Kommune
Næringsanalytisk oversikt for Vang kommune
Innsikt i næringsstruktur, omsetningstrender og muligheter for gründere i Valdres
Executive summary: Næringslivet i Vang kommune
Vang kommune i Valdres (Innlandet) kjennetegnes av en kombinasjon av en sterk offentlig sektor, tradisjonsrike primær- og sekundærnæringer og en betydelig reiselivs- og hyttesektor knyttet til fjellområdene Filefjell, Bygdin og Jotunheimen. Med et registrert næringsliv bestående av 717 virksomheter i datagrunnlaget, representerer kommunen et stabilt lokalsamfunn der offentlig forvaltning og helse/utdanning står for en vesentlig del av sysselsettingen.
Det private næringslivet er forankret i knutepunkter som Vang i Valdres, Ryfoss og Tyinkrysset, hvor handel, treforedling, anleggsvirksomhet og reiseliv skaper private arbeidsplasser. Etter en markant topp i samlet omsetning i 2022 (965,7 mill. NOK), har næringslivet i kommunen hatt en korreksjon i 2023–2025. Sysselsettingen holder seg imidlertid relativt stabil rundt 1 400 til 1 450 ansatte.
Økonomisk utvikling og omsetningstrender
Utviklingen i næringslivets samlede omsetning og sysselsetting i Vang viser en periode med sterk vekst fram mot toppen i 2021–2022, etterfulgt av en nedgang i takt med nasjonale konjunkturer og endringer i bygge- og hytteaktiviteten.
Samlet omsetning for bedrifter i Vang viste en formidabel vekst fra 626,4 mill. NOK i 2020 til 796,0 mill. NOK i 2021 (+27,1 %) og videre til 965,7 mill. NOK i 2022 (+21,3 %). De påfølgende årene har imidlertid vist en nedgang: 783,3 mill. NOK i 2023 (-18,9 %), 693,9 mill. NOK i 2024 (-11,4 %) og 610,4 mill. NOK i 2025 (-12,0 %).
| År | Samlet omsetning (NOK) | Endring omsetning YoY | Antall ansatte | Endring ansatte YoY |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 608,8 mill. | - | 1 509 | - |
| 2017 | 584,0 mill. | -4,1 % | 1 756 | +16,4 % |
| 2018 | 611,2 mill. | +4,6 % | 1 712 | -2,5 % |
| 2019 | 635,7 mill. | +4,0 % | 1 602 | -6,4 % |
| 2020 | 626,4 mill. | -1,5 % | 1 531 | -4,4 % |
| 2021 | 796,0 mill. | +27,1 % | 1 466 | -4,2 % |
| 2022 | 965,7 mill. | +21,3 % | 1 552 | +5,9 % |
| 2023 | 783,3 mill. | -18,9 % | 1 454 | -6,3 % |
| 2024 | 693,9 mill. | -11,4 % | 1 432 | -1,5 % |
| 2025 | 610,4 mill. | -12,0 % | 1 410 | -1,5 % |
| 2026 | - | - | 1 458 | +3,4 % |
Sysselsettingen i kommunen har vist god motstandsdyktighet. Selv om omsetningen har falt noe fra toppåret 2022, viser tallene for 2026 en oppgang til 1 458 ansatte (+3,4 %), noe som understreker at arbeidsmarkedet i Vang holdes oppe av både kommunal sektor og etablerte lokalbedrifter.



Bransjestruktur og organisasjonsformer
Bransjestrukturen i Vang er sammensatt, men preges av to hovedpilarer: den offentlige tjenesteytingen og det stedsbundne private næringslivet innen landbruk, bygg/anlegg, trevare og reiseliv.
Blant de mest fremtredende bransjene målt i sysselsetting og omsetning finner vi:
- Offentlig forvaltning og helse/skole: Offentlig administrasjon har 466 ansatte fordelt på 2 enheter, mens grunnskole (68 ansatte), barnehager (59 ansatte), hjemmetjenester (52 ansatte) og sykehjem/opphold (44 ansatte) utgjør hjørnesteiner i lokal sysselsetting.
- Landbruk og avløseraktivitet: Landbruk og avløsartjenester sysselsetter 98 personer (2 selskaper) med en omsetning på 6,8 mill. NOK.
- Hotell og overnatting: 4 hotellselskaper sysselsetter 81 personer, med en samlet omsetning på 21,6 mill. NOK og en sunn EBITDA-margin på 20 % (EBITDA 4,6 mill. NOK).
- Bygg, anlegg og entreprenørdrift: Byggevirksomhet har 5 selskaper med 54 ansatte og 92,7 mill. NOK i omsetning. Grunnarbeid har 6 selskaper og 22 ansatte med 35,9 mill. NOK i omsetning, mens elektroinstallasjon sysselsetter 17 personer over 3 selskaper (37,9 mill. NOK).
- Treforedling og sagbruk: Trelast og saging utgjør en viktig industriell aktør i kommunen med 19 ansatte, 49,3 mill. NOK i omsetning og en EBITDA på 6,1 mill. NOK (12 % margin).
- Varehandel og bilverksted: Dagligvare/supermarked og supermarkedskjeder genererer over 98 mill. NOK i samlet omsetning med over 40 ansatte. Bilverksteder (2 selskaper, 26 ansatte) omsetter for 27,1 mill. NOK.
Målt etter organisasjonsform fordeler aktiviteten seg som følger:
- Aksjeselskaper (AS): 52 selskaper med 418 ansatte, en samlet omsetning på 429,6 mill. NOK og et samlet driftsresultat på 19,6 mill. NOK (EBITDA 38,6 mill. NOK).
- Organisasjonsledd / Offentlig (ORGL/KOMM): KOMM utgjør 1 enhet med 452 ansatte, og ORGL har 27 enheter med 451 ansatte.
- Samvirkeforetak (SA): 5 selskaper med 121 ansatte og 54,4 mill. NOK i omsetning.
- Enkeltpersonforetak (ENK): 12 enheter med 60 registrerte ansatte.


Geografisk fordeling i kommunen
Næringslivet i Vang kommune er konsentrert rundt noen sentrale tettsteder og knutepunkter langs E16 og inn mot fjellet.
| Tettsted / Område | Antall bedrifter | Antall ansatte | Samlet omsetning (NOK) | Driftsresultat (NOK) |
|---|---|---|---|---|
| Vang I Valdres | 63 | 1 190 | 220,6 mill. | 10,5 mill. |
| Ryfoss | 20 | 181 | 155,1 mill. | 6,3 mill. |
| Tyinkrysset | 10 | 99 | 50,2 mill. | 219.0K |
| Øye | 8 | 34 | 57,1 mill. | 4,6 mill. |
| Beitostølen (delvis i Vang) | 1 | 40 | 16,6 mill. | 2,3 mill. |
- Vang i Valdres: Kommunesenteret huser flest bedrifter (63) og ansatte (1 190), sterkt dominert av kommunal administrasjon, skoler, helsetjenester, handel og sentrale servicetilbud.
- Ryfoss: Kommunens industrielle og handelskritiske tyngdepunkt i øst. Med 20 bedrifter og 181 ansatte genereres det 155,1 mill. NOK i salgsinntekter, drevet av bygg/anlegg, sagbruk, bil/transport og lokal handel.
- Tyinkrysset: Inngangsporten til Filefjell og Jotunheimen. Med 10 bedrifter og 99 ansatte er dette knutepunktet for reiseliv, hytteutleie, fjellstuer og destinasjonstjenester.
- Øye: Huser 8 bedrifter med 34 ansatte og en solid samlet omsetning på 57,1 mill. NOK, løftet av lokal næring og håndverk.
- Beitostølen (Vang-delen): Grenseområdet mot Øystre Slidre med overnattingssteder som Bygdin Høyfjellshotell AS.

Største arbeidsgivere og nøkkelvirksomheter
Næringsstrukturen i Vang bærer preg av at Vang kommune selv er den største arbeidsgiveren, oppdelt i ulike forvaltnings- og tjenesteenheter, ved siden av etablerte samvirker og reiselivsbedrifter.
De største registrerte virksomhetene etter antall ansatte inkluderer:
- Vang Kommune: 452 ansatte innen generell offentlig administrasjon.
- Vang Avløysarlag SA: 96 ansatte i landbruksrelatert avløsertjeneste, med salgsinntekter på 6,8 mill. NOK.
- Vang Barne Og Ungdomsskule: 68 ansatte i grunnskolen.
- Vang Kommune Vangsheimen: 44 ansatte innen pleie- og omsorgstjenester.
- Bygdin Høyfjellshotell AS: 40 ansatte innen hotell/reiseliv ved Bygdin, med salgsinntekt på 16,6 mill. NOK og driftsresultat på 2,3 mill. NOK (EBITDA 3,5 mill. NOK / 20 % margin).
- Vang Kommune Heimetenester: 40 ansatte innen hjemmesykepleie og praktisk bistand.
- Vang Kommune Grindatun Bufellesskap: 32 ansatte.
- Fredheim Barnehage & Høre Barnehage: Respektive 31 og 28 ansatte i kommunale barnehager.
- Vang Kommune Vedlikehold Bygg: 26 ansatte innen veiarbeid og kommunalt vedlikehold.
- Vangivaldres Taxi Christoffer Kvien: 26 ansatte innen drosjetransport.
- Filefjellstuene AS: 22 ansatte innen hotell og overnatting ved Tyinkrysset.
- Vang Kirkelige Fellesråd & Vang Kommune Vaktmeister/reinhald: Respektive 22 ansatte hver.
- Coop Øst SA Avd 2101 Coop Prix Fjellvang: 20 ansatte i dagligvarehandelen med 46,8 mill. NOK i salgsinntekt og driftsresultat på 886.0K NOK (EBITDA 1,9 mill. NOK).
- Fondsbu DNT AS: 20 ansatte knyttet til turisthytte og overnatting i fjellet.
Konkursstatistikk og næringsdynamikk
Konkursfrekvensen i Vang kommune er svært lav, noe som vitner om et oversiktlig og stabilt lokalmarked. I tilgjengelig datagrunnlag er det registrert kun 1 konkurs i kommunen.
Konkursen gjelder følgende virksomhet:
- Utleiehyttene AS (Tyinkrysset, bransje eiendomsdrift/utleie): Selskapet hadde 0 registrerte ansatte, salgsinntekt på 136,0K NOK og EBITDA på 411,0K NOK, men med total gjeld på 7,3 mill. NOK mot egenkapital på 1,6 mill. NOK.
Den lave konkursfrekvensen reflekterer at mange bedrifter i Vang er små, familieeide eller organisert som samvirker (SA), med lav eksponering for spekulativ finansiering. Samtidig gjør den moderate markedskonsentrasjonen at nyetableringer må planlegges nøye med tanke på bærekraftig finansiering.

Muligheter for gründere og nyetableringer
For etablerere og gründere tilbyr Vang kommune spennende nisjemuligheter, særlig knyttet til reiseliv, naturressurser, lokalmat og tjenester rettet mot hyttebefolkningen.
Aktuelle satsingsområder for gründere inkluderer:
- Reiseliv og naturbasert opplevelsesnæring: Nærheten til Jotunheimen, Filefjell og Bygdin gir grunnlag for guidede turer, utstyrsutleie, fjellaktiviteter og helårs turisme.
- Tjenester til hytte- og fritidsboligmarkedet: Hyttefeltene på Filefjell og omegn krever kontinuerlig tilgang på vedlikehold, vaktmestertjenester, håndverkere og lokal matleveranse.
- Lokal matforedling og treforedling: Med sterke tradisjoner innen landbruk og skogbruk finnes det rom for videreforedling av lokale råvarer og nisjeprodukter.
- Grønn energi og sirkulære løsninger: Utnyttelse av bioenergi fra skogbruket og bærekraftige byggetjenester.
For gründerstøtte og kartlegging av næringsarealer, adresser og bransjestatistikk i Vang kommune, kan verktøy fra SmartGrunder gi nyttig markedsinnsikt og oversikt under etableringsfasen.
Konklusjon og strategisk utsyn
Vang kommune fremstår som et trygt og stabilt lokalsamfunn med en sterk offentlig ryggrad og et forutsigbart næringsliv. Selv om salgsinntektene i det private næringslivet har gått noe tilbake fra toppårene 2021–2022, viser arbeidsmarkedet god stabilitet.
For lokale beslutningstakere vil det være viktig å legge til rette for infrastruktur, hytteutvikling og næringsarealer i knutepunkter som Ryfoss, Vang i Valdres og Tyinkrysset. For gründere tilbyr kommunen unike muligheter innen naturbasert reiseliv, lokal service og nisjeproduksjon, støttet av et lokalsamfunn med tette bånd og lav næringsrisiko.