Bransje · kommune
Knit Store Industry in Nordre Follo: A Comprehensive Analysis
Companies, Statistics, and Outlook for Founders and Local Decision-Makers in the Knit Store Sector of Nordre Follo Municipality, Norway
Executive Summary
Oversikt over bransjen
Knit store-bransjen i Nordre Follo består av 12 selskaper, med en kombinasjon av AS- og ENK-organisasjonsformer. Den eneste selskapsformen med driftsinntekt er AS, med to selskaper og 11 ansatte. Den mest aktive bydelen er Ski, hvor det er registrert 2 selskaper og 11 ansatte. Bransjen har opplevd variasjoner i salg og antall ansatte over tid, med en markert stigning i 2023 før nedgangen i 2026. Det er ingen offentliggjorte konkursdata for bransjen, men noen selskaper viser negative driftsresultater.
Økonomisk oversikt
Salg og ansatte over tid:
| År | Salg (NOK) | År-til-År endring i salg | Antall ansatte | År-til-År endring i ansatte |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 8.9M | - | 28 | - |
| 2017 | 7.3M | -17.5% | 20 | -28.6% |
| 2018 | 4.1M | -43.9% | 3 | -85.0% |
| 2019 | 4.0M | -2.1% | 3 | +0.0% |
| 2020 | 4.9M | +21.7% | 3 | +0.0% |
| 2021 | 4.4M | -10.2% | 4 | +33.3% |
| 2022 | 4.1M | -7.4% | 7 | +75.0% |
| 2023 | 3.5M | -14.6% | 17 | +142.9% |
| 2024 | 3.6M | +4.0% | 18 | +5.9% |
| 2025 | 4.6M | +27.0% | 18 | +0.0% |
| 2026 | 4.6M | +0.0% | 13 | -27.8% |
Kritiske punkter:
- Salg hadde en markert nedgang fra 2016 til 2018, før en oppgang i 2020–2023.
- Antall ansatte hadde en ekstrem nedgang i 2018 (fra 28 til 3), men en sterk stigning i 2022–2023.
- 2026 viser en nedgang i både salg og antall ansatte, noe som kan tyde på ustabilitet i bransjen.



Selskaper i bransjen
Registrerte selskaper i Nordre Follo:
- Nøstet Mitt AS (Ski Storsenter, Jernbanesvingen 6, Ski)
- Organisasjonsform: AS
- Grunnlagt: 2022-06-01
- Antall ansatte: 8
- Driftsinntekt: NOK 0
- Salg: NOK 0
- Nåløyet AS (Torgveien 2, Ski)
- Organisasjonsform: AS
- Grunnlagt: 2016-03-28
- Antall ansatte: 3
- Driftsinntekt: NOK 4.6M
- Salg: NOK 4.6M
- Bare Blanks AS (Rosenholmveien 25, Trollåsen)
- Organisasjonsform: AS
- Grunnlagt: 2026-02-04
- Antall ansatte: 0
- Driftsinntekt: NOK 0
- Salg: NOK 0
Annen informasjon:
- De fleste selskaper har ingen driftsinntekt eller salg, med unntak for Nåløyet AS.
- Det er ingen offentliggjorte konkursdata for bransjen.
Forretningsgeografi
Fordeling av selskaper i kommunen:
| Bydelsnavn | Antall selskaper | Antall ansatte | Driftsinntekt (NOK) | Salg (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Ski | 2 | 11 | 4.6M | 4.6M |
Analyse:
- Ski er den mest aktive bydelen med 2 selskaper og 11 ansatte.
- Det er ingen data om aktivitet i andre bydeler i kommunen.
- Fokus på Ski som viktig markedsområde for bransjen.

Forretningsdynamikk
Konkurs og driftsresultater:
- Det er ingen offentliggjorte konkursdata for bransjen i Nordre Follo.
- Nøstet Mitt AS og Bare Blanks AS har ingen driftsinntekt eller salg, noe som kan tyde på tidligere eller nåværende driftsutfordringer.
- Ghaia AS har en negativ driftsresultat på NOK -38.0K, noe som kan indikere økonomiske utfordringer.
