Kommune
Næringsanalyse for Lund kommune: Økonomisk struktur og muligheter for etablerere
En gjennomgang av næringsliv, nøkkeltall og geografisk variasjon i Sør-Rogaland
Sammendrag
Lund kommune i Rogaland har en unik og sammensatt næringsstruktur der tradisjonell industri, høyteknologisk telekommunikasjon og offentlig sektor utgjør fundamentet. Kommunens næringsliv preges av stor geografisk konsentrasjon rundt kommunesenteret Moi, samt betydelige telekom- og infrastrukturverdier i Hovsherad. Industrielt er trevare- og byggevareproduksjon, representert ved etablerte aktører som NorDan AS og Gilje Door AS, sentrale pilarer for lokal sysselsetting.
For gründere og investorer viser tallene at Lund har et robust næringsliv med markant omsetningsvolum. Samtidig er sysselsettingen relativt stabil rundt 2 200–2 250 ansatte i nyere år, etter en konsolidering frem mot 2020. Konkursraten i kommunen er svært lav, noe som indikerer et stabilt marked, men sammensetningen krever at nye etablerere forstår de spesifikke styrkene i hver enkelt del av kommunen.
Årlig omssetning og sysselsettingsutvikling
Utviklingen i samlet omssetning og antall ansatte i Lund viser betydelig dynamikk over den siste tiårsperioden. Omssetningen nådde en topp i 2024 på 4 596,8 MNOK, etter å ha ligget på 2 090,0 MNOK i 2023 og 3 922,2 MNOK i 2022. De kraftige svingningene i samlet omssetning (for eksempel +119,9 % i 2024 og -51,2 % i 2025) skyldes i hovedsak inntektsstrømmer i enkeltnæringer med svært høye salgstall per ansatt.
Sysselsettingsutviklingen har vært mer stabil etter en reduksjon fra toppen i 2016 (3 028 ansatte) til et bunnpunkt i 2020 (2 150 ansatte). Fra 2021 har antall ansatte ligget stabilt mellom 2 150 og 2 240 personer.
Historisk utvikling (2016–2026)
| År | Samlet omssetning (MNOK) | Endring omssetning (% YoY) | Antall ansatte | Endring ansatte (% YoY) |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2 403,4 | – | 3 028 | – |
| 2017 | 2 413,9 | +0,4 % | 2 973 | -1,8 % |
| 2018 | 2 777,3 | +15,1 % | 2 874 | -3,3 % |
| 2019 | 2 871,5 | +3,4 % | 2 513 | -12,6 % |
| 2020 | 2 926,3 | +1,9 % | 2 150 | -14,4 % |
| 2021 | 3 156,7 | +7,9 % | 2 211 | +2,8 % |
| 2022 | 3 922,2 | +24,3 % | 2 165 | -2,1 % |
| 2023 | 2 090,0 | -46,7 % | 2 189 | +1,1 % |
| 2024 | 4 596,8 | +119,9 % | 2 153 | -1,6 % |
| 2025 | 2 243,1 | -51,2 % | 2 239 | +4,0 % |
| 2026 | Ikke oppgitt | – | 2 237 | -0,1 % |
Merk: Tall for 2025 og 2026 i datasettet inkluderer registrerte eller innrapporterte estimater.



Næringsstruktur og organisasjonsformer
Næringslivet i Lund spenner over et bredt spekter av bransjer, men domineres verdimessig av kablet telekommunikasjon og dør-/vindusproduksjon. Telekomsektoren, som består av 1 selskap i datagrunnlaget, står for hele 2 934,9 MNOK i omssetning med en driftsmargin på 18 % og en EBITDA-margin på 18 %.
Trevareindustrien (dører og vinduer) sysselsetter 467 personer fordelt på 2 selskaper, og har en samlet omssetning på 1 363,8 MNOK med en samlet EBITDA på 72,6 MNOK. Videre har Lund en voksende IT- og programvaresektor (24 ansatte, 37,2 MNOK i omssetning, 23 % vekst) samt tradisjonelle tjenester som veitransport (38 ansatte, 100,3 MNOK i omssetning) og byggevirksomhet (47 ansatte, 81,3 MNOK i omssetning).
Organisasjonsformer i Lund
Når vi ser på juridiske organisasjonsformer, er Aksjeselskap (AS) den dominerende formen for kommersiell verdiskaping, mens offentlige organisasjonsledd (ORGL) og kommunen (KOMM) står for en stor andel av sysselsettingen.
- Aksjeselskap (AS): 55 selskaper, 924 ansatte, 4 886,0 MNOK i salgsinntekter, 680,1 MNOK i EBITDA.
- Kommune (KOMM): 1 enhet, 554 ansatte (Lund kommune).
- Organisasjonsledd (ORGL): 26 enheter, 552 ansatte (skoler, sykehjem, pleie og omsorg).
- Samvirkeforetak (SA): 3 selskaper, 81 ansatte, 121,2 MNOK i salgsinntekter.
- Stiftelse (STI): 1 enhet, 43 ansatte (Lundheim Folkehøgskole Sti).
- Enkeltpersonforetak (ENK): 8 enheter med 24 registrert ansatte i datagrunnlaget.


Geografisk fordeling internt i kommunen
Næringsvirksomheten i Lund kommune er fordelt på tre primære tettsteder/områder: Moi, Hovsherad og Ualand. Hvert sted har sin tydelige økonomiske profil.
Sammenligning av steder i Lund
| Sted | Antall selskaper | Antall ansatte | Omssetning (MNOK) | Driftsresultat (MNOK) | EBITDA (MNOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Moi | 75 | 1 958 | 1 862,1 | 77,4 | 124,1 |
| Hovsherad | 11 | 156 | 2 979,8 | 551,1 | 553,5 |
| Ualand | 11 | 98 | 195,3 | 16,7 | 18,2 |
Moi er kommunens administrative og befolkningsmessige tyngdepunkt. Med 75 selskaper og 1 958 ansatte huser Moi hovedtyngden av industri, handel og offentlige tjenester. Driftsmarginen på Moi ligger samlet på 4 %.
Hovsherad skiller seg ut med en ekstremt høy omssetning per ansatt (27,7 MNOK i driftsinntekter per ansatt). Dette skyldes plasseringen av høyteknologisk infrastruktur og telekommunikasjon (Marlink AS Avd Eik Teleport), som genererer 2 979,8 MNOK i salgsinntekter på 156 ansatte.
Ualand representerer et stabilt lokalt næringssenter med fokus på transport, entreprenørvirksomhet og mindre næringer, med 11 selskaper og en sunn EBITDA-margin på 9 %.

Største arbeidsgivere og nøkkelaktører
De største virksomhetene i Lund kommune utgjør motoren i lokalsamfunnet. Tabellen nedenfor viser de største arbeidsgiverne basert på tilgjengelige selskapstall.
Oversikt over nøkkelvirksomheter
| Selskap / Virksomhet | Sted | Bransje | Ansatte | Omssetning (MNOK) | EBITDA (MNOK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Lund Kommune | Moi | Offentlig administrasjon | 554 | – | – |
| Nordan As Avd Moi | Moi | Dør- og vindusproduksjon | 405 | 1 244,8 | 68,1 |
| Lund Sjukeheim | Moi | Pleie- og omsorgsinstitusjon | 112 | – | – |
| Marlink As Avd Eik Teleport | Hovsherad | Kablet telekommunikasjon | 84 | 2 934,9 | 544,5 |
| Pleie Og Omsorgstjenesten | Moi | Hjemmebaserte tjenester | 68 | – | – |
| Gilje Door As | Moi | Dør- og vindusproduksjon | 62 | 118,5 | 4,5 |
| Nygård Barneskole | Moi | Grunnskole | 52 | – | – |
| Hammeren Barnehage Sa | Moi | Barnehage | 50 | 3,9 | 3,5 |
| Haukland Bo Og Avlastning | Moi | Bolig for funksjonshemmede | 47 | – | – |
| Lundheim Folkehøgskole Sti | Moi | Folkehøgskole | 43 | 30,0 | 6,1 |
| Omdal Transport As | Ualand | Godstransport på vei | 32 | 79,5 | 3,4 |
| Lund Ungdomsskole | Moi | Grunnskole | 31 | – | – |
| Stendi As Bv Moi | Moi | Barnevernsinstitusjon | 31 | 18,3 | 1,6 |
| Bilstad Bygg As | Moi | Byggevirksomhet | 28 | 41,5 | 3,2 |
| Ams As | Moi | IT / Programmering | 23 | 37,2 | 5,0 |
| Extra Moi Avd 161 | Moi | Dagligvare handel | 23 | 86,0 | 4,5 |
Trevaregigantene NorDan AS og Gilje Door AS bekrefter Lunds posisjon som et industrielt knutepunkt for dør- og vindusproduksjon, mens Marlink AS leverer finansielle resultater i verdensklasse innen telekom.
Næringsdynamikk og konkursbilde
Næringslivet i Lund preges av høy stabilitet og lave konkurstall. I det tilgjengelige datagrunnlaget er det registrert kun 2 konkurser i kommunen:
- O. Stefanson As (Moi) – Agenturhandel med møbler og jernvarer. Selskapet hadde 2,3 MNOK i omssetning og et negativt EBITDA på -801,0 TNOK før oppbud.
- Jess Opplæring Og Utvikling (Hovsherad) – Annen undervisning. Selskapet hadde 0 NOK i omssetning og 0 registrert ansatte.
Denne lave konkursfrekvensen peker mot et etablert og forutsigbart marked der etablerte selskaper har god overlevelsesevne. Samtidig har bransjer som IT-programmering (Ams AS) utmerket seg med sterk vekst (23 % omssetningsvekst), noe som viser at det finnes rom for ny teknologi og spesialiserte tjenester ved siden av den tradisjonelle industrien.

Muligheter for etablerere og gründere
For gründere som vurderer etablering i Lund kommune, trekker analyse av næringsdataene frem flere interessante nisjer:
- Industrielle leverandørtjenester: Med tunge aktører som NorDan og Gilje Door er det løpende behov for underleverandører innen logistikk, vedlikehold, spesialkomponenter og automasjon.
- IT og digitalisering: Med Ams AS i spissen viser IT-sektoren høy EBITDA-margin (13 %) og sterk vekst. Det er potensial for flere kompetansearbeidsplasser rettet mot både lokal og nasjonal industri.
- Grønn transport og logistikk: Omdal Transport AS og generell veitransport viser solid omssetning (over 100 MNOK totalt i bransjen). Omstilling til elektrisk og bærekraftig transport gir muligheter for nye aktører.
- Lokal handel og servicetilbud: Moi har et etablert handelsklima, men vekst i befolkning og industrielt ansatte åpner for nisjer innen service, servering og spesialtjenester.
Ved planlegging av nye prosjekter kan verktøy som SmartGrunder hjelpe etablerere med å analysere bransjedata, adresser og lokale markedsmuligheter i Lund kommune.
Konklusjon
Lund kommune framstår som en industrielt sterk og økonomisk robust kommune i Rogaland. Med høyteknologisk infrastruktur i Hovsherad, en solid industriklynge på Moi og stabil transportvirksomhet på Ualand, har kommunen et variert og bærekraftig fundament.
For potensielle etablerere gir den lave konkursraten og tilstedeværelsen av store hjørnesteinsbedrifter trygghet, mens svingningene i samlet omssetning understreker viktigheten av å forstå de enkeltaktørene som driver de store tallene. Lund ønsker nye initiativer velkommen, særlig de som bygger opp under eksisterende industri og leverer fremtidsrettede tjenester.