsutfordringer.
  • Gallas AS hadde en høy EBITDA-margin på 55% i 2026, noe som viser sterk driftsresultat.

Anbefaling:

  • Gründere bør vurdere å etablere seg i Røros, men bør være oppmerksom på driftsutfordringene og konkurransen i bransjen. SmartGrunder kan hjelpe gründere å finne passende adresser i kommunen for denne bransjen.