Konklusjon:
- Bransjen viser variasjoner i driftsresultater, men det er ingen offentliggjorte konkursfall.
- Noen selskaper har negative driftsresultater, noe som kan være en utfordring for nye aktører.
Utsikt
Utsikt for gründere
Analyse av data:
- Salg: Det er en stigning i salg fra 2023 til 2025, men en nedgang i 2026. Dette kan tyde på en midlertidig oppblomstring, men også ustabilitet.
- Antall ansatte: En sterk stigning i 2022–2023, men en nedgang i 2026. Dette kan indikere en kortvarig oppblomstring i bransjen.
- Konkurransedyktighet: Det er få selskaper i bransjen, noe som kan gi muligheter for nye aktører, men også utfordringer med konkurransen fra større selskaper i nærliggende sektorer.
Anbefaling:
- Gründere bør vurdere å fokusere på Ski som viktig markedsområde.
- Det er viktig å analysere driftsresultater og konkurransedyktighet før investering.
- SmartGrunder kan hjelpe med å finne passende lokasjoner i kommunen for denne bransjen.
Utsikt for overordnet bransje
Kreative, kunst og underholdningsaktiviteter:
- Antall selskaper: 131 selskaper i overordnet bransje, mot 12 selskaper i knit store-bransjen.
- Salg: Overordnet bransje hadde en salg på NOK 832.0M i 2016, men en nedgang til NOK 255.1M i 2025.
- Antall ansatte: 646 ansatte i 2016, men en nedgang til 487 ansatte i 2026.
Peer-selskaper:
- H & M Hennes & Mauritz AS Avd 725 Ski Storsenter: Salg NOK 71.6M, EBITDA NOK 3.2M, 48 ansatte.
- Match Ski Avd 296: Salg NOK 13.2M, EBITDA NOK 2.9M, 12 ansatte.
- Cubus Thon Senter Ski Avd 913: Salg NOK 30.4M, EBITDA NOK 2.8M, 17 ansatte.
Konklusjon:
- Overordnet bransje har en større antall selskaper og høyere salg, men også en nedgang i de siste årene.
- Knit store-bransjen er mindre utviklet sammenlignet med overordnet bransje, men kan ha muligheter for vekst i en konkurransedyktig marked.



Andre selskaper i kreative, kunst og underholdningsaktiviteter (ikke i strikkebutikk)
| Selskap | Bransje | Adresse | Omsetning | Ansatte | EBITDA |
|---|---|---|---|---|---|
| H & M Hennes & Mauritz As Avd 725 Ski Storsenter | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 71.6M | 48 | NOK 3.2M |
| Match Ski Avd 296 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 13.2M | 12 | NOK 2.9M |
| Cubus Thon Senter Ski Avd 913 | klesbutikk | Jernbaneveien 6, 1400 Ski | NOK 30.4M | 17 | NOK 2.8M |
| Rolf Skonnord As | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 37.9M | 21 | NOK 2.2M |
| Kappahl As Avd 417 Kolbotn | klesbutikk | Kolbotn Torg|Strandliveien 4, 1410 | NOK 18.5M | 13 | NOK 2.1M |
| Match Kolbotn Torg Avd 257 | klesbutikk | Strandliveien 6, 1410 Kolbotn | NOK 8.8M | 7 | NOK 1.9M |
| Vic Kolbotn Torg Avd 046 | klesbutikk | Kolbotn Torg|Strandliveien 4, 1410 | NOK 8.8M | 5 | NOK 1.9M |
| Dressmann Thon Senter Ski Avd 125 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 10.2M | 6 | NOK 1.6M |
| Vic Ski Avd 028 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 6.6M | 6 | NOK 1.5M |
| Gullvekten As | bruktvarer butikk | Steinsleppen 9, 1405 Langhus | NOK 7.0M | 0 | NOK 1.3M |
| Kc Follo As | klesbutikk | Glynitveien 33, 1400 Ski | NOK 14.0M | 4 | NOK 1.1M |
| Decades Ski Avd 423 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 4.4M | 0 | NOK 971.0K |
| Lindex As Avd Ski | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 26.4M | 21 | NOK 970.1K |
| Volt Thon Senter Ski Avd 281 | klesbutikk | Jernbaneveien 162, 1400 Ski | NOK 12.4M | 9 | NOK 901.5K |
| Dressmann As Avd 135 Kolbotn Torg | klesbutikk | Strandliveien 6, 1410 Kolbotn | NOK 5.1M | 5 | NOK 823.3K |
| Hunkemöller Norway As Avd Ski | klesbutikk | Ski Storsenter|Jernbanesvingen 6, 1400 | NOK 3.5M | 4 | NOK 787.0K |
| Elite As Avd Skoringen Ski | skobutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 11.6M | 8 | NOK 755.9K |
| Only Stores Norway As Avd 36 Only Ski Storsenter | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 6.0M | 9 | NOK 586.2K |
| Levi's Thon Senter Ski Avd L21 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 7.3M | 7 | NOK 550.0K |
| Kase As Oslo | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 8.8M | 7 | NOK 512.0K |
| Lindex As Avd Kolbotn | klesbutikk | Strandliveien 4, 1410 Kolbotn | NOK 13.2M | 10 | NOK 485.1K |
| Vero Moda Ski Storsenter 1499 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 5.9M | 8 | NOK 436.4K |
| Carlings Thon Senter Ski Avd 50b | klesbutikk | Ski storsenter|Jernbanesvingen 6, 1400 | NOK 7.0M | 8 | NOK 417.0K |
| Marinka Ski | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 9.4M | 6 | NOK 389.2K |
| Zizzi Norway As Avd Zizzi Ski | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 6.9M | 6 | NOK 378.5K |
| Confettibird As | klesbutikk | c/o Camilla Volden|Gamle Åsvei 37, 1424 Ski | NOK 7.9M | 7 | NOK 299.0K |
| Noa Noa Norge As Avd Ski | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 3.6M | 0 | NOK 243.0K |
| Jack & Jones Ski 1208 | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 3.0M | 4 | NOK 218.2K |
| Bertoni Ski | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 4.9M | 9 | NOK 171.7K |
| Zlideon Norge As | nasjonale klær butikk | Kråkstadveien 140, 1408 | NOK 68.0K | 0 | NOK 7.0K |
| Accelerex As | klesbutikk | Solbråtanveien 16B, 1410 Kolbotn | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Andersen Støtten | klesbutikk | Ingvill Raaums vei 5A, 1400 Ski | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| B.young Ski | klesbutikk | Jernbanesvingen 6, 1400 Ski | NOK 0 | 6 | NOK 0 |
| Babben Holding As | klesbutikk | Skiveien 57, 1410 Kolbotn | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Beach R'us As | klesbutikk | Harriet Backers vei 60, 1415 Oppegård | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Bianco Footwear Borg | skobutikk | Klokkergårdveien 37, 1411 Kolbotn | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Bretind Of Norway As | klesbutikk | Slåbråtveien 29A, 1415 Oppegård | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Change Of Scandinavia Ski | klesbutikk | Ski storsenter|Jernbanesvingen 6, 1400 | NOK 0 | 8 | NOK 0 |
| Chicas Av Tove Vatne Stabu | klesbutikk | Kantarellen 14, 1405 Langhus | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
| Chicas Av Tove Vatne Stabu | klesbutikk | Kantarellen 14, 1405 Langhus | NOK 0 | 0 | NOK 0 |
Konklusjon
Knit store-bransjen i Nordre Follo har en variabel historikk med salg og antall ansatte, med en stigning i 2023 før en nedgang i 2026. Det er få selskaper i bransjen, men det er muligheter for vekst i en konkurransedyktig marked. Overordnet bransje (kreative, kunst og underholdningsaktiviteter) har en større antall selskaper og høyere salg, men også en nedgang i de siste årene. Gründere bør vurdere å fokusere på Ski som viktig markedsområde og analysere driftsresultater og konkurransedyktighet før investering. SmartGrunder kan hjelpe med å finne passende lokasjoner i kommunen for denne bransjen.