Kommune
Næringsøkonomisk analyse for Rendalen kommune
En gjennomgang av lokal omsetning, sysselsetting, bransjestruktur og muligheter for etablerere
Kort sammendrag av næringslivet i Rendalen
Rendalen kommune i Innlandet kjennetegnes av en sammensatt næringsstruktur der offentlig sektor, spesielt innen helse, pleie og omsorg, utgjør en betydelig del av den samlede sysselsettingen. Samtidig rommer kommunen et aktivt privat næringsliv forankret i anleggsvirksomhet, reiseliv, nisjeproduksjon og lokale servicetjenester.
Næringsaktiviteten i kommunen teller totalt 606 registrerte virksomheter i området. Den samlede næringsomsetningen har vært gjennom en syklisk utvikling med en topp i 2022 på NOK 582,4M, før den stabiliserte seg på rundt NOK 387,5M til NOK 395,2M i perioden 2024–2025. Sysselsettingen i de rapporterende bedriftene har ligget stabilt i overkant av 640 ansatte de siste årene.
Sentrale elementer i Rendalens næringsprofil inkluderer:
- Offentlig og stiftelsesbasert omsorg: Kommunale tjenester som Rendalen Sykehjem og Hjemmesykepleie utgjør de største arbeidsplassene, supplert av spesialiserte aktører som Stiftelsen Renåvangen.
- Anlegg og råvarebasert næring: Selskaper som Per Hagen AS og Norske Moseprodukter AS bidrar vesentlig til den private verdiskapingen.
- Reiseliv og opplevelser: Øiseth Hotell AS og Stiftelsen Lia Gård Retreatsenter representerer viktige hjørnesteiner for overnatting og besøksnæring.
Økonomisk utvikling og sysselsetting
En gjennomgang av de historiske tallene for omsorgs- og næringsvirksomhet i Rendalen viser at kommunens samlede omsetning har opplevd variasjoner drevet av nasjonale konjunkturer og svingninger i enkeltbransjer. Etter sterk vekst i 2021 (+43,9 %) og 2022 (+15,1 %), opplevde næringslivet en korreksjon i 2023 (-25,9 %) og 2024 (-10,2 %), før det viser tegn til stabilisering i 2025 (+2,0 %).
Sysselsettingen i næringslivet nådde en topp på 811 ansatte i 2016, men har gjennomgått en gradvis tilpasning. De siste årene har arbeidsstyrken stabilisert seg rundt 640–645 ansatte.
| År | Samlet omsetning (NOK) | Endring f.å. (%) | Antall ansatte | Endring ansatte (%) |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 378,6M | – | 811 | – |
| 2017 | 436,1M | +15,2% | 753 | -7,2% |
| 2018 | 486,1M | +11,5% | 740 | -1,7% |
| 2019 | 391,4M | -19,5% | 719 | -2,8% |
| 2020 | 351,4M | -10,2% | 744 | +3,5% |
| 2021 | 505,8M | +43,9% | 715 | -3,9% |
| 2022 | 582,4M | +15,1% | 670 | -6,3% |
| 2023 | 431,7M | -25,9% | 640 | -4,5% |
| 2024 | 387,5M | -10,2% | 628 | -1,9% |
| 2025 | 395,2M | +2,0% | 645 | +2,7% |
| 2026 | – | – | 644 | -0,2% |
Utviklingen viser at næringslivet har tilpasset kostnadene sine etter toppårene, og at sysselsettingen nå er i en fase med stabilisering.



Bransjestruktur og organisasjonsformer
Næringsstrukturen i Rendalen er fordelt på både offentlige foretak, stiftelser, aksjeselskaper og enkeltpersonforetak. Helse- og omsorgstjenester samt utdanning utgjør en stor andel av sysselsettingen, mens aksjeselskapene står for den største delen av den målte salgsomsetningen i privat sektor.
Organisasjonsformer i kommunen
Fordelingen av virksomheter basert på organisasjonsform viser hvor verdiskapingen og arbeidsplassene ligger:
- Kommunale enheter (KOMM): 16 enheter med 323 ansatte. Utgjør ryggraden i helse, omsorg og grunnskole.
- Aksjeselskaper (AS): 24 selskaper med 184 ansatte. Genererer samlet driftsinntekt på NOK 152,0M og salgsinntekt på NOK 149,2M med et samlet driftsresultat på NOK 7,2M (driftsmargin på 4 %).
- Stiftelser (STI): 2 enheter med 57 ansatte og NOK 31,4M i driftsinntekt.
- Enkeltpersonforetak (ENK): 9 registrerte med ansatte (totalt 40 ansatte), primært innen personlig transport og nære tjenester.
- Samvirkeforetak (SA): 3 selskaper med 16 ansatte og NOK 21,9M i driftsinntekt.
- Andre former (IKS, FLI, SÆR): Omfatter blant annet interkommunale brannvesen og frivillige/ideelle organisasjoner.
Nøkkelbransjer etter omsetning og sysselsetting
Blant privatøkonomiske bransjer er grunnarbeid/anleggsvirksomhet (site preparation) en av de største omsetningsdriverne med NOK 45,1M i driftsinntekter fordelt på 3 selskaper og 37 ansatte. Drivstoff- og dagligvarebutikker, samt byggevarehandel (NOK 19,2M i oms.) og hotelldrift bidrar også med stabil lokal omsetning.


Geografisk fordeling innen kommunen
Aktiviteten i Rendalen er i stor grad konsentrert rundt kommunesenteret og de etablerte tettstedene, men med visse registreringer knyttet til tilstøtende poststeder.
| Sted | Antall selskaper | Antall ansatte | Driftsinntekter (NOK) | Salgsinntekter (NOK) | Driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|
| Rendalen | 54 | 642 | 193,5M | 185,1M | 4% |
| Hanestad | 2 | 7 | 5,4M | 5,4M | 16% |
| Rena | 3 | 4 | 14,6M | 14,6M | -4% |
Merk: Tallene dekker rapporterende selskaper registrert på de respektive adressene.
Hovedtyngden av både næringsliv og offentlige tjenester ligger i kjernen av Rendalen. Hanestad viser god lønnsomhet i sine lokale virksomheter med en EBITDA-margin på 18 %, mens aktiviteten registrert under Rena-adressene omfatter mindre enheter.

De største arbeidsgiverne
De største arbeidsplassene i Rendalen kommune fordeler seg mellom kommunale tjenesteenheter, ideelle stiftelser og private aksjeselskaper.
Sentrale arbeidsgivere inkluderer:
- Rendalen Sykehjem: 81 ansatte (Kommunal enhet innen pleie- og omsorgstjenester).
- Rendalen Kommune Hjemmesykepleie: 65 ansatte (Kommunal hjemmebasert omsorg).
- Stiftelsen Renåvangen: 40 ansatte, med NOK 31,4M i driftsinntekter (Spesialisert helsetjeneste/rusomsorg).
- Norske Moseprodukter AS: 35 ansatte (Produksjonsvirksomhet).
- Fagertun Skole: 30 ansatte (Grunnskole).
- Per Hagen AS: 28 ansatte, med NOK 38,7M i driftsinntekt og NOK 2,3M i driftsresultat (Anleggs- og grunnarbeid).
- Rendalen Barnehage: 27 ansatte (Førskoleutdanning).
- Lidvins L M Solberg: 23 ansatte (Drosjetransport/persontransport).
- Øiseth Hotell AS: 21 ansatte, med NOK 8,8M i driftsinntekt (Overnattings- og serveringsvirksomhet).
- Rendalen Kommune Helsetjenester: 20 ansatte (Forebyggende helsetjenester).
- Stiftelsen Lia Gård Retreatsenter: 17 ansatte (Overnatting og kurssenter).
- Brannvesenet i Rendalen: 16 ansatte (Interkommunalt selskap, IKS).
- Erling Aasheim: 13 ansatte (Dagligvarehandel/supermarked).
Næringsdynamikk og konkursbilde
Konkursraten i Rendalen kommune er lav, noe som gjenspeiler en oversiktlig og stabil lokaløkonomi med relativt få, men etablerte aktører. I registreringsdatagrunnlaget fremgår det kun 2 konkurser:
- Bg Skogsdrift AS (Innom skogavvirkning)
- Stenersenoutdoors Jo Stenersen (Selvstendig kunstnerisk virksomhet)
Det lave antallet avviklinger indikerer at etablerte bedrifter har en stabil drift, selv om lave marginer i enkelte bransjer krever god økonomisk styring. Nyetableringer i distriktskommuner som Rendalen skjer ofte innen nisjesektorer, lokalutvikling eller direkte leveranser til primærnæringene og kommunal sektor.

Muligheter for gründere og nye virksomheter
For gründere som vurderer å starte virksomhet i Rendalen, finnes det spennende nisjer knyttet til kommunens naturressurser, reiselivsutvikling og servicetilbud:
- Natur- og reiselivsnæring: Med etablerte destinasjoner som Lia Gård og Øiseth Hotell er det rom for supplerende opplevelsesbaserte tjenester, guiding og lokal matforedling.
- Spesialisert nisjeproduksjon: Selskaper som Norske Moseprodukter AS viser at det er mulig å bygge landsdekkende eller eksportorientert produksjon basert på lokale råvarer.
- Håndverk og anleggstjenester: Lokalt utbyggings- og vedlikeholdsbehov skaper jevn etterspørsel etter anleggsgartnere, snekkere og entreprenører.
- Tjenester mot en aldrende befolkning: Supplerende privat omsorg, velferdsteknologi og servicetjenester for eldre.
Gründere som ønsker å kartlegge bransjedata, tilgjengelige næringsarealer eller se nærmere på etableringsmuligheter i Rendalen, kan benytte Verktøy fra SmartGrunder for å analysere lokalmarkedet og strukturere oppstarten.
Oppsummering og fremtidsutsikter
Rendalen kommune har en stødig økonomisk struktur forankret i sterk offentlig tilstedeværelse og nøkkelaktører innen anlegg, helse og reiseliv. Næringslivet har lagt bak seg et par krevende år med omsetningsfall fra toppåret 2022, men viser nå tegn til stabilisering i både omsetning og sysselsetting.
For lokalpolitikere og beslutningstakere blir det viktig å legge til rette for god infrastructure, tilgang på faglært arbeidskraft og attraktive næringsarealer. For gründere tilbyr Rendalen et trygt lokalsamfunn med lave etableringskostnader og gode muligheter for å skape bærekraftige nisjevirksomheter